12 důvodů, proč pražští intelektuálové milují Karla "divnou láskou"

Obrázek uživatele Ivan Brezina
25.02.2014, 17:16

Mudrlantští intelektuálové mu neříkají "pan Schwarzenberg", ale "Karel", což od nich v tomto článku zvrhle přebíráme. Jasně, i my jsme Karla volili. Lístek vhozený do urny nám ale dnes nebrání ve stanovení diagnózy. V čem jsou kořeny Karlovy bezmezné adorace ze strany pravdoláskařů a jaké jsou její symptomy?

1. Marketingový pankáč

svarc Užvaněné osazenstvo pražské kavárny tvoří nepraktičtí chaoti, kteří nedokážou vydělat peníze, složit si vyžehlené košile do přesně zařezávajícího komínku ani si přehledně uspořádat život. Politik by měl být jejich protikladem – jeho základním předpokladem by měla být pohotovost a skvělé manažerské schopnosti. Což Karel sice není, ale díky předkům má aspoň peníze. Může si za ně koupit manažery, kteří dohlížejí na jeho záležitosti včetně mediálního obrazu. Celé kouzlo Karlovy politiky spočívá v tom, že za něj dřou jiní. I divná předvolební kampaň s barevným "pankáčem" (dávno po sedmdesátce!) je jen produktem marketingových šíbrů. Kavárna kampani tleskala, i když to bylo trapné. Když se přitom před lety Václav Klaus nechal ostříhat na ježka, kavárna se mu posmívala, že si "hraje na mladýho".  

2. Černoprdelníci

Naprostá většina členů pražské kavárny nesnáší katolickou církev. Neustále na ni útočí, naposledy třeba v souvislosti s restitucemi. Že je Karel hluboce věřící katolík a praktikující jim ale nevadí. Ale proč nás to vlastně překvapuje? Jedna z definic intelektuála přece říká, že je to člověk, který je schopen zastávat dva protikladné názory najednou. Jinými slovy totální pokrytec...  

3. Tatíčkování

profimedia-0056601897 David Neff / MAFRA /Profimedia.cz Karel pražským "intošům" podvědomě připomíná "tatíčka Masaryka". I on má přece zámek, i on mluví pomalu a rozvážně... V pozadí je nevyřešená psychosexuální frustrace z otcovské autority. Většina lidí si tohle během puberty vyřeší, ale patologické typy si to celý život projektují do potřeby nějaké vznešené světské "morální autority". Podobně jako Karel dřív fungoval Václav Havel, k němuž pražská kavárna cítila až erotickou přitažlivost. Bez ohledu na pohlaví.  

4. Roztomilý žvatlal

Když chcete promluvit ke kavárenské společnosti nebo k voličům, musíte být schopni jasně formulovat originální myšlenky a pronést je srozumitelným a zvučným hlasem. Karel je ale pravým opakem rétora. Šlape si na jazyk, huhňá, přeříkává se, žblebtá a žádné jasné vyjádření z něj nevypadne. Pražští intelektuálové mu to tolerují. Kdyby si takhle šlapal na jazyk Václav Klaus, vysmáli by se mu a vypískali ho.  

5. Dvojí metr

Pražská kavárna nenávidí místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska. V poslední době se do něj třeba pustila, že má prsty v kauze Mostecká uhelná. „Je paradoxem, že v nejvyšších patrech české politiky stále figurují lidé, kteří v kauze Mostecké uhelné nedokázali hájit zájmy státu," horlil třeba "zelený" Ondřej Liška. A kdo s Kalouskem řídí TOP 02? Karel. "Jsme ideální duo, které nikdo nerozdělí," řekl loni v prosinci novinářům. Nikdo z kavárny mu nevzkáže, aby svým rozsáhlým majetkem aspoň částečně "zatáhnul" stovky milionů, které lidé kolem Mostecké uhelné vytáhli z našich kapes.  

6. Modrá krev

Průměrný pražský intelektuál je chudák a ještě k tomu buran. Nemá peníze, neumí se pořádně oblékat a vypadá jako hastroš (viz třeba Just s Rejžkem s neupravenými plnovousy a nepadnoucími saky s vytahanými rukávy). Neumí stolovat a nezná svět. Právě proto taky průměrný pražský intelektuál intuitivně lne k modré krvi. Kdysi s tím začal Josef Dobrovský, který působil jako vychovatel v rodině hraběte Nostice, dnes v tom pokračují vymetači různých vernisáží a autogramiád. Projektují se do "knížete", ačkoli vzhledem i mentálně patří spíš k Ovarovi v tesilovém saku, kterému po bradě stéká proužek omastku z jitrnic.  

