11 důvodů, proč dnes večer fandit Kanaďanům a pískat na Rusáky – G.cz
Vyhledávání

11 důvodů, proč dnes večer fandit Kanaďanům a pískat na Rusáky

Sport není jen sport – je to i politika. A pokud se nějaký stát dlouhodobě nechová fér, je třeba mu tu připomínat i na hokeji.

Dirk Diggler
Dirk Diggler 17.5.2015, 16:23

První, co vás napadne, když někdo píská na reprezentanty Ruské federace bude myšlenka: "Ale oni přece za politiku nemohou. Jsou to jen sportovci." My si ale myslíme, že to nejsou jenom sportovci. Jsou to reprezentanti svého státu.

Hokejista nereprezentuje svůj národ, svou kulturu, literaturu nebo hudbu, ale především sebe a stát, jehož je občanem. Myslíte si, že byste v roce 1938 tleskali hokejistům nacistického Německa, nebo byste na ně pískali? Asi to druhé. Také byste říkali, že to jsou jenom hokejisti a ne prodloužená ruka Hitlera?

Pokud někoho reprezentuji, nemohu se vymlouvat na politiku, ale musím umět přijmout i pískot, který je vyjádřením nesympatie nejen vůči mému hokejovému umění, ale také výrazem odporu vůči státu, který se neslušně chová.

V O2 Aréně se už za pár hodin střetne Kanada s Ruskem o hokejové zlato. Své národní týmy tam bude povzbuzovat několik stovek Kanaďanů a několik tisíc Rusů. Zbytek diváků budou Češi, kterých tam přijdou tisíce.

Komu se chystáte fandit a na koho budete pískat? Logické by bylo, abychom povzbuzovali Kanadu, a to z následujících důvodů:

1. Kanada přes dvacet let neokupovala, nevyžírala a neničila naši zemi.

2. Kanada na českých hranicích nevztyčila železnou oponu, nezakazovala nám cestovat a nenutila nás, abychom se učili rusky.

3. Kanada na české území neinstalovala jaderné rakety SS–20 a nepředurčila nás jako své válečné předpolí i za cenu, že při případném jaderném konfliktu s demokratickými západními zeměmi zahyne značná část českých civilistů.

4. Kanada do světa nevyvážela zločinný komunismus a nenese tak odpovědnost za smrt 75 milionů lidí.

5. Kanada nepodporuje separatisty, snažící se ukradnout kus území sousedního státu.

6. V Kanadě nikdo nezavírá zpěvačky za to, že udělají performanci v pravoslavném chrámu.

7. Kanadští turisté se na dovolené neopíjejí jako zvířata a nechovají se jako nafoukaní burani.

8. Kanada nemá i dnes velmocenské choutky a nepovažuje nás za součást své zájmové zóny.

9. Kanada nám po 2. světové válce nekradla uran a k jeho těžbě nezneužívala české politické vězně.

10. Kanada neunášela české občany do gulagů.

11. Kanada nemá problém vyrovnat se s vlastní zločinnou minulostí a dodnes neglorifikuje zločince a masové vrahy typu Josifa Stalina.

Ruští hokejisté dobrovolně reprezentují stát, který všech těch výše uvedených jedenáct bodů splňuje. Dnešní boj o zlato je tak příležitostí, jak můžete ukázat, jestli stojíte na straně dobra nebo zla. Kanada nikdy neudělala nic zlého nejen nám, ale ani svým sousedům. Je to standardní demokratický stát – na rozdíl od Ruska.

Člověk, který jen trochu přemýšlí o světě kolem sebe, má tedy dnes večer jen jedinou možnost: fandit Kanaďanům a pískat na Rusáky. A pokud se náhodou v hale objeví i ruský diktátor Vladimir Putin, je dobré mu dát vědět, že jeho manýry jsou nepřípustné.

Anketa

Kdybyste byli na zápase Kanada - Rusko, pískali byste na Putinovy hochy?

Anketa se načítá...

A TADY máte návdavkem 12 rajcovních fotek z ruských online seznamek.

Podobné články

Doporučujeme

Další články