13 citátů Ernesta Hemingwaye, které inspirují každého pravého muže (ale i ženu)

Dnes by oslavil 118. narozeniny. Sám si však nadělil necelých 62 let. Jeho zápas se životem byl ale čestný a statečný. Byl to pravý muž, od kterého se máme co učit.

Ernest Hemingway, americký spisovatel, nositel Pulitzerovy i Nobelovy ceny za literaturu, se narodil 21. července roku 1899. Byl čelným představitelem vykořeněné Ztracené generace (skupiny amerických prozaiků, básníků a dramatiků, kteří byli poznamenáni hrůznou zkušeností z První světové války). Mezi jeho nejznámější díla patří Stařec a moře, Komu zvoní hrana, Sbohem, armádo a Fiesta.

Objektivní vypravěčství bez citového zabarvení, které dává nekonečný prostor čtenáři; nebezpečí, kterým jeho postavy až provokují život; pravda, která vyvěrá z mezních situací – to jsou hlavní devizy Hemingwayových knih.

Navenek působil tvrdě jako diamant. Obrousily ho ale city a pocity, které probleskují pod povrchem jeho minimalistických děl a naplno září v jeho moudrých citátech.

Nejen ve svých dílech používal tzv. metodu ledovce, tedy eliminaci všeho nepodstatného, aby účinnost textu byla co nejsilnější. 90 % pocitů podle něj bývá nevysloveno, stejně jako je většina ledovce neviditelná. Věty, které se navždy vpálí do papíru mají být podle něj maximálně opravdové, zbytek, který je v důsledku podstatnější, ale musí zůstat jen tušený, aby se mu čtenářovo nitro mohlo postavit samo.

Z jeho textů neodkapává žádný balast. Naopak, jsou prototypem čistoty a stylu. Hemingway začínal jako novinář. Sám později řekl, že ho tohle řemeslo naučilo používat dvě věci – slang a pauzy. Ty jsou totiž leckdy důležitější než slova. Jednu takovou – trvalou – napsal ve svém životě, nejspíš perem namočeným v alkoholu, pomocí pušky 2. července roku 1961, tedy necelé tři týdny před svými dvaašedesátými narozeninami. (Mimochodem, narodil se v pátek a své dvaašedesáté narozeniny by v roce 1961 oslavil rovněž v pátek, stejně jako letos.)

1. „Je mnohem lepší, když je člověk veselý, a má to i něco do sebe. Je to, jako bys ještě za živa dosáhl nesmrtelnosti.“

2. „Člověk není k stáru moudřejší, je jen opatrnější.“

3. „Vždycky dělej střízlivý to, co jsi tvrdil, že uděláš, když jsi byl opilý. To tě naučí držet jazyk za zuby.“

4. „Morální je to, po čem se cítíte dobře, nemorální to, po čem se cítíte špatně.“

5. „Dávejte si pozor, co předstíráte, neboť se tím časem stanete.“

6. „Člověk radši poznává vesmír než sebe samého.“

7. „Dcera, to je něco jako druhá žena. Moje žena už zná všechny moje myšlenky, všechno, co říkám, ví, v co věřím, co umím i co neumím a co umět nikdy nebudu. A já zase vím všechno o své ženě - dopodrobna. Ale je tady najednou někdo, koho neznáte a kdo nezná vás, někdo, kdo vás má rád v nevinnosti své, a kdo je pro vás oba cizí. Kdosi nesmírně půvabný, kdo vám patří a přitom nepatří...“

8. „Všechno je snazší, když jsme zlí.“

9. „Malá láska soudí přísně a zaniká, velká odpouští a tím se dále zvětšuje.“

10. „Všechny ideály nepotřebují jen křídla, ale i místo, odkud by mohly vzlétnout.“

11. „Nikdy si nepleťte pohyb s činem.“

12. „Štěstí je dobré zdraví a špatná paměť.“

13. „Svět je krásný a stojí za to o něj bojovat.“ (Komu zvoní hrana - kapitola 43)

A jak vypadá upřímné štěstí, uvidíte v tomto videu.


Komentáře