1. Sherlock není sociopat, ale možná je autista
Ačkoli to o sobě ve Studii v růžové sám prohlásil, psycholožka Maria Konnikova s jeho úsudkem nesouhlasí. Podle ní je na to příliš empatický, milující a vědomý si svých chyb. Britská National Autistic Society (Národní společnost autistů) však za jeho cílevědomostí nebo neschopností porozumět sociálním normám spatřuje příznaky autismu. Potvrzují tak slova Watsona, který ve Psovi Baskervillském sám referuje o tom, že jeho přítel trpí Aspergerovým syndromem.
2. Benedikt Cumberbatch byl jasnou volbou a pro svou roli také dost zkusil
Připravoval se na ni skutečně poctivě a tvrdě. Plaval, cvičil bikram jógu, nesměl pít alkohol ani kouřit. A ještě k tomu si musel nechat narůst delší vlasy, které nesnáší. Prý se v nich cítí poněkud žensky. Ale co naplat, právě tato role ho z pozice téměř neznámého herce vynesla mezi světové hvězdy. A to zejména zásluhou scénáristy Moffata, který po zhlédnutí jeho výkonu v roli aristokratického násilníka v Pokání pro postavu hlavního hrdiny nechtěl nikoho jiného.
3. Kvůli věrohodnosti scény s houslemi musel týden cvičit
Za uvěřitelností Cumberbatchova hraní v Lepenkové krabici opravdu stojí trénink pod dohledem houslistky Eos Chaterové. Hudbu, kterou diváci slyší, ale nahrála sama houslistka. „Benedict na to měl týden a vyloudil překvapivě dobrý zvuk,“ píše Chaterová o své zkušenosti na svém blogu. „Nemám pochyb, že kdyby na to měl chuť, byl by dobrým houslistou,“ dodává. Podle Doylovy povídky Lepenková krabice má Sherlock hrát na opravdové stradivárky. Pro natáčení byly ovšem pokaždé použity jiné housle, zapůjčené z Cardiff Violins. Mezi vzkazy od spokojených zákazníků na stránkách tohoto obchodu zanechal jeden také John Watson. Děkuje v něm za extrémní trpělivost s jeho přítelem, jenž sám poděkovat neumí.
4. Na Cumberbatchovo místo se tlačila velká jména!
Co si budem povídat, role Sherlocka je opravdu atraktivní. A na velké i menší role je tlačenice doteď. V tolik celosvětově úspěšném seriálu by si chtěl zahrát snad každý. Scénáristé Moffat a Gatiss ale preferují spíše méně známá jména, aby seriál udrželi svěží a uvěřitelnější. Ani Freeman před obsazením do Sherlocka nebyl příliš známý. Tedy alespoň mezi lidmi, kteří nesledovali Kancl.
5. Scénárista Mark Gatiss si zahrál roli Mycrofta
To mu také umožnilo mít nad natáčení mnohem větší kontrolu než jeho kolega Steven Moffat. Ten se na natáčení z vlastního rozhodnutí příliš neobjevuje. Vždy přispěchá jen ve chvíli, kdy se ve scénáři vyskytne nějaký problém.
6. Gatiss se učil plavat v bazéně, v němž si rád dává dostaveníčka ďábelský Moriarty
Ano, ten pěkný bazén, u kterého se odehrála jedna z nejnapínavějších scén seriálu, se nazývá Bristol South Swimming Pool a jako malý se v něm ráchal tento úspěšný muž.