7. Čunkiáda

V lednu 2007 byl tehdejší šéf lidovců a vicepremiér Jiří Čunek obviněn z přijetí půlmilionového úplatku. Karel jako ministr zahraničí hrozil, že pokud Čunek zůstane ve vládě, podá demisi. "Muž velkých principů" se pak stal samozvaným vyšetřovatelem a na prokázání údajných Čunkových zločinů si najal nejdražší americké detektivy. Nic nevyšťourali a Čunek ve vládě zůstal. Karel prohlásil, že je to podivné, a svůj slib demise nedodržel. Kdyby se takhle dětinsky a vnitřně nekonzistentně choval kterýkoli jiný politik, pražská kavárna by na něj hned zacílila palbu ze svých pověstných sračkometů.  

8. Sedmispáčství

profimedia-0164187095 Profimedia.cz Protože je Karel schopen usnout úplně kdekoli a kdykoli, jeho kritici mu přezdívají "princ Hajaja". Kavárně veřejné podřimování nevadí. A teď si představte, co by se dělo, kdyby ve sněmovně neusnul Karel, ale třeba Jan Zahradil z ODS. To by hned bylo křiku, že má za naše peníze pracovat a ne chrápat!  

9. Titulománie

"Pane kníže sem, pane kníže tam," rozléhá se v kavárně neustále. Jenže kníže není žádný kníže – je to občan. Zákon 61 z roku 1918 doslova říká: "Šlechtictví a řády, jakož i veškerá z nich plynoucí práva se zrušují, rovněž tak tituly, pokud byly udělovány jako pouhá vyznamenání. Bývalí šlechtici nesmějí užívati svého rodného jména s přídomkem nebo dodatkem vyznačujícím šlechtictví." Zákon 268 z roku 1936 dodává: "Přestupku se dopouští, kdo úmyslně a veřejně užívá zákonem zrušených šlechtických titulů a erbů, jakož i kdo v tisku dává někomu zákonem zrušený titul šlechtický..." Všichni ti knížetem posedlí intelektuálové jsou tedy lumpové. Proč to dělají? Karel je pro ně stejně romantickým pohádkovým princem, jako pro dnešní stárnoucí ženy hrdina pohádek jejich dětství Pavel Trávníček. Jenže Karel není žádný princ – je to šestasedmdesátiletý stařec.  

10. Erekce v Mlýnské

Začátkem 90. let se v pražské kavárně rozneslo, že existuje takzvaná Zetka – linka, která původně sloužila k bleskovému telefonnímu spojení komunistických politiků. Kdejaký trouba pak měl v notýsku poznamenáno číslo, které mu mohlo umožnit zavolat Václavu Havlovi, kdyby se ovšem nestyděl. Dnes chodí kdejaký trouba do kavárny Mlýnská na pražské Kampě. Jen proto, že je to Karlův oblíbený podnik. "Třeba tu čural do stejné mušle jako teď já!" šeptá si pro sebe trouba zasněně a cítí, že z toho dostává erekci.  

11. "Bijte Němce cizozemce!"

Pražští intelektuálové hlasitě odsuzují vyhnání Němců a spontánní české vraždění během "divokých odsunů". Fajn, v tom s nimi souhlasíme. Jenže oni "skopčáky" ve skutečnosti nenávidí, jen to navenek nikdy nepřiznají. Přesto volili Karla, který je k sudetským Němcům více než vstřícný. Kdyby k nim byl podobně vstřícný kterýkoli politik ODS, byl by hned v kavárně označen za "Jidáše národních zájmů". Ale samozřejmě jen tam, do novin by to nikdo nepsal. To by se zas kluci báli...  

12. Růžový děda

profimedia-0174251049 Profimedia.cz Vzpomenete si ještě na podpásový útok Evy Holubové na Václava Klause? Dáma s věčně plovoucíma očima ho veřejně označila za "Kikinu" a spekulovala o jeho údajné 4% orientaci. Holubová tím urážela skutečné homosexuály, což je samo o sobě trapné. Bráno čistě fyziognomicky ovšem šišlající karikaturu z filmů připomíná spíš Karel. V jeho případě je ale kavárenská mluvčí potichu a neřekne mu "růžový děda".

Komentáře

Doporučeno pro vás