1. Rozměry
USS Gerald R. Ford bude výkladní skříní amerického námořnictva, a také největší letadlovou lodí amerického arzenálu. Na délku má 337 metrů, na výšku 76 metrů a má celkem pětadvacet palub.
2. Populace
Na lodi bude pracovat celkem 4660 lidí, z toho necelé čtyři tisíce tvoří vojáci z povolání. To je plus mínus stejně obyvatel jako má Mníšek pod Brdy.
3. Stíhačky
Na palubě USS Gerald R. Ford lze zaparkovat až 75 plnohodnotných, po zuby ozbrojených stíhaček, které mohou startovat a přistávat na dvou samostatných ranvejích. Z paluby budou však startovat i bezpilotní drony a vrtulníky.
4. Výbava
Navzdory obřím rozměrům bude loď pro nepřítele skoro neviditelná a bude disponovat nejmodernějšími prvky aktivní i pasivní defenzívy. Vzhledem k pokrokům v technologiích pracuje USS Gerald R. Ford o 30% rychleji než její předchůdci.
5. Pohon
Letadlovou loď pohání dvojice jaderných reaktorů A1B, speciálně vyvinutých pro USS Gerald R. Ford. Jsou nízkoúdržbové a vyžadují o dvě třetiny menší počet personálu než starší typy použité na letadlových lodích. A1B se vyvíjel od roku 1998 a spolykal několik miliard dolarů (viz bod 10).
6. Vrtule
Pohon zajišťují čtyři třicetitunové lodní šrouby, které jsou komplet vyrobeny z bronzu. V průměru mají každý 6,5 metru a jejich instalace si vyžádala několik týmů potápěčů a celkem deset měsíců práce.
7. Rychlost
Armádní kolos dokáže uhánět až šedesátkou (alias rychlostí přes třicet námořních uzlů). Zdá se vám to málo? Tak si představte v pohybu obrovskou masu železa a betonu, co má na délku sedm plaveckých bazénů. Neuvěřitelný inženýrský kousek.
8. Životnost
Zaručená životnost je nějakých 25 let, ale stejně jako předchozí USS Nimitz se pravděpodobně tahle bárka dočká mnoha modernizací a přestaveb. Nimitz sloužil krásných 51 let, než ho konečně poslali do důchodu. S Geraldem R. Fordem tomu nebude jinak.
9. Kapsle
Každá letadlová loď má někde v trupu zatavenou časovou kapsli, ve které jsou nejrůznější vzpomínkové předměty, většinou související s tím, po kom je pojmenovaná. Ani USS Gerald R. Ford není výjimkou. Kapsli naplnila dcera prezidenta Forda. Jsou v ní vojenské frčky, pamětní mince a kus pískovce z Bílého domu.
10. Cenovka
Původně plánovaný rozpočet deseti miliard dolarů se překročil o necelé tři miliardy. V ceně mimochodem není započítaných pět miliard na vývoj nejrůznějších systémů, protože ty po USS Gerald R. Ford převezmou i další letadlové lodě. Na hladinu byl Gerald R. Ford spuštěn v roce 2013, ale až do roku 2017 bude procházet nejrůznějšími testy. Jeho nasazení do aktivní služby se plánuje nejdříve na rok 2019.
A TADY se dozvíte, jak vypadalo 7 prezidentských letounů Air Force One.