100 let odhalené a zahalené krásy: Jak se ženy chtěly líbit v Egyptě – G.cz
Vyhledávání

100 let odhalené a zahalené krásy: Jak se ženy chtěly líbit v Egyptě

Byly egyptské muslimky vždycky zahalené? A proč se hidžáb na jejich krásné hlavy vrátil?

Radka Pružinová
Radka Pružinová 12.2.2016, 10:53

Série 100 let krásy má již své 17. pokračování. Tentokrát vám modelka Dina předvede, jak šel čas s představou ideální módy v posledním století v zemi, která - alespoň donedávna - byla oblíbeným cílem i českých turistů. Možná budete překvapeni.

Pokud vás zajímají historické podklady, které tvůrci při sestavování videa mapujícího egyptskou představu o kráse v posledním století využili, podívejte se SEM.

Jak tedy vypadaly tamní krásky v uplynulých dekádách?

V prvním desetiletí minulého století jste si je mohli splést s princeznou z pohádky o Šehrezádě. Tak chodily Egypťanky oblékané, když opouštěly domov.

Druhá dekáda závoj zakrývající tvář na popud Hudy Shaawari - egyptské feministky, která ovlivnila celý arabský svět - odhodila.

Třicátá léta se nesou na vlně egyptské kinematografie. Velkou inspirací byla zpěvačka Umm Kulthum, která zpívala se šátkem (nikoliv na tváři, nýbrž v ruce), jímž vyjadřovala své emoce.

Ikonou 40. let byla egyptská princezna Fawzia Fuad.

Hidžáb se vrátil ve velkém stylu až jako znamení protestu proti politice otevřených dveří tehdejšího prezidenta Anvara as-Sádáta. S ní souvisela ekonomická liberalizace, která ovšem znamenala zvyšování cen i napětí. V roce 1981 byl Sádát zavražděn.

Image roku 2010 souvisí s arabským jarem. Jedním ze symbolů revoluce byla čelenka s motivem egyptské vlajky, kterou ženy hromadně nosily jako módní doplněk i vyjádření podpory.

A tady se podívejte na celé video. Egypťanky jsou prostě kočky! Škoda je schovávat pod šátek...

A SEM se podívejte na 100 let pánské plavkové módy. Ve 3 minutách vám je předvede sexy model.

Podobné články

Doporučujeme

Další články