10 věcí, které pravděpodobně potkáte, když bezcílně projíždíte autem po Novém Zélandu – G.cz
Vyhledávání

10 věcí, které pravděpodobně potkáte, když bezcílně projíždíte autem po Novém Zélandu

Burákového másla mi bylo trochu líto. Takové u nás neseženete, ale myši na něj jdou. + DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Nový Zéland, země zaslíbená, kout světa, který láká cestovatele. Měli jsme auto s ložnicovou úpravou a kuchyňským koutem a tři měsíce. Za tu dobu se dá domov filmových hobitů projet celý a na cestě se toho dá vidět hodně zajímavého...

Václav Roman
Václav Roman 13.6.2018, 12:45

1. Pláže

Jste na ostrovech, z toho důvodu uvidíte pláže hodně často. A pokud na to budete mít uzpůsobené auto, tak se po nich občas i projedete. Jízda po Ninety Mile Beach je opravdu zážitek. Zvláště pro lidi ze země, která má pláží přesně 0 km.

2. Gravel highway

Většina silnic na Zélandu nese označení „highway“, ale do dálnic a mnohdy i silnic měly daleko. Nakonec jsme nelitovali, že jsme si pořídili auto s pohonem 4x4. Občas i ta nejlepší highway vyústila náhle v gravel road, rozuměj štěrkovou cestu. Rozbitá čelní skla tu jsou na denním pořádku.

3. Ovce

Když někam spěcháte, raději si přidejte nějakou tu desetiminutovku k dobru. Než psi přeženou stádo ovcí přes silnici chvilku vždycky trvá.

4 . Myši

Velkou část Nového Zélandu tvoří zemědělské oblasti, tedy místa, kde se daří myším. Měli jsme tu čest setkat se s nimi hned dvakrát. V noci nás vzbudilo šramocení pod námi, takový malý tvor a takový kravál! Ráno jsme našli chleba prožraný skrz na skrz. Všechno jsme vypakovali, hříšníka nenašli. A tak jsme jeli koupit pastičky. Nastražili, i burákové máslo namazali, ale nikdy nic nechytili. No, byla protřelá.

5. Trajekt

Chcete se přeci dostat i na druhý ostrov, ne? Pluli jsme z hlavního města Wellingtonu do městečka Picton na Jižním ostrově a už cesta byla cíl. Připadali jsme si jak na výletní plavbě.

6. Kýč

Na ten narazíte na každém rohu/pláži. Zvláště při západu slunce. My se občas neudrželi a vyfotili.

7. Ovoce

Spousta Čechů sem jezdí sbírat ovoce. Tomu se tu vskutku daří (tomu ovoci, ne těm Čechům). Letos jim ho vyrostlo tolik, že se nestíhalo sbírat. Nebyli lidi. Foto je pouze ilustrační, nemá odradit případné sběrače.

8. Republika

Také jste si mysleli, že Nový Zéland nemá pozemní hranice s žádným státem? Pak jste také nevěděli, že místní nespokojení občané vyhlásili v památném roce 1989 nezávislou republiku Whangamomona. Má i hlavní město, razítko do pasu a prezidenta. Dostanete se sem po Forgotten World Highway, neboli silnici zapomenutým světem, což je jedna z nejstarších novozélandských silnic. A je to na ní dost vidět.

9. Pták Kea

Papoušek nestor kea je velmi zvědavý pták. Proto si něj dávejte bedlivý pozor. Například auta a batohy jej přitahují. Ví, že v nich může najít potravu. A to není všechno. Papoušci kea byli přistiženi, jak přemisťují dopravní kužely na silnici kousek od Milford Sound a tím matou řidiče. Papoušci to nedělali jen tak pro legraci, nýbrž za konkrétním účelem. Všimli si totiž, že je lidé z pomalu jedoucích aut krmí. Je dobře, že žijí jen na Novém Zélandu, dokážete si představit, že by se snesli na D1?

10. Divná auta

A na závěr auto proměněné v hlodavce. Předělaných aut jsme potkali hodně, vlastně i to naše bylo. Suzuki 1+kk.

A tady 8 členů novozélandského gangu, jejichž tváře vám nedají spát.

Podobné články

Doporučujeme

Další články