12 důkazů, že se Její Veličenstvo Alžběta II. umí držet žezla stejně pevně jako módních trendů – G.cz
Vyhledávání

12 důkazů, že se Její Veličenstvo Alžběta II. umí držet žezla stejně pevně jako módních trendů

V Británii se dnes bude slavit a pít ve velkém! Jejich milovaná královna „bábi“ překoná totiž svoji praprababičku Viktorii a stane se tak nejdéle vládnoucím monarchou Spojeného království.

Veronika Kratochvílová
Veronika Kratochvílová 9.9.2015, 15:12

Dá-li Pánbůh a dožije-li se dnes Alžběta II přesně 18: 30 hodin našeho času, trhne víc jak stoletý panovnický rekord – překoná totiž svou legendární a do dnešního dne oficiálně nejdéle vládnoucí královnu Viktorii.

Za Alžbětiny vlády se ve Vatikánu vystřídalo sedm papežů, 12 britských premiérů, proběhla válka o Falklandy i okupace Československa, bylo spácháno bezpočet teroristických útoků a sebevražd, zrodil se Tetris a natočily se všechny Bondovky.

63 let na trůně z ní zkrátka dělá nejen nejdéle vládnoucího monarchu Spojeného Království, ale také ženu, která se v centru dění objevuje tak samozřejmě a často jako prostatik u záchodové mísy.

Na rozdíl od nich se však Královna Alžběta netrefila ani jednou vedle. Tedy alespoň, co se módy týče.

Tohle je 12 ohlédnutí za její módní monarchistickou kariérou:

Roční královna ve slušivých šatičkách někdy kolem roku 1927.

K módě ji přivedli už její rodiče. Roku 1937 se jedenáctiletá Alžbětka i její sestra vesele nesou v kabátcích s lemováním šitých na míru.

Dvouřadé kabátky a plstěné klobouky dělají ze sester princezen Alžběty a Margaret módní ikony.

Stejně jako ikonický pár současnosti Kate Middleton a princ William zapsal svůj zásnubní den do módní historie, také ohlášky Alžběty a Filipa měly styl. Budoucí královna zvolila šaty s asymetrickým lemem, ozdobným řasením v pase a na ramenou a luxusní boty s otevřenou špičkou.

Panenské hedvábné šaty navrhl pro princeznu sám Norman Hartnell a nechal se přitom inspirovat Botticeliho Primaverou. Pravé perly, stříbrné nitě, šumivé krystaly a transparentní tylové nášivky stály víc, než si válkou zubožená země mohla dovolit. Traduje se, že část byla zaplacena z ušetřených potravinových lístků.

Krátce před korunovací, někdy kolem roku 1950, se budoucí královna nechala zvěčnit v květovaných šatech s jedním ze svých milovaných psů, tradičně z plemene velškorgi.

Smart a stylová móda. Jednoduchý kabát zvýrazněný nákrčníkem s leopardím vzorem proměnil oficiální návštěvu královny s dcerkou Anne v ležérně příjemnou záležitost.

Zlatá šedesátá si královna uměla užívat. Vypasované střihy šatů jí nejen seděly, ale zdůrazňovaly její ženské přednosti.

Návštěvu Malty pojala královna roku 1967 stylově. Jejímu sladce květinovému outfitu nebylo co vytknout!

Královnu byste sotva zahlédli v nějakém ležérním kousku oblečení. Přesto se zdá, že elegance může jít někdy ruku v ruce s pohodlím. Stylová kostkovaná sukně a hnědý svetřík jsou toho důkazem.

Fakt, že se královna nebojí výrazných barev, dokládá odjakživa. Tenhle kabátek se jí na sklonku roku 1986 obzvlášť povedl!

Před čtyřmi lety okouzlovala rozverná babička tímhle rudým kostýmkem.

Nejnovější oficiální fotografie ukazují královnu Alžbětu jako nejdéle vládnoucí panovnici ve stylových a slušivých šatech Karla Ludwiga.

Za ta dlouhá léta její vlády a vysoké ‚exponovanosti‘ ve veřeném životě není divu, že se Její výsosti nevyhýbali i nejrůznější skandály. Ten nejčerstvější z letošního července se týkal události z doby, kdy byla ještě malé dítě – a nikdo tehdy nečekal, že by se někdy mohla stát královnou: 7 let jí bylo, když hajlovala.

Podobné články

Doporučujeme

Další články