fb pixel 10 zajímavostí o nejdražší hračce americké armády – G.cz
Vyhledávání

10 zajímavostí o nejdražší hračce americké armády

Letadlová loď USS Gerald R. Ford vyjde daňové poplatníky na 13 miliard dolarů. Vyplatí se? To si pište.

Václav Rybář
Václav Rybář 13.4.2015, 09:00

1. Rozměry

zztr USS Gerald R. Ford bude výkladní skříní amerického námořnictva, a také největší letadlovou lodí amerického arzenálu. Na délku má 337 metrů, na výšku 76 metrů a má celkem pětadvacet palub.

2. Populace

027806 Na lodi bude pracovat celkem 4660 lidí, z toho necelé čtyři tisíce tvoří vojáci z povolání. To je plus mínus stejně obyvatel jako má Mníšek pod Brdy.

3. Stíhačky

NYi9g Na palubě USS Gerald R. Ford lze zaparkovat až 75 plnohodnotných, po zuby ozbrojených stíhaček, které mohou startovat a přistávat na dvou samostatných ranvejích. Z paluby budou však startovat i bezpilotní drony a vrtulníky.

4. Výbava

omg Navzdory obřím rozměrům bude loď pro nepřítele skoro neviditelná a bude disponovat nejmodernějšími prvky aktivní i pasivní defenzívy. Vzhledem k pokrokům v technologiích pracuje USS Gerald R. Ford o 30% rychleji než její předchůdci.

5. Pohon

hhggds Letadlovou loď pohání dvojice jaderných reaktorů A1B, speciálně vyvinutých pro USS Gerald R. Ford. Jsou nízkoúdržbové a vyžadují o dvě třetiny menší počet personálu než starší typy použité na letadlových lodích. A1B se vyvíjel od roku 1998 a spolykal několik miliard dolarů (viz bod 10).

6. Vrtule

zztnnn Pohon zajišťují čtyři třicetitunové lodní šrouby, které jsou komplet vyrobeny z bronzu. V průměru mají každý 6,5 metru a jejich instalace si vyžádala několik týmů potápěčů a celkem deset měsíců práce.

7. Rychlost

PVGr7 Armádní kolos dokáže uhánět až šedesátkou (alias rychlostí přes třicet námořních uzlů). Zdá se vám to málo? Tak si představte v pohybu obrovskou masu železa a betonu, co má na délku sedm plaveckých bazénů. Neuvěřitelný inženýrský kousek.

8. Životnost

cv Zaručená životnost je nějakých 25 let, ale stejně jako předchozí USS Nimitz se pravděpodobně tahle bárka dočká mnoha modernizací a přestaveb. Nimitz sloužil krásných 51 let, než ho konečně poslali do důchodu. S Geraldem R. Fordem tomu nebude jinak.

9. Kapsle

hhgd Každá letadlová loď má někde v trupu zatavenou časovou kapsli, ve které jsou nejrůznější vzpomínkové předměty, většinou související s tím, po kom je pojmenovaná. Ani USS Gerald R. Ford není výjimkou. Kapsli naplnila dcera prezidenta Forda. Jsou v ní vojenské frčky, pamětní mince a kus pískovce z Bílého domu.

10. Cenovka

vttr Původně plánovaný rozpočet deseti miliard dolarů se překročil o necelé tři miliardy. V ceně mimochodem není započítaných pět miliard na vývoj nejrůznějších systémů, protože ty po USS Gerald R. Ford převezmou i další letadlové lodě. Na hladinu byl Gerald R. Ford spuštěn v roce 2013, ale až do roku 2017 bude procházet nejrůznějšími testy. Jeho nasazení do aktivní služby se plánuje nejdříve na rok 2019.

A TADY se dozvíte, jak vypadalo 7 prezidentských letounů Air Force One.

Podobné články

Doporučujeme

Další články