10 věcí, které musíte vidět v Miláně

Obrázek uživatele Tomas Marny
10.9.2014, 21:09

Milán je poslední ryze evropské město v Itálii. Vše, co je od něj na jih, už má středomořskou příchuť, která se leckdy mísí až s příchutí africkou. Co byste ve městě v alpském podhůří neměli minout?

   

Kdyby vás následující seznam uchvátil, tak do Milána na letiště Malpensa se dostanete přímou leteckou linkou se společnostmi EasyJet, ČSA a Alitalia. S Wizzairem pak doletíte na o trochu vzdálenější Bergamo. Ceny se pohybují dle sezóny okolo cca 3000 Kč za zpáteční let.

   

1. Milánský dóm

Milano-duomodimilano01 commons.wikipedia.org

Je krásný, je bílý, je obrovský a je v rekonstrukci. Tedy jen částečně, takže části fasády jsou sice pod lešením, ale uvnitř je každopádně vše tak, jak má být.

Správný název dómu je Katedrála Narození Panny Marie, je čtvrtou největší katedrálou na světě a druhou největší v Itálii po Bazilice svatého Petra ve Vatikánu. Její stavba byla zahájena v roce 1386, nicméně poslední práce se datují až do roku 1965.

A jak to, že je celá taková krásně bílá? Je totiž z mramoru!

   

2. Střešní terasa Milánského dómu

Duomo-Milano-ilpaesenuovo.it ilpaesenuovo.it

Poté, co si prohlédnete vnitřek katedrály, vydejte se i nahoru na její střešní terasu. Odměnou vám bude impozantní výhled na centrum města, což je zejména před západem Slunce nezapomenutelný zážitek.

   

3. Piazza del Duomo

piazza-panoramio.com panoramio.com

Před katedrálou najdete hlavní milánské náměstí. Obdélník okupují nejen turisté, ale také holubi čekající na krmení, stánkaři se zmrzlinou a socha krále Viktora Emanuela II. z roku 1896. Chvilku si tu sedněte a pozorujte cvrkot.

   

4. Nákupní galerie "Galleria Vittorio Emanuele II."

galleria-planetden.com planetden.com

Na severní straně milánského náměstí je vstup do impozantní nákupní galerie pojmenované po králi Viktoru Emanuelovi II. Zatímco obyčejní turisté si mohou ukroutit hlavy pozorováním velkolepé architektury obchodní pasáže, ti bohatší mezitím prolézají místní butiky exkluzivních značek a restaurace.

   

5. La Scala

Milano-scalanotte commons.wikipedia.org

Milánská La Scala je jedním z nejproslulejších operních domů na světě, o pozici světové jedničky soupeří s Metropolitní operou v New Yorku. Postavena byla v 18. století na místě, kde původně stál kostel Santa Maria della Scala a poté divadlo Regio Ducale. Slavnostně otevřena byla v srpnu 1778 a do dnešní doby podstoupila mnoho různě citlivých rekonstrukcí.

   

6. Výstava vynálezů Leonarda da Vinciho

leonardo3-museo-galleria-vittorio-emanuele-milano-banner_eng leonardo3.net

Až půjdete k již zmíněné La Scale již zmíněnou galerií Viktora Emanuela II., na jejím konci vás pravděpodobně upoutá velký vstup na výstavu vynálezů Leonarda da Vinciho. Celé to stojí 12 euro a to se vyplatí. Uvidíte ponorku, stroj času, mechanickou vážku a další věci, kterými Leonardo předběhl svou dobu. Více informací najdete na webu výstavy www.leonardo3.net.

   

7. Poslední večeře Páně

the-last-supper-lookingitaly.com lookingitaly.com

Jedna z nejzásadnějších věcí, které musíte v Miláně vidět, i kdyby vám umění nic neříkalo. Atmosféra nástěnné malby Poslední večeře Páně od Leonarda da Vinciho je doslova pohlcující.

Malbu, která jako zázrakem přežila válečná bombardování a požáry, najdete v kostele Santa Maria delle Grazie, jen pár stanic tramvají z centra. Nezapomeňte si ale udělat objednávku předem přes internet, protože na místě lístky rozhodně neseženete.

   

8. Královský palác

DSC03249_-_Milano_-_Palazzo_Reale_-_Cortile_-_Foto_Giovanni_Dall'Orto_10-feb-2007 commons.wikipedia.org

Na jižní straně náměstí Piazza del Duomo se jděte podívat do Královského paláce. Dnes slouží jako kulturní centrum a konají se tu velmi zajímavé výstavy.

   

9. San Siro

sansiro.net sansiro.net

Na osmý největší stadion v Evropě, který je domovem pro kluby AC a Inter Milán, se asi podívají spíše pánové. Není problém. Na jeho webu www.sansiro.net si můžete objednat prohlídku.

   

10. Ulice Monte Napoleone

Gucci_Shop,_Via_Montenapoleone,_Milan commons.wikipedia.org

Nevíte-li, co s penězi a potrpíte-li si na luxus, musíte si projít Via Monte Napoleone. Je to jen pár bloků od katedrály, takže nikterak daleko a v jedné ulici najdete všechny věhlasné značky od A (Armani) až do Z (Zegna)…


Komentáře

Doporučeno pro vás