12 málo známých řeckých ostrovů: vydejte se do překrásných míst, na které cestovky zapomněly – G.cz
Vyhledávání

12 málo známých řeckých ostrovů: vydejte se do překrásných míst, na které cestovky zapomněly

Paxos – malý, zelený a velmi poklidný Agios Efstrátios – liduprázdný přírodní ostrov Samothrákí – ostrov větru a památek Folégandros – ostrov prázdných pláží a dlouhých treků + DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Řecko nejsou jen Athény, Korfu nebo třeba Rhodos. Jsou zde desítky ostrovů, na které se nedostanete letadlem, ale jen lodí. Zde jsou tipy na 12 málo známých krajin rozházených v moři kolem řecké pevniny.

Pavel Vondráček
Pavel Vondráček 1.5.2018, 13:41

1. Paxos

Prťavý (30 km²) ostrov v Jónském moři leží mezi Korfu a Lefkádou. Je zelený, zvlněný, s útesy a mnoha zátokami a je téměř bez aut, vždyť tu žije jen 2300 lidí. Najdete tu více olivovníků než keřů vinné révy. Pokud toužíte ještě po větší samotě, odplujte přes úžinu na ještě menší ostrůvek Antipaxos.

Tip: Vesnička Pórto Longós. Tichá, milá, kde turista mimo sezónu je důvodem k pozdvižení.

2. Folégandros

Pustý, suchý, skalnatý ostrov patří k nejmenším v souostroví Kyklady. 800 obyvatel, jedno bílé městečko, pár vesniček, úzké uličky, přes den dost turistů ze Santorini, večer v noci klid a hvězdnaté nebe nad vámi. Trasovitá pole, pěšiny stvořené k trekování, prázdné pláže.

Tip: V sezóně je tu docela zalidněno, ale teď na jaře nebo později v roce podzim je tu pusto a prázdno, a ideální čas i podnebí pro spaní venku.

3. Samothráki

Mramorová socha Níké Samothrácké, jedna z nejkrásnějších antických soch je sice k vidění v pařížském Louvre, ale místo jejího vzniku stojí za návštěvu. Hornatý ostrov v severní části Egejského moře má drsné větrné podnebí a velké množství antických památek. Ostrov není turisticky vymazlený, a tak je vhodný spíše pro samostatné cestovatele.

Tip: Horké prameny v obci Thérma.

4. Lipsí (Leipsoi)

Malý ostrůvek v Dodekanézách. Pitoreskní vesničky, modrobílé kaple, obchody s mořskými houbami, zvlněná zelená krajina. Venkovská atmosféra, velmi, poklidná. Pokud hledáte nenápadný půvab Egejského moře, jste tu správně.

Tip: Ptačí rezervace na pobřeží.

5. Nísyros

Olivy, fíky, mandloně, ale také dým a pach zkažených vajec vycházející ze spící sopečné kaldery, kterou můžete projít pěšky – to je nejbizarnější řecký ostrov.

Tip: Při procházce kolem vulkánu můžete najít krásně žluté krystaly čisté síry.

6. Agkístri

Miniaturní ostrov, 35 km od Athén. Nepoznaný pro hromadné zájezdy. Střed je lidmi téměř nedotknutý, na pobřeží hodně barů – víkendový cíl mnoha Athéňanů, kteří navštěvují hlavně vedlejší ostrov Aígina.

Tip: Nádherné procházky borovicovými lesy.

7. Alónnisos

Severní Sporady se choulí k řecké pevnině a turistika se jich moc nedotýká. Allónisos, velký jako třetina Prahy je ze všech sporadských ostrovů nejvzdálenější a životně nejpomalejší. Borovice střídají olivovníky a zdejší cesty jsou stvořené jen pro pastýře a (moto)cyklisty.

Tip: Národní mořský park a jeho pestrá fauna.

8. Pátmos

Posvátný ostrov nejen řeckých křesťanů. Skalnatá krajina, bílé domy, rozkošné přístavy – úplná APOKALYPSA! Skutečně, pod mohutným klášterem sv. Jana se nachází jeskyně Zjevení (řec. apokalypsis), v níž podle legendy svatý Jan napsal poslední knihu Nového zákona.

Tip: Největší město Skala.

9. Ithaka

Sevřená mezi pevninou a Keffalonii, rodiště bájného Odyssea. Malý rozeklaný ostrov s jediným významnějším městem, vysokými kopci a oblázkovými plážemi je ideálním místem pro jarní nebo podzimní toulky.

Tip: Archeologické muzeum ve městě Stavros má jedinou místnost, zato velmi hovorného průvodce.

10. Ydra

Protáhlý, neúrodný ostrov, poblíž řecké pevniny, kdysi zapomenutý, dnes nejexkluzivnější středisko v zemi. Přesto si uchoval svůj kolorit. Zákaz automobilů tomu jen prospívá.

Tip: Osobní a nákladní dopravu zajišťují oslíci. Svezte se.

11. Agios Efstrátios

Ztracený v Egejském moři, mezi Limnosem a Lesbosem leží malý, duby porostlý ostrůvek. 270 obyvatel. Liduprázdné pláže, totální klid a velké dokonalé nic. Kdysi zde bylo vězení pro politické odpůrce.

Tip: Celý ostrov je přírodní rezervací.

12. Kýthnos

Pustý, neúrodný Kýthnos, skromná pole, rybářské přístavy a velmi sevřená místní komunita, často slavící společně křesťanské svátky. Hlavní atrakcí ostrova jsou zdejší horské prameny léčící hlavně ekzémy.

Tip: Zdejší proslulé hrnčířství.

A na závěr si připomeňte 9 zaniklých vltavských ostrůvků Prahy plus jeden nový, který vznikl nedávno.

Podobné články

Doporučujeme

Další články