11 důvodů, proč milovat PÍ – G.cz
Vyhledávání

11 důvodů, proč milovat PÍ

Matematiku nám možná kdysi na základce zošklivili. Na některá čísla se to ale nevztahuje – obsahují v sobě totiž podivuhodnou vnitřní krásu...

Eliška Salanderová
Eliška Salanderová 14.3.2014, 15:22

PÍ je iracionální číslo, což znamená, že ho nelze vyjádřit zlomkem. Je to číslo, které znali už staří Egypťané, a proto se jim podařilo postavit pyramidy. Jako PÍ ho pro nás v roce 1706 pojmenoval velšský matematik William Jones, který použil zkratku řeckého slova pro obvod (perimetros). PÍ asi znáte úplně povrchně, což ale není důvod nezamilovat se do něj. U herců a hereček to přece děláte zrovna tak! Z nekonečného počtu důvodů, proč milovat PÍ, uvádíme prvních jedenáct. pííííí Která jiná číselná hodnota má pomník? A která ho má v parku ve Washingtonu?  

1. Dělá z března Vánoce

Na rozdíl od jiných matematických konstant má pí svůj svátek. Připadá na březen (3) čtrnáctého (14). A to se musí pořádně zapít a oslavit! vatra-BA-V_4 Slováci ze Slovenské národní strany dnes oslavují PÍ. Dobře oni!                                                            www.sns.sk Letos se radují hlavně na Slovensku, protože březen čtrnáctého připadá na PÍatok. V roce 2015 to ale bude veliké na celém světě, protože 3.1415...  

2. Má svůj vlastní film

   

3. Dělá nás chytřejšími

piiii Stačí si zapamatovat PÍ na víc než na dvě desetinná místa a hned nás ostatní považují za génia.  

4. Podněcuje kreativitu

Abychom si dokázali PÍ zapamatovat na víc než na dvě desetinná místa, tvoříme mnemotechnickou poezii. 3.141592653589 Lín a kapr u hráze prohlédli si rybáře, udici měl novou, jikrnáči neuplavou. Dej, ó Bože a číslo Ludolfovo já navždy pomnu, pro větší naplnění moudrosti početní.  

5. Je libozvučné. Kdo neslyšel, neuvěří.

   

6. Vychází z lidské podstaty

pí Chová se úplně iracionálně a přesto toho nikdy nenechá.    

7. Bez něj bychom nebyli nic

15 Vidíte, jak se ve vlně víří PÍsek? Foto: Clark Little Bez PÍ by neexistovala trigonometrie a tedy ani žádné vlny. Mikrovlnné, radiové, světelné ani surfovací... Tak dobře, vlny by byly, ale při jejich počítání bychom museli používat stupně namísto radiánů. Prostě peklo!  

8. Je k sežrání

pí tatoo S kolika lidmi z této stránky byste chtěli PÍ... Tedy PÍsnout si o něčem zajímavém? Anglicky se totiž PÍ vyslovuje "páj" - tedy koláček.  

9. Je v něm všechno. I vaše datum narození a den úmrtí vašeho nadřízeného.

Type-the-Pi-Symbol-Step-18 Dnes umíme určit hodnotu PÍ až na pět bilionů čísel, ale i k těm nepřesnějším výpočtům stačí jeho zaokroulení na jedenáct desetinných míst. Pokud chcete vědět, kde a kolikrát se v řadě čísel PÍ objevuje např. vaše datum narození, zadejte ho do kolonky Search For na straně http://www.angio.net/pi/piquery a počkejte si na výsledek.  

10. Můžete s ním vždycky počítat

píí Tady je důkaz úsloví "sprostej jak dlaždič". Minimálně při výpočtu obsahu či obvodu kruhu.  

11. Dá se využít k "jemnému" šťouchanci

"Ty jsi ale 3,14 ča!"  
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články