10 zakladatelů známých značek – G.cz
Vyhledávání

10 zakladatelů známých značek

Víte vůbec, komu vděčíte za to dobro, když si ve čtyři ráno cestou z kalby tlačíte do hlavy hamburger od Mekáče? A myslíte, že existuje nějaký pan Oakley?

Tomáš Marný
Tomáš Marný 16.6.2014, 14:00

1. Hugh Hefner - Playboy

Hugh_Hefner-Playboy commons.wikipedia.org Takhle, vážení, vypadá zakladatel časopisu Playboy, Hugh Hefner. Aktuálně je mu už 88 let a ženy má prý rád jako za mlada. Playboy zakládal se společníky v roce 1953 a světe div se, 1000 dolarů mu na jeho podnikatelský záměr půjčila matka.  

2. John Pemberton - Coca-Cola

cocacola-John_Pemberton commons.wikipedia.org Pemberton se narodil v roce 1831 v americkém státu Georgia. Vystudoval lékárničinu, což se mu později moc hodilo. Když totiž sloužil v konfederační armádě, byl v dubnu 1865 zraněn během Bitvy o Columbus, kdy dostal šavlí přes prsa. Během léčby se tak jako mnoho dalších válečných veteránů stal závislý na morfiu. Nehodlal se s tím ale smířit a neúnavně zkoušel najít lék proti bolesti, který by právě morfium neobsahoval. Nejlépe posloužily listy koky a na světě byla "Pemberton's French Wine Coca". V roce 1886 pak Pemberton přišel i s nealkoholickou verzí medicíny a rozhodl se prodávat ji jako nápoj. Ve stejném roce vznikl název Coca-Cola. V roce 1888 pak Pemberton prodal svá práva na nápoj byznysmenovi Asovi Candlerovi a v srpnu zemřel.  

3. Domenico Dolce a Stefano Gabbana - Dolce & Gabbana

Domenico Dolce and Stefano Gabbana-businessinsider.com businessinsider.com Dolce a Gabbana není jméno po nějaké sladkosti a kubánském doutníku. Jsou to dva italští módní návrháři, kteří si založili v roce 1985 stejnojmennou značku. To se ale tak nějak všeobecně ví. Víte ale, že vypadají takto? Dolce je ten plešatý, Gabbana ten vlasatý.  

4. Chaleo Yoovidhya - Red Bull

Chaleo Yoovidhya-red bull-nationmultimedia.com nationmultimedia.com Tenhle pán, když v roce 2012 zemřel, byl třetím nejbohatším mužem v Thajsku. Jak to? Přišel totiž s nápojem Krating Daeng, což je thajský předchůdce Red Bullu. To samo by mu jmění nepřineslo, ale když mu nabídl odkoupení licence a poloviční podíl v nové firmě Red Bull Rakušan Dietrich Mateschitz, nedokázal říci ne. Mimochodem, původní thajský Red Bull ještě stále seženete, a to i u nás. Hledejte ve vietnamských večerkách, případně v pražské Sapě.  

5. James Jannard - Oakley

James Jannard - oakley-famouswiki.com famouswiki.com Americký podnikatel nejprve prodával díly a příslušenství na motokrosových závodech. Posléze i různé brýle. Jeden jeho model nosil Greg LeMonde, mimo jiné trojnásobný vítěz Tour de France, díky kterému vstoupila značka Oakley (jméno je podle Jannardova psa) v obecnou známost.  

6. Ole Kirk Christiansen - Lego

ole-kirk-christiansen-lego-michaelkwan.com michaelkwan.com Ole Kirk Christiansen začal vyrábět dřevěné hračky už v roce 1932. Poté, co mu vyhořela továrna v roce 1942, ještě chvíli pokračoval ve výrobě ze dřeva, ale od roku 1947 začal hračky vyrábět z plastu. Nebyly to však dnes známé kostičky, ale plastoví medvědi a chrastítka. Mimochodem, název lego pochází z dánských slov "leg godt", tedy něco jako "dobře si hrát".  

7. Ray Kroc - McDonalds

ray_croc-mcd-antalainen.files.wordpress.com antalainen.files.wordpress.com Mekáč nemusíme nikomu představovat, jeho faktického zakladatele ano. Zečněme tím, že otec Raye Kroce Alois pocházel od Plzně. Ray v padesátých letech minulého století vstoupil do holportu s bratry McDonaldovými, kteří od něj kupovali mixéry. V roce 1955 si otevřel první frančízu v Chicagu, kde působil až do své smrti. Jen tak mimochodem ale v roce 1961 od McDonaldů celou firmu odkoupil a během let z ní vypěstoval největší řetězec rychlého občerstvení na světě.  

8. Giovanni Marcus Versace - Versace

gianni-versace-zero1magazine.com zero1magazine.com Gianni Versace otevřel první butik své vlastní stejnojmenné značky v roce 1978 v Miláně. Jeho působení v čele firmy ukončil ale v roce 1997 Andrew Cunanan, který Versaceho zastřelil u jeho vily v Miami Beach. Od té doby se musíme na důležitých přehlídkách dívat na jeho plastikami zhyzděnou sestru Donatellu.  

9. William Edward Boeing - The Boeing Company

William Edward Boeing - flickr.com flickr.com W. E. Boeing založil společně s Georgem Conradem Westerveltem v roce 1916 společnost Pacific Aero Products, která stavěla letadla a jejich prvním modelem byl Boeing Model 1. Poté, co Američané vstoupili do první světové války, přejmenoval Boeing firmu na Boeing Airplane Company a pod tímto názvem získal objednávku na padesát letadel od amerického námořnictva. Po válce se Boeing už zaměřil na dopravní a poštovní letadla. Z flotily jeho dopravních strojů posléze vznikla aerolinka United.  

10. Tomáš Baťa - Baťa

Tomas_Bata commons.wikipedia.org Tomáš Baťa založil v roce 1894 společně s bratram Antonínem a sestrou Annou ve Zlíně obuvnickou firmu Baťa. Z ní se postupem času stal rozsáhlý holding firem zabývajících se výrobou, obchodem, dopravou, službami, financemi a dalším. V německy mluvícím zahraničí se mu říkalo "Der tschechische Schuhkönig", český obuvnický král. O tom, jak výjimečnou osobností Tomáš Baťa byl, svědčí i slova Karla Čapka, který o něm do Lidových novin napsal: "Jiní a povolanější vám v těchto dnech připamatují Tomáše Baťu jako organisátora, dobyvatele a budovatele z nejúspěšnějších; rád bych na něm vyzvedl stránku skromnější, i když bez ní by nebyl tím velkým Baťou. Byl to muž; byl z lidí, kterým se oblíbeným rčením říká muž stoprocentní. Silný a snad trochu bezohledný; a především optimista. Muž naprosto nepodlomený jakoukoli nedůvěrou v sebe; člověk nerozpolcený, který nemele naprázdno, ale silnými zuby překusuje problémy, které leží v linii jeho zájmu. Přetnout gordický uzel je výkon málo subtilní, ale otvírá cestu tomu, kdo se nechce nechat zastavit."  
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články