11 krásných zákoutí psychiatrické léčebny Bohnice – G.cz
Vyhledávání

11 krásných zákoutí psychiatrické léčebny Bohnice

Bohnice - synonymum pro "blázinec" a také krásné místo, kam se vyplatí zajít, i když nepotřebujete pomoc psychiatrů.

1. Vstupní budova

mini-DSCF3679 Foto: Franz Hackenburg Jeden ze dvou stupních bodů do areálu - budova byla dokončena v roce 1909 dle návrhu architekta Václava Roštlapila, který je také autorem Akademie výtvarných umění nebo Strakovy akademie. V současnosti v ní sídlí vedení léčebny, najdete zde také obchod a toalety pro veřejnost.

2. Kostel sv. Václava

mini-DSCF3678 Foto: Franz Hackenburg Dominanta léčebny byla dokončena v roce 1916. I jejím autorem je architekt Roštlapil, který pro kostel zvolil kombinaci románských prvků a secese. V roce 1919 byl vysvěcen, jeho (dočasná) zkáza začala v roce 1950. Vláda rozhodla o likvidaci léčebny a pacienty z velké části nahradili příslušníci protivzdušené obrany. V provozu zůstalo 17 pavilonů, interiér kostela s výzdobou od českých sochařů a malířů Jakuba Obrovského, Franty Úprky nebo Celestina Kloučka byl zdevastován a budova byla posléze odsvěcena. V roce 1990 byl na žádost vedení léčebny vyklizen a začala jeho rekonstrukce, znovu vysvěcen byl 11. února 1993.

3. Divadlo Za plotem

mini-DSCF3681 Foto: Franz Hackenburg Bylo znovu zprovozněno v roce 1991 a slouží pacientům i veřejnosti, v zimní zahradě (na fotografii vlevo) je od roku 1999 provozován klub V. kolona, kde se konají koncerty i výstavy. Je umístěno mezi pavilony 3 a 4, které slouží příjmovému a rehabilitačnímu oddělení.

4. Obchůdek

mini-DSCF3664 Foto: Franz Hackenburg Nachází se v budově vodárny pod její věží. Zde si mohou pacienti i návštěvníci koupit něco k snědku, pití nebo kouření.

6. Vodárna

combine_images3 Foto: Franz Hackenburg V roce 1951 také přešla pod vojenskou správu, která na zbytky fungující nemocnice tlačila, aby si obstarala svou vlastní.

7. Pavilon 33

mini-DSCF3660 Foto: Franz Hackenburg Krásně zrekonstruovaná budova, kde najdete mužské oddělení následné péče s padesáti lůžky, určené převážně pro nemocné s mentálním postižením kombinovaným s psychiatrickým onemocněním.

8. Socioterapeutická farma

mini-DSCF3668 Foto: Franz Hackenburg V menším areálu, tvořenému nádhernými budovami z tmavě červených cihel, najdete stáje a další prostory pro zvířata, která pomáhají pacientům. Koně a poníci zde slouží hipoterapii a fyzioterapii, můžete se za nimi podívat, i když jste tu jen na návštěvě. Ale pozor - nekrmit! mini-DSCF3671 Foto: Franz Hackenburg mini-DSCF3670 Foto: Franz Hackenburg

9. Aleje

mini-DSCF3667 Foto: Franz Hackenburg Můžete se tu procházet sem a tam, odpočívat na lavičkách, jezdit na kolečkových bruslích nebo na kole. Na rozdíl od klasických parků zde neběhají psi a nekřičí děti, je to skvělé místo k odpočinku.

10. Socha skokana

combine_images Foto: Franz Hackenburg Koukejte pozorně okolo sebe a za plotem jednoho z pavilonů uvidíte sochu nahého skokana o tyči, který má zřejmě představovat překonání problémů a cestu za plot léčebny.

11. Jídelna

combine_images2 Foto: Franz Hackenburg Krásně "opotřebená" a se zajímavou malbou na své západní zdi.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články