„Někdo je blázen do počítačů, já do astronomie,“ řekl Baraty blogu The Salt na serveru npr.org. „Pravidelně koukám na snímky dne na webu NASA, a jednou mě napadlo, jak by se asi daly napodobit. Začal jsem se soustřeďit na přesnou polohu objektů, což jsem využil i při vytváření těchto fotek.“
Americký fotograf Navid Baraty nemá přístup k Hubbleovu vesmírnému teleskopu, pouze k jeho fotkám, a pak už mu vystačí jen špajz a kredenc v kuchyni jeho brooklynského nebo losangeleského bytu. Pomocí běžných věcí, které v nich najde, vytváří autenticky vypadající a astronomicky přesné fotografie vesmíru.
Místo foťáku použil Baraty skener. Tuhle metodu, při které se na skenovací desku vloží předměty a oskenují s otevřeným víkem, odkoukal od jiných, ale vše ostatní už je jeho „patent“.
Vzal různé druhy koření a mouku a vytvořil z nich hvězdy. „Když se zadívám na fotky vesmíru, připadá mi, jako byla obloha hvězdami posypaná,“ vysvětluje Baraty, odkud se vzal jeho nápad, a vzápětí dodává, že posypat hvězdami oblohu na desce skeneru je sice geniální, ale zároveň neskutečně pracné. Jak při vytváření, tak i následně při úklidu a čištění.
1. Mars, Phobos a Deimos
Větší kulové objekty vytváří jinou, rovněž jednoduše geniální metodou. Na dno sklenice nalije vodu, kokosové mléko a přidá pár špetek potravinářského barviva. Sklenici pak postaví na skener a její obarvené dno vytvoří planetu nebo jiné vesmírné těleso, jakoby viděné zblízka.
Obvykle pracuje v noci, aby pozadí, které skener s otevřeným víkem zachytí, bylo co nejvíc temné. Přesto si nakonec musí vypomoci photoshopem, kdy pozadí ještě více ztmaví a navíc přidá stíny velkých těles.
2. Vzdálená galaxie
Pro svůj fotografický cyklus vymyslel i tuhle legendu: „Je jedna velká vesmírná loď a mě coby vystudovaného inženýra a známého fotografa (tohle jediné je z celé legendy pravda - pozn. red.) vybrali jako člena její osádky. A tahle loď se vydává na průzkumný let vesmírem, během kterého pořizuji fotky a posílám je zpátky na Zemi. Tyhle fotky.“ Baraty pojmenoval svou imaginární loď Wander (česky: toulat se, bloumat, chodit), a stejně tak se jmenuje i tento jeho projekt. „Jsem ale docela překvapený, jak realistické fotky nakonec ze skeneru vylezou. Mnoho lidí si dlouhou dobu myslelo, že jsou skutečně opravdové.“
3. Na orbitě Uranu
Vedle potravin začal Baraty postupně zapojovat také další předměty vhodné k imitaci vesmírných těles a struktur. Třeba makeup a křídu. „Zkusil jsem dokonce i chlupy z mé kočky, vypadají jako proudy plynných oblaků.“
4. Mlhovina s výtrysky plynných oblaků
Jeho další metou je kometa. „Bude problém vytvořit její ocas kvůli rozptýlenému, zamlženému světlu, které zároveň září i bledne. Ještě jsem nepřišel na řešení, jak to věrně imitovat na skleněné desce skeneru, ale už se k němu blížím.“
5. Černá díra