fb pixel 11 fotek z tchajwanského zemětřesení: zkáza a zmar, ale i barevní a srdnatí záchranáři – G.cz
Vyhledávání

11 fotek z tchajwanského zemětřesení: zkáza a zmar, ale i barevní a srdnatí záchranáři

Zdroj: Wally Santana

Horší začátek oslav konce starého a příchodu nového ‚asijského‘ roku si snad obyvatelé tchajwanského města Tainan ani nemohli přát!

Radek Kovanda
Radek Kovanda 8.2.2016, 13:00

První odhady sice hovořily ani ne o dvou desítkách mrtvých, ale k začátku dnešního dne už je potvrzeno 38 obětí. A jelikož se spousta lidí stále pohřešuje, přehoupne se pravděpodobně toto číslo přes stovku.

Většina z nich (v tomto případě by se hodilo použít přídavné jméno „drtivá“) pochází z šestnáctipatrového (ovšem počítáme-li přízemí jako první patro, pak sedmnáctipatrového) obytného ‚paneláku‘ Wei-guan Golden Dragon.

Místní obyvatel Lin Bao-gui popsal agentuře Associated Press, čeho byl v sobotu kolem čtvrté hodiny ranní svědkem, když se díval ze svého obchodu s ojetými auty, který se nachází hned přes ulici: „Budova se nejdřív rozkývala podél své vodorovné osy, pak začala ‚skákat‘ nahoru a dolů, a nakonec sebou trhla doleva a celá se složila jako skládací harmonika.“

Zřícená budova je sice poměrně nová (byla postavena v roce 1994), a třebaže měla papírově splňovat všechny předpisy o odolnosti vůči zemětřesení, nebyla to očividně tak úplně pravda. Protože z trhlin ve zdech, které zemětřesení odhalilo, vyčuhovaly plechové kanystry na kuchyňský olej, které byly použity jako stavební materiál.

Ještě za tmy před rozbřeskem se ke zhroucené budově začali sjíždět záchranáři – hasiči a vojáci. Dohromady jich pak na místě pracovaly dvě tisícovky. A vynášeli z domu přeživší lidi i zvířata, za napjatého přihlížení místních obyvatel, kteří tu a tam propukli v radostný pláč.

Tady se ještě podívejte, jak vypadají následky zemětřesení v Tainanu očima dronu:

A nakonec tu pro vás máme ještě 19 neuvěřitelných fotek toho, jak mocná umí být příroda.

Podobné články

Doporučujeme

Další články