11 zapeklitých pohledů z výšky – řešení – G.cz
Vyhledávání

11 zapeklitých pohledů z výšky – řešení

Opravdu jste dostatečně dlouho a poctivě hloubali, přemýšleli, vzpomínali? Věříme vám, tak se podívejte, jak jste uspěli.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 10.4.2014, 19:59

   

1. Na rozjezd něco fakt ultralehkého...

Praha Kdybychom chtěli parafrázovat neslavné hudební dílo v podání Dády Patrasové, napsali bychom zde: „Aha, aha, tam dole je Praha." Že to bylo ultralehké, viďte?  

2. Zůstáváme prakticky na stejném místě, jen víc zoomujeme

Nelahozeves Až bude hrozit, že nám (ne)dojde ropa, budou tenhle obrázek znát všichni. Jedná se totiž o centrální strategické úložiště této suroviny poblíž Nelahozevsi, jediné v celé ČR.  

3. Aby to nebyla jen česká nuda, jsme teď úplně někde jinde...

Wadi Addawasir Konkrétně ve Wadi Addawasir v Saúdské Arábii, a to, co vidíte, jsou kruhová pole. Podobná byste našli i v Egyptě, v americkém Kansasu nebo v komunisticky edukativní, a přesto docela pěkné knize Neználek ve Slunečním městě.  

4. O tisíc mil severovýchodněji

Dubai Palms Tady jsme vás asi nedoběhli. Ano, jsou to uměle vytvořené Palmové ostrovy v Dubaji, konkrétně zleva Džebel Ali (=Alího hora) a Džumeirach (=krásný).  

5. A prakticky hned vedle

Dubai World Další uměle vytvořené dílo u Dubaje, tentokrát celé souostroví pojmenované Svět (protože to má vypadat jako mapa světa)  

6. Ale to už jinde jsme, je to jiná... vesnice? Teď ještě s malou nápovědou:

Almeria Greenhouses full subcontinent   Almeria Greenhouses semidetail Almeria Greenhouses detail Určitě máte doma něco, co pochází z tohoto místa. Třeba rajčata nebo jinou zeleninu. Jde totiž o oblast posetou obřími foliovníky poblíž španělského přístavu Almería. Zabírají 300 tisíc hektarů, ročně se zde vyprodukují 3 miliony tun zeleniny, protože v téhle oblasti je 333 slunných dnů v roce, a celé to zde vyrostlo během posledních 3 desetiletí. Prý „Zahrada Evropy", myšleno zřejmě trochu ironicky.  

7. Tohle jste už asi někdy viděli, ale co a kde to je?

San Diego Swastika Když v roce 1967 projektovali budovy pro Námořní obojživelnou základnu Coronado v americkém San Diegu, satelity už sice létaly, ale nikdo si nepřipouštěl, že by kdy jejich fotky mohlo spatřit nepovolané civilistovo oko. V roce 2007 poprvé někdo upozornil na skutečnost, že minimálně jedna z budov vypadá na Google Earth tak, jak vypadá. Americké námořnictvo se prý zavázalo vyčlenit 600 tisíc dolarů, aby vzhled nějak vhodně zamaskovalo. My jsme tenhle snímek típli dneska (10. 7. 2014), takže jsou jen dvě možnosti: buď je tam ještě nějaká dost dlouho neaktualizovaná fotomapa, nebo nevíme.  

8. Ale tohle je brnkačka, ne?

Maracana Až tak velká, že sem snad ani řešení dávat nebudeme. Kdo stále ještě neví - má to osm písmen, a když první čtyři písmena ponecháte a poslední čtyři vyměníte za „dona", vyjde vám jméno slavného fotbalisty ze sousední země.  

9. Vracíme se zpátky k nám

Nove Straseci Tohle je těžké, uznáváme. Ale jestli jste někdy jeli vlakem z Rakovníka do Kladna nebo obráceně, tak byste tohle uviděli vpravo ve směru jízdy za, resp. vlevo ve směru jízdy před stanicí Nové Strašecí. Jde o obří vykutaný kus hory, kde právě probíhá sanace a rekultivace po těžbě žáruvzdorných jílovců. Trochu takový Mordor ve světlém odstínu, v těsném sousedství obec Rynholec.  

10. Pořád ‚jako' doma

Sokolov To „jako" je použito schválně, protože se tady nacházíme kousek od Sokolova, ale neprovokujme české nacionalisty a raději prozraďme, že se jedná opět o rekultivaci, tentokrát hnědouhelného povrchového lomu Jiří v blízkosti Vintířova, Královského Poříčí, již zmíněného Sokolova a Lomnice. Zaujaly nás nejen terasovité útvary vpravo dole, ale hlavně ‚štukatérské' útvary v levé a střední části. Až se příště kouknem z výšky znovu, může už tam být jen nudně zeleno.  

11. A tajemná lidoopí tvář jako lahůdka na závěr

Alberta face Kdo tohle opravdu sám bez jakékoli nápovědy uhádl, tak ať se nám ozve, dostane... diplom. Je to totiž v Kanadě, v naprosté pustině, poblíž není žádný významnější záchytný bod, o kterém bychom tu mohli napsat, že je poblíž. Abyste nám věřili, že to není photoshop, tady jsou přesné souřadnice: 50°00'37.8"N / 110°07'00.9"W.   Pokud jste propásli náš předchozí podobný kvíz, najdete ho v článku 9 zapeklitých detailů.        
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články