fb pixel 10 slavných filmových postav v noirovém stylu – G.cz
Vyhledávání

10 slavných filmových postav v noirovém stylu

Slavná éra drsných detektivů, svůdných žen, temných zákoutí a padesáti odstínů černobílé je věcí dávné minulosti. Jak by ale vypadaly nejrůznější filmové a seriálové hvězdy, kdybyste je zkusili nainstalovat do detektivek ze třicátých let?

Václav Rybář
Václav Rybář 9.12.2017, 12:00

1. Akta X

Tady se to přímo nabízí. Podivné typy (většinou mimozemšťani v převleku) přichází do kanclu soukromých oček Muldera a Scullyové.

2. Transformers

Optimus a Arcee, parťáci s největším podílem pozinkované oceli v celém vesmíru. Hlídají město hříchu před příliš dlouhými stíny. Jezdí na bezolovnatý benzín, ale za pasem mají olova až až.

3. Catwoman

Přiznejme si, že Kočičí žena přechodem do noiru příliš změn nedozná. Stejně jako Batman. Jejich Gotham je totiž černobílý až až. Většina batmanovských záporáků jako Penguin, Riddler nebo Joker navíc jako by z nějaké noirovky vypadla. Ne nadarmo Franka Millera, autora Sin City, batmanovky vždycky tak bavily.

4. Hellboy

Nosí baloňák, trousí drsné hlášky a má velkou bouchačku. Hellboy je noirový charakter jako Brno. Jen je na ty černobílé filmy trochu moc barevní. Že jsme rasisti? Ale to je jen technická poznámka. Rudochův odstín by se prostě v černobílé paletě nevyjímal. Musel by projít stejnou kolorizací jako Sin City - pocta Roberta Rodrigueze všem klasickým noirovkám jako Hluboký spánek.

5. Star Wars

A když už mluvíme o Hlubokém spánku, vzpomínáte si na karbonitovou usínačku Hana Sola? Autor tohohle plakátu se jí zjevně nechal inspirovat a načrtