12 způsobů, jak důstojně a příjemně prožít pondělní ráno – G.cz
Vyhledávání

12 způsobů, jak důstojně a příjemně prožít pondělní ráno

Pondělí a ráno. Zdálo by se, že to je hned dvakrát špatně. A přitom i pondělní ráno může být hodně dobré - stačí jen udělat něco trochu jinak. Pusťme se do toho!

Petr Bílek
Petr Bílek 1.5.2016, 23:52

1. Zpívejte

Cokoli, klidně i beze slov. Hlasem dáte sami sobě (a pochopitelně i okolí) na vědomí, že jste tady, že žijete a že jste plnií energie a nadšení.

2. Vypijte sklenici mírně teplé citronové šťávy

Má to blahodárné účinky. A když víte, že to působí blahodárně, tak to tak prostě působí.

3. Vypijte malé pivo

Viz výše.

4. Nahlas se smějte

Co je to za blbost, když vám do smíchu právě vůbec není? Nevadí! Tělesné projevy působí i obráceně: když cítíme radost, tak se smějeme, ale když se smějeme, tak naopak začneme cítit radost. Tělo si pamatuje tělesné projevy spjaté s psych

5. Naplánujte si den

Půl hodiny se věnujte jenom plánování toho, co uděláte. Začněte nepříjemnými věcmi, do kterých se vám nechce. A pokud máte plán příliš nabitý, tak něco vyřaďte. Vy jste generál, vy určujete, co budete dělat a co ne.

6. Udělejte někomu radost

Jen tak, bez příčiny. Kupte kolegyni, se kterou ani nechcete spát, kytku. Kupte kolegovi, se kterým ani nechcete spát, kytku. Řekněte někomu na zastávce, že mu to sluší. Cokoli.

7. Zobněte si Xanax

Je ale na předpis a je návykový. Nicméně báječně odstraní úzkost a stres.

8. Připomeňte si úspěšná pondělí

V pondělí vstoupil první člověk na Měsíc, v pondělí byl vynalezen výtah a patrně v pondělí byla zničena hvězda smrti. V pondělí se prostě mohou dít velké věci, i ve vašem životě.

9. Nic neřešte

Pondělní rána si často sami přetěžujeme úkoly a očekáváními a pak pod tou tíhou trpíme: od pondělka začnu sportovat, v pondělí se do toho pustím, v pondělí začnu jíst zdravě, a tak dál. Pečte na to a v pondělí nic zásadního, převratného ani trochu důležitého nedělejte, ani si to neplánujte.

10. Začněte pondělí již v neděli večer

Ve starých civilizacích a dodnes třeba v židovské kultuře začíná den večerem a končí následujícím večerem. Je to nesmírně prozíravé: den začne velmi nenásilně a plynule tím, že si dáte večeři, něco málo ještě možná uděláte a jdete spát. Ráno tak nepředstavuje žádný nepříjemný začátek, ale již jen pokračování dne, který začal příjemně o dvanáct hodin dříve. Prostě žádný stres.

11. Sportujte

Může vám to sice připadat naopak velmi stresující, ale není. Stresující je po probuzení provádět desítky drobných civilizovaných úkonů, jako mýt se, oblékat, řešit drobnosti, stíhat cestu do práce a podobně. Vylézt z postele a vyběhnout, vyjet na kole, plavat v řece či si zahrát tenis je naopak pohodové a velmi přirozené. Stačí i jízda na kole do práce. Ale nemusíte jen sportovat, sledujte přirozený instinkt: po probuzení v pondělí ráno například souložte, vydejte se na lov, rozdělejte oheň či pobijte nepřátele. Pondělí tak hned získá jiný rozměr.

12. Snídejte

Udělejte si ze snídaně příjemný, klidný a pevný bod rána. Můžete při ní plánovat, přemýšlet či si číst. Ale žádné neurotické diety! Hezky fazolky, slaninu, párky, silný hovězí vývar, marmeládu, vajíčka, a tak všelijek podobně.

Probudili jste se vedle někoho cizího? Jak reagovat se dozvíte ZDE.

Podobné články

Doporučujeme

Další články