fb pixel 10 tipů pro doplnění energie po cvičení – G.cz
Vyhledávání

10 tipů pro doplnění energie po cvičení

Pravidelné cvičení je skvělým způsobem, jak si udržet pevné zdraví a skvělou kondici. Je však třeba k tomu také dodržovat správný jídelníček, aby tělo mělo vše, co potřebuje. Díky správné výživě organismus nastartujete ke sportu. Nezapomínejte však ani na doplnění energie po cvičení, které je nezbytné.

komerční prezentace
komerční prezentace 11.10.2021, 08:17

Zdravá strava

Pro dostatek energie, ať už před cvičením či po něm, je zásadní zdravé stravování. Je totiž třeba volit potraviny, které jsou kvalitní a výživné. Zdravá výživa je základním předpokladem pro zdravé tělo ve všech ohledech. Právě proto by zejména sportovní výživa měla být skvěle vyladěna. Jestliže je navíc vaším cílem hubnutí, měli byste mít přehled o tom, co během dne jíte.

Vyvážený jídelníček

Základem zdravého jídelníčku jsou cukry, tuky a bílkoviny, většinou v poměru zhruba 60:25:15.

  • Sacharidy – jsou největší částí jídelníčku, jelikož z nichž čerpáme energii. Je však třeba volit správné cukry – sladkosti a jednoduché sacharidy tělu nedodají vše potřebné. Dopřejte si proto ovoce, zelenou zeleninu a semínka.
  • Tuky – je klíčové přijímat vhodné tuky, i z těch tělo čerpá energii, zejména pro dlouhodobý přísun. Tuk najdeme v mase, jogurtech, ořechách či zelenině. Tuky však slouží spíše k načerpání energie před cvičením. Brzy po cvičení spíše zpomalují vstřebávání cukrů a bílkovin.
  • Proteiny – jedná se v podstatě o stavební materiál, ze kterého je v našem těle tvořena řada věcí, například svalů. Potraviny s vyšším obsahem bílkovin se proto skvěle hodí pro sportovce, a to zejména v období před a po cvičení. Jestliže si občas chcete udělat radost něčím sladkým a nenarušit svůj jídelníček, přímo se nabízí Proteinella. Jedná se o pomazánku s čokoládovou příchutí, která však neobsahuje cukry a prázdné kalorie. Namísto toho v ní najdete prospěšné tuky a značné množství bílkovin. Jedná se tak o zdravou snídani či svačinu po cvičení, která dodá energii pro zbytek dne.

Superpotraviny

  • Chia semínka – lze je zařadit mezi takzvané superpotraviny, které mají skvělé výživové vlastnosti. Po cvičení dodají velké množství energie, můžete je například rozmixovat do smoothie.
  • Rakytník – má skvělé účinky na organismus, je oblíbený pro posílení imunity a podporuje správnou funkci různých orgánových soustav.
  • Goji – neboli kustovnice také patří mezi superpotraviny, díky výživovým vlastnostem patří mezi nejhodnotnější ovoce.

Vitamíny

  • Vitamín C – jedná se o jeden z nejznámějších vitamínů. Vitamíny mohou být různé, liší se tak i jejich účinky na organismus. Právě vitamín C je poměrně důležitý. Je skvělým způsobem, jak posílit imunitu, snížit únavu a celkově podpořit organismus pro zdravé fungování.

Minerály

  • Železo – při sportu dochází k vylučování železa. Jestliže se tedy cítíte bez energie, může za tím být nedostatek tohoto minerálu. Proto je dobré ho při pravidelném cvičení doplňovat, abyste měli dostatek energie. Minerály mají v těle řadu klíčových funkcí.
  • Draslík – tento prvek ztrácíme z těla při pocení. Proto je třeba ho doplňovat, po cvičení si proto dejte třeba banán – obsahuje cukry, které vám dodají energii, a značné množství draslíku.
  • Sodík – je součástí soli, které se tělo zbavuje v potu. Proto i tento minerál je třeba doplňovat pro správnou funkci organismu. Při sportování je navíc třeba doplňovat také hořčík.

Skvělým způsobem, jak dopřát tělu všechny potřebné mikroživiny, jsou různé doplňky stravy. Ty mohou obsahovat rozličné vitamíny a minerály sestavené přesně pro sportovce. Chybět by vám neměla ani kloubní výživa, péče o klouby při cvičení je velmi důležitá.

Způsobů, jak po cvičení doplnit energii je celá řada. Vždy však volte hlavně zdravé a výživné potraviny. Nejdůležitější je vyvážený jídelníček, díky kterému budete mít dostatek energie dlouhodobě.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články