10 věcí, podle kterých poznáte náplavu, i když žije v Praze už roky

Jsou všude. Lidé, kteří se narodili na malém městě a přesídlili do velkého světa - do Prahy. Schválně si položte otázku, kolik z vašich přátel se tu narodilo a vyrostlo? Kdepak, je to město naplavenin, a i když se za roky uzurpování stověžaté matičky adaptovaly na civilizované prostředí a naučily se zakrývat znaky toho, že jsou tu navíc, pořád je několik způsobů, jak je bezpečně poznat.

1. Na víkendy jezdí pryč

Pravý Pražák užívá víkendu doma, kde si léčí neurózy. Když je léto, občas vyrazí na kratší výlet, aby se neřeklo. Člověk, co vyrostl mimo město, ale nemůže odolat volání divočiny, a tak vyráží do přirozeného prostředí v každé volné chvíli.

2. Volí SPD nebo jinou obskurní stranu

A jedou si to samozřejmě odvolit do té díry, ze které pochází.

3. V práci roznáší drby

Maloměšťácké smýšlení se člověka drží jako ho*no na košili. Je jedno, že se tahle náplava maskuje kafem ze Starbucksu a luxusními hadry, jakmile vytáhnete špek o některém z kolegů, dychtivě napíná uši a rovnou to posílá dál úplně stejně jako babky na návsi.

4. Za Prahu považují i její okrajové části

Je jedno, co říká katastrální dělení, rodilý Pražák ví, že všechno od Kačerova dál už prostě Praha není.

5. Centrum jsou podle nich Nusle

"To záleží na tom, co je berete jako centrum, pro každého je centrum něco jiného" je naprosto typická věta náplavovského slovníku. Centrum je Praha 1 a tečka.

6. Při cestě mimo město se neztratí

Na rozdíl od rodáka hlavního města, který nikdy nemusel vytáhnout paty, se přistěhovalec velmi dobře orientuje ve vlakových jízdních řádech, podivných rozpisech autobusových linek a zašitých přestupních zastávkách.

7. Během hádky přepnou na rodnou hatmatilku

V emočně vypjatých situacích se vždy projeví naše pravé já, ať se ho snažíme ukrýt sebelíp. Za roky v Praze se dá přízvuku zbavit, ale když náplavu fakt vytočíte (ideálně tím, že jí řeknete, že je náplava), spustí to na vás v nejpřirozenější formě.

8. Umí rozdělat oheň

Nebo má jiné praktické a reálně užitečné dovednosti. Pražák si na to umí tak maximálně někoho zavolat a najmout. Takhle to tu děláme.

9. Aktivně řídí

Pražák řidičák nemá vůbec, anebo ho má spíš na ozdobu a roky neřídil. Oproti tomu náplava ví, že je to nejpohodlnější způsob transportu (a taky se nějak musí dostávat na ty víkendy pryč).

10. Brno podle nich "není zas tak hrozný"

Co se říká o Pražácích v Brně? Že jsou to kreténi. A co se říká o Brňácích v Praze? Vůbec nic. Když už to ale někdo otevře, lidé Prahy vědí, že je to černá díra, co žere lidské sny a kdyby místo ní bylo moře, všem by se tu žilo líp. Tato kapka čistého pohrdání je pražským dětem standardně kápnuta přímo do úst v každé zdejší porodnici.

A tady je 7 tajemných pražských zákoutí.


Komentáře

Doporučeno pro vás