fb pixel 13 minut: Dokument Víta Klusáka přibližuje osudné okamžiky autonehod – G.cz
Vyhledávání

13 minut: Dokument Víta Klusáka přibližuje osudné okamžiky autonehod

Zdroj: Sourav Mishra, Pexels

Na viníky tragických dopravních nehod se mnohdy kouká skrze prsty, jen málokdo si však dokáže představit, jak nehoda ovlivní zbytek jejich života. Nikdo z nás by nechtěl být podobným situacím přítomen nebo je dokonce zavinit, přesto má většina řidičů problém s dodržováním dopravních předpisů.

Komerční sdělení 24.6.2021, 07:46

Šokující záběry z nehody a nový dokument jsou součástí bezpečnostní kampaně Zažít blížící se smrt či mít stále před očima nehodu, při které zbytečně vyhasl život, to jsou okamžiky plné strachu a bolesti. Vít Klusák, dokumentarista, který na sebe upozornil filmy Český sen nebo V síti, se tentokrát zaměřil na chování řidičů. Stál i za děsivě realistickým klipem, který během května 2021 koloval po sociálních sítích – nebezpečně rychlé auto v něm smete dětský kočárek. Nahrané video je ale součástí kampaně České asociace pojišťoven, BESIPu a Policie ČR a má za úkol šokujícím způsobem přispět k vyšší bezpečnosti na českých silnicích. Stejně jako nový dokument.

Film 13 minut vypráví prostřednictvím 5 viníků dopravních nehod bolavé a silné příběhy. Řidiči, kteří budou mít svou chybu před očima do konce života, se rozhodli vystoupit a upozornit na své nesprávné chování na silnici. Díky jejich odvaze (a snad i výčitkám) mohl vzniknout dokument, který varuje a plní preventivní cíle.

Film má zvýšit bezpečnost

V rámci zmíněné dopravní kampaně pro zvýšení bezpečnosti na silnicích je použito heslo: Zpomal, dokud není skutečně pozdě. Za všechny nehody, které jsou ve filmu zrekonstruovány, mohla vysoká rychlost. Právě ta způsobuje nejtragičtější dopravní nehody, předepsanou rychlost přitom nedodržuje na 86 % českých řidičů.

Sugestivní výpovědi řidičů (s větší či menší mírou sebereflexe) i rekonstrukce událostí zanechávají po zhlédnutí silný dojem. Sám Vít Klusák sdělil, že se všichni z 90členného štábu, který se na 13 minutách podílel, nechali slyšet, že odteď začnou jezdit jinak. V podobný efekt doufá i u diváků.

Viníci tak dokázali svůj zážitek přetavit v něco smysluplného. I když pro ně jistě nebylo jednoduché vystoupit a představit svůj příběh a fatální chyby veřejnosti, nyní snad svému svědomí trochu uleví. A pro každého z řidičů mají i otázku – vyplatí se spěchat, když kvůli několika ušetřeným minutám riskujete životy?

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články