fb pixel 10 zajímavých pikantností, které jste nevěděli o Livignu – G.cz
Vyhledávání

10 zajímavých pikantností, které jste nevěděli o Livignu

Že je italské Livigno sázkou na jistotu, chcete-li strávit pobyt na horách v pestrém a zážitky nadupaném prostředí, už se dávno ví. Sněhových atrakcí, které jinde nemají obdoby, tu najdete celou řadu. Livigno ale skrývá mnohem víc. Co jste o něm nevěděli a vědět byste měli?

Jarek Přichystal
Jarek Přichystal 15.2.2016, 13:50

1. Bezcelní zóna již od dob Napoleona

Údolí Livigna bylo dlouhá léta v zimě takřka odříznuté od světa a nevedla k němu jediná přístupová cesta. Pro chudobu obyvatel mu tak v roce 1805 Napoleon Bonaparte udělil výsadu bezcelní zóny, kterou si Livigno uchovalo dodnes. Neplatí se zde DPH ani spotřební daně, což se příznivě promítá v cenách alkoholu, tabáku, parfémů, oděvů i pohonných hmot. Livigno je tak populární pro takřka nelimitovanou zábavu i mimo svah a jako výhodná nákupní destinace. V současnosti zde místních 6 tisíc obyvatel žije především z turistického ruchu.

2. Příjezd tunelem i po panoramatických silničkách

Livigno zůstalo od okolního světa izolované až do poloviny 20. století. V 60. letech sem byla vybudovaná příjezdová silnice vedoucí přes dvě horská sedla z Bormia, druhou možností je vysokohorská silnička přes sedlo Forcola ze švýcarského Svatého Mořice. Sázkou na jistotu je tu ale od roku 1965 tunel Munt la Schera, který vede od Innsbrucku a je otevřen celoročně 24 hodin denně. Průjezd tunelem je jednosměrný a střídavý po 15 minutách, nicméně je třeba zaplatit mýtné 35€. Pokud to tedy počasí dovoluje, nejrychlejším a nejúspornějším spojením je právě vysokohorská silnička přes sedlo Forcola.

3. Za sluncem hned po dvou sjezdových hřebenech

V Livignu máte ke sjezdu k dispozici dva hřebeny. Pravá strana je delší a nachází se na něm středisko Carosello, levá je kratší, ale zato s náročnějšími svahy, a vévodí jí středisko Mottolino. Pro oba resorty platí samozřejmě společná permanentka a pravidelně pendlující skibusy, které spojují oba lyžařské areály s centrem města a nikterak vás neomezují v pohybu. Doporučuje se začínat den sjezdy na Carosellu, kam praží alpské slunce po ránu, a odpoledne se přesunout na Mottolino, kde jsou sjezdovky ještě pěkně tvrdé a sluncem netčené.

4. Vyhlášená škola smyku šampiona rallye

Livigno je rodištěm Oliviera Bormoliniho, bývalého šampiona rallye, který ve zdejších extrémních podmínkách odřídil bezpočet kilometrů, a získal tak schopnosti prvotřídního rallyového jezdce. Kdo jiný by svému umění mohl učit současné nadšence do zběsilé jízdy, než právě on. V Livignu založil svou Ice driving school, školu jízdy na ledu, která disponuje přes kilometr dlouhým okruhem. Vyzkoušet si tu můžete jízdu v nadupaných závodních vozech pod dozorem elitních světových jezdců. Ať už chcete získat jen nezapomenutelný zážitek, nebo se skutečně přiučit rallyovému umění, bez problémů si vyberete z nabídky 4 kurzů, které zahrnují školu bezpečné jízdy na ledu i sportovnější až extrémní výcvik.

5. Heliboarding a heliskiing za nejlepší ceny v Evropě

Livigno je jedno z mála míst v Evropě, kde je povoleno převážení lyžařů a snowboardistů na kopec vrtulníkem. Jedinečný freeridový zážitek tu navíc získáte za nejpříznivější cenu v celé Evropě. Za jeden let s průvodcem zaplatíte 180 eur, každá další jízda vyjde na 95 eur. Ačkoli jde na první pohled o vysoké částky, pořád je to o třetinu méně, než byste za takový zážitek zaplatili například ve Švýcarsku nebo v Rakousku. A na francouzských či německých svazích se vám takové dobrodružství nepoštěstí vůbec, Livigno je tedy jasně vyhledávaným rájem všech freeriderů.

Dalších pět zajímavostí najdete na následující straně

Další strana

Podobné články

Doporučujeme

Další články