12 hrůzně krásných fotek z NASA: exploze rakety Antares při startu – G.cz
Vyhledávání

12 hrůzně krásných fotek z NASA: exploze rakety Antares při startu

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Stalo se to sice již před rokem, přesně na ‚náš‘ svátek 28. října 2014, ale americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku zveřejnil fotografie z havárie teprve nyní.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 7.11.2015, 17:50

Krátce po startu (6 sekund) došlo následkem poruchy turbodmychadla v motorech prvního stupně k explozi, po níž se raketa zřítila zpět na odpalovací rampu, což vedlo k dalšímu mohutnému výbuchu. Zničena byla nejen celá raketa, ale i náklad, s nímž měla letět na Mezinárodní vesmírnou stanici. Podobnou havárii prodělala raketa Antares už necelého půlroku předtím při testovacím startu a po říjnové katastrofě se tato nešťastná „série 100“ přestala k cestám na oběžnou dráhu používat.

Událost zachytila spousta lidí jak na fotkách, tak na mnoha videích, ale jen z bezpečné dálky, do níž byla veřejnost před startem vpuštěna. NASA má ale fotky z bezprostřední blízkosti.

Nejprve se podívejte na video od Matthewa Travise z plošiny pro novináře. (Varování pro ty, kdo rozumějí anglicky: od jistého okamžiku budou zaznívat poněkud vulgárnější výrazy. Upozornění pro všechny: všimněte si zpoždění zvuku oproti obrazu, danému rozdílnými fyzikálními rychlostmi světla a vlnění vzduchu):

A zde už máte stejnou věc zblízka, jak ji vyfotily aparáty NASA kolem odpalovací rampy – krásné a hrůzyplné zároveň:

Kompletní fotopříběh startu a pádu rakety Antares najdete na flickrovém účtu NASA.

A tady se můžete podívat na 10 fascinujících fotek z úspěšných startů kosmických raket.

Podobné články

Doporučujeme

Další články