fb pixel 10 věcí, které jste nevěděli o svatém Patrikovi a Irsku – G.cz
Vyhledávání

10 věcí, které jste nevěděli o svatém Patrikovi a Irsku

Dnes je den svatého Patrika, pro mnoho lidí to znamená, že zítra budou mít těžké ráno. Zde jsou věci, které jste o tomto svátku, nenápadně importovaném z Irska do celého světa, nevěděli.

Markéta Lukášková
Markéta Lukášková 17.3.2014, 13:54

1. 17. březen je den, kdy svatý Patrik zemřel

st_patrick Airparktoastmaster.wordpress.com Svatý Patrik zasvětil život tomu, že pohany obracel ke katolické víře. Jeho dnem je den, kdy opustil tento svět a odešel do nebes, tedy 17. březen roku 461 našeho letopočtu.

2. Svatý Patrik nebyl Ir

Svatý Patrik se nenarodil v Irsku, ale v Británii, nejspíš ve Skotsku. Jeho rodiče byli Římané.

3. Svatý Patrik byl otrok

V šestnácti letech byl Patrik unesen irskými nájezdníky a prodán do otroctví. Šest let pásl ovce a učil se o obyvatelích Irska. Ve dvaadvaceti se mu podařilo uprchnout a dostal se do mnišského řádu v Anglii, kde poznal Boha.

4. Svatý Patrik užíval trojlístek ke kázání o svaté trojici

index Wikipedia.org Lidé se domnívají, že trojlístek jakožto symbol svatého Patrika znamená víru, naději a lásku, ale on jej při kázání používal jako ilustraci svaté trojice - otce, syna a ducha svatého.

5. Svatý Patrik podle legendy vyhnal hady z Irska

st-patrick-and-snakes_1394014368 Lentimages.com To asi nebude pravda, protože větší množství hadů v Irsku zřejmě nikdy nežilo, nejsou tam pro ně dobré klimatické podmínky. Je možné, že hadi v legendě symbolizují pohanství, které Patrik pomohl "vyhnat" svými kázáními a přesvědčováním ke konverzi ke katolické víře.

6. Barvou svatého Patrika je modrá

Ačkoliv je dnes se svatým Patrikem a jeho svátkem neodmyslitelně spojena zelená barva, barvou světce byla modrá, nosil ji na oblečení.

7. Trojlístek není symbolem Irska

Green_harp_flag_of_Ireland_17th_century.svg Wikipedia.org Ačkoliv je trojlístek s Irskem a svatým Patrikem velmi spjat, oficiálním symbolem země je harfa.

8. V USA žije více Irů než v Irsku

st-patricks_2165291b Wikipedia.org 34 milionů Američanů se hlásí k irskému původu. V samotném Irsku žije 4,2 milionu Irů.

9. Do roku 1970 byl svatý Patrik svátkem bez alkoholu

Do roku 1970 byl totiž svatý Patrik slaven jako striktně náboženský svátek a restaurace a hospody byly tudíž ten den zavřené. Až od roku 1970 se z něj stal státní svátek a vznikla tradice pití alkoholu.

10. Šance, že najdete čtyřlístek, je asi 1 ku 10 000

800px-4-leaf_clover Wikipedia.org V roce 2010 vědci z Univerzity v Georgii nalezli gen, který způsobuje, že jeden ze zhruba deseti tisíc trojlístků vyroste jako čtyřlístek. Kolik jste jich našli vy?

Podobné články

Doporučujeme

Další články