10 tipů pro cesty do New Yorku – G.cz
Vyhledávání

10 tipů pro cesty do New Yorku

Chystáte-li se na výpravu do Velkého Jablka, připravte se na celou řadu překážek a zvláštností. Máme pro vás fígly, jak se jim vyhnout.

Tomáš Marný
Tomáš Marný 1.9.2014, 13:00

1. Víza a ESTA

esta-procedure-esta.com procedure-esta.com

Začneme něčím, co by pravděpodobně měl každý znát. Pokud se chystáte vstoupit na území USA, musíte mít buď platná víza, nebo (a to je mnohem jednodušší) mít vyplněnou elektronickou žádost o vstup ESTA (Electronic System for Travel Authorization). Stačí vyplnit formulář na adrese https://esta.cbp.dhs.gov/, zaplatit poplatek 14 dolarů a je to. Otázka pěti minut. Pozor, musíte ovšem vlastnit cestovní pas s biometrickými údaji, jinak máte peška.

 

2. Letenky

letenky cestujlevne.com

Do Ameriky se dnes cestuje prakticky pouze letadlem, doby Titaniků jsou naštěstí už dávno pryč. Jediný přímý spoj z ČR nabízí společnost Delta Air Lines, a to denně z Prahy do New Yorku na letiště Johna Fitzgeralda Kennedyho. Pokud se chystáte jinam do USA, musíte vždy s nějakým přestupem. Občas se podaří sehnat opravdu levné letenky třeba z Amsterdamu nebo Kodaně (okolo 8 000 Kč), častěji pak akční letenky okolo 11 000 Kč, a to i z Prahy. Pokud je vám jedno, kolik za letenky zaplatíte, pak máte prakticky neomezenou škálu možností odletů z Prahy s přestupy v Miláně, Frankfurtu, Londýně, Paříži, Amsterdamu atd… Počítejte ale s cenami od 15 000 Kč výše. Ty nejlepší akční ceny letenek do celého světa se vyplatí sledovat na specializovaném portálu www.cestujlevne.com.

 

3. a 4. Místa v letadle a imigrační procedura

lh Foto: autor

Ano, tyto dvě věci spolu souvisí. Po příletu do USA musíte vždy absolvovat pohovor s imigračním úředníkem, nechat si sejmout otisky prstů a vyfotit se. A teď si vezměte, že přiletíte obřím Airbusem A380 a z něj se vyhrne necelých 500 lidí. Ano, fronty jsou zaručené a velmi výživné! Vyplatí se proto zabookovat si sedadlo v přední části letadla co nejblíže k východu, abyste byli v oné imigrační frontě co nejdříve a ušetřili si nervy.

 

5. Taxíky

taxi Foto autor

Možná se jedná o specialitu New Yorku, každopádně si pamatujte ulici, kam chcete odvézt, protože když nahlásíte jen jméno hotelu, zmatený Pakistánec za volantem nebude vědět, která bije. Jo a mávejte pouze na ty taxíky, kterým na střeše svítí nápis TAXI, ty zhasnuté jsou plné.

 

6. Spropitné

tips blogspot.com

Američané jsou mnohem štědřejší než my držgrešlové ze střední Evropy, v restauracích nechávají klidně i 20 procent spropitné. Samozřejmě, pokud si podnik spropitné přímo neúčtuje k vaší útratě. Pokud vás něco bude stát 8,50 $, neříkejte barmanovi/číšníkovi, ať to nechá za deset, ale dejte mu těch deset a zbytek, co vám vrátí, hoďte do všudypřítomných sklenic na spropitné. Sedíte-li u stolu v restauraci, nechte vrácené peníze na přímo na něm.

 

7. Ptejte se

ptejtese-anabillingsley.com anabillingsley.com

Američané si strašně rádi povídají. I když jsem dodnes nepřišel na to, nakolik se jedná o přetvářku, či o vážně míněnou věc, prostě to tak je. Už jen to, že se vás při každém pozdravu automaticky zeptají, jak se máte. Opovažte se odpovědět něco jiného, než že se máte dobře, to se tam prostě nedělá. Slušností také je zeptat se nazpátek, jak se má ten druhý.

 

8. Stůjte/nestůjte ve frontách

fronta-traveljournals.net traveljournals.net

Plánujete-li navštívit nějakou z turistických atrakcí, třeba Rockefeller Center, kupte si lístky předem přes internet. Zadáte si přesný čas, kdy tam chcete jít, a nemusíte stát v žádné frontě. Prostě jdete rovnou na věc. Když si ale musíte koupit lístky až na místě, tak si poctivě stoupněte do fronty jako ostatní a opovažte se předbíhat! Američané to nedělají!

 

9. Mějte náhradní plán

rockefeller Foto autor

Chcete jít na Empire State Building, ale jsou tam příšerné fronty? Jděte na Top of the Rock! Je to hned vedle, fronty tu nejsou a ze střechy jako bonus uvidíte právě i Empire State Building! Chcete si jít odpočinout do Central Parku, ale je to příšerně daleko? Jděte do Bryant Parku jen kousek od Times Square, máte tu i židličky se stolky k zapůjčení zdarma. A tak by se dalo pokračovat do kulata…

 

10. Nezamykejte si kufr

kufr Foto autor

A jeden bonbónek nakonec. Až poletíte z New Yorku nebo jiného amerického města zpátky, nezamykejte si kufr. I když se vám to bude příčit, vyplatí se to, protože pokud se stanete obětí náhodné kontroly Transportation Security Administration a budete mít kufr zamknutý, zámek vám vylomí, kufr prošacují, nic nenajdou a pro vaše dokonalé nasrání vám uvnitř nechají lístek s oznámením, že se omlouvají, ale nic vám za zničený kufr nedají. A to nechcete!

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články