fb pixel 13 faktů o pátku třináctého, které jste neslyšeli – G.cz
Vyhledávání

13 faktů o pátku třináctého, které jste neslyšeli

Zdroj: pixabay.com

Kde se vzaly pověry o pátku třináctého není jasné. Někteří historici věří, že je poměrně mladá a datují její vznik kolem konce 19. století - první zdokumentovaná zmínka se nachází v biografii italského skladatele Gioacchina Rossiniho, který zemřel v pátek 13. listopadu 1868.

komerční prezentace
komerční prezentace 11.12.2019, 15:51

1. Není jisté, kde se pověra vzala
Vyloučen ovšem není původ v biblických událostech ve spojení s poslední večeří Páně, které se zúčastnilo 13 osob a třináctý byl právě Jidáš. Ježíš pak byl údajně ukřižován právě v pátek. Jiné vysvětlení spojuje tuto pověru s událostmi v pátek 13. října 1307, kdy francouzský král Filip IV zatýkal stovky příslušníků řádu templářů a zabavil veškerý templářský majetek.

2. Pověra nás ovlivňuje více než si myslíme
Pátek 13 se promítá i do řady velkých společností, institucí a služeb. V mnoha letadlech v číslování přeskakují řadu č. 13, často chybí i „gate 13“ na letišti. Např. Lufthansa v letadlech nemá kromě 13. řady ani řadu s číslem 17. Toto číslo totiž nosí smůlu zase v Itálii. Mnoho výškových budov vynechává třináctku v číslování pater, nemocnice a hotely zase nemají pokoj s tímto číslem. Řada měst s číslovanými ulicemi toto číslo přeskočí a 13th Street ani 13th Avenue tam nenajdete.

3. Strach z pátku třináctého je oficiální nemoc
Chorobný strach z tohoto data je oficiální lékařskou diagnózou, která se nazývá paraskevidekatriaphobia. Toto nevyslovitelné slovo má řecký původ - Paraskevi značí pátek a dekatria je výraz pro číslo 13. Slovo phobia asi není nutné překládat.

4. Sázkaři milují číslo 13
Pátek 13 je téměř takový sázkařský svátek. Například společnost Sazka na tento den pravidelně zařazuje mimořádné slosování Sportky. Dokonce počet prodaných tiketů je pravidelně třikrát vyšší než v jiné dny. Navíc, dle statistik Sazky, je velice populární i samotné číslo 13, které za své oblíbené označuje až pětina sázkařů.

5. Pátků třináctého je málo
V každém kalendářním roce se objeví minimálně jeden pátek 13. S tím je třeba se smířit. Dobrá zpráva je, že jich nikdy nemůže být více než 3.

6. Ve světě se vnímání pátku třináctého liší
Pátek 13 není nešťastným dnem na celém světě, protože například v Itálii je číslo 13. považováno za šťastné a smolným dnem je pátek sedmnáctého. Ve španělsky mluvících zemích, v části Jižní Ameriky a v Řecku zase spojují pověry a strach z neštěstí s úterkem třináctého.

7. Podle statistik je pátek 13 stejný den jako každý jiný
Navzdory hluboce zakořeněným pověrám, statistiky dopravních nehod, úmrtí, úrazů a přírodních katastrof nevykazují v pátek třináctého žádné zvláštní výkyvy. Jediné vychýlení z běžných statistik pak má často příčinu právě v nervozitě, kterou toto datum budí. Dalo by se to dle odborníků přirovnat k placebo efektu, ale v negativním smyslu.

8. Pátek třináctého a jeho propojení s hororem
13. srpna 1899 se narodil Alfred Hitchcock – obecně považovaný za největšího mistra hororových filmů. Sta let by se tedy dožil 13. srpna 1999, což byl zrovna pátek 13.

9. Významná nehoda v pátek třináctého
Tragická letecká nehoda, při které se roku 1972 v Andách zřítilo letadlo s Uruguayským národním ragbyovým týmem, se odehrála v pátek 13. října. Příběh se stal slavný i díky filmu Alive / Přežít, který byl natočený podle vyprávění přeživších osob a šel do kin v roce 1993.

10. Konec světa měl nastat v pátek 13
Vědci v roce 2004 objevili asteroid 99942 a vypadalo to, že s nemalou pravděpodobností narazí v budoucnu do Země a způsobí katastrofu. Tím datem měl být pátek 13. dubna 2029. Další pozorování naštěstí srážku se Zemí vyloučily. Méně jisté je to už u dalšího setkání s tímto nebeským tělesem, které má proběhnout 13. dubna 2036. To už ovšem nebude pátek, takže se není čeho bát.

11. Numerologové mají logické vysvětlení
Pověra spojená s číslem 13 vychází dle numerologů z toho, že číslo 12 je spojováno s kompletností a úplností. Je 12 měsíců v roce, 12 hodin ve dne a 12 v noci nebo 12 znamení zvěrokruhu. 12 bylo i apoštolů, bohů na Olympu či izraelských kmenů. Následující číslo, tedy číslo 13, pak logicky působí jaksi nepatřičně a budí nervozitu. Jde jakoby dál, než by mělo. Je prostě navíc.

12. Pověra není všude stejně silná
Z průzkumu pověrčivosti v jednotlivých krajích, který provedla společnost Sazka, vyplývá, že největší strach z pátku třináctého mají v Plzeňském kraji. Toto datum zde ovlivňuje 42,3 % lidí. Naopak obyvatele Královéhradeckého kraje nechává tento den chladnými, obává se ho pouze desetina lidí.

13. Závěr roku ve znamení pátku třináctého
13. prosince je letošní poslední pátek třináctého, který uzavře rok 2019, což se stalo naposledy v letech 2013 a 2002. V příštím roce nás čeká pátek třináctého v březnu a v listopadu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články