fb pixel 10 zajímavostí o filmu Učitelka: Reálná předloha Hřebejkovy zlokantorky byla hloupější, ale dopadla lépe – G.cz
Vyhledávání

10 zajímavostí o filmu Učitelka: Reálná předloha Hřebejkovy zlokantorky byla hloupější, ale dopadla lépe

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Spolupráce Jana Hřebejka a scenáristy Petra Jarchovského víceméně patří k tomu lepšímu, co naše kinematografie nabízí. Jejich počin Učitelka je na první pohled typickou českou dobovkou, ale na ten druhý je téma manipulativní autority nadčasové. Dodává tomu i fakt, že se celý příběh skutečně odehrál.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 26.2.2020, 14:37

Pekelná Učitelka

My jsme děti 90. let. Ze základky si pamatujeme už jen pár učitelů, kteří nepochopili, že v Česku už starý režim nevládne. Pro naše rodiče ale musí být sledování filmu Jana Hřebejka a Petra Jarchovského Učitelka doslova zhmotněnou noční můrou. Příběh z doby, kdy soudružky před tabulí byly nedotknutelnými autoritami s mnoha kontakty a mocí znepříjemnit vám život na maximum, je mrazivý a jeho (v rámci možností tehdejší doby) spravedlivé vyústění je pro diváka jedním z asi nejvíc uspokojivých filmových závěrů v českém filmu za dlouhé roky.

Ačkoliv se film tváří jako klasická, na nostalgické vzpomínky hrající československá dobovka, téma manipulativní autority bude aktuální vždy. Filmu navíc dost přidává i to, že se celý jeho příběh skutečně odehrál, a to na konci 70. let ve škole scenáristy filmu Jarchovského. Řada situací ve filmu je tak založená na pravdě. O které jde a co dalšího byste o snímku měli vědět, to se dozvíte v galerii tady:

Pokud jste vydařený, i když vlastně na sledování dost nepříjemný snímek z roku 2016 ještě neviděli, můžete to napravit. Dávají ho dnes ve 21:15 na ČT 1. Zuzana Mauréry je v hlavní roli vypočítavé soudružky opravdu skvělá!

Podobné články

Doporučujeme

Další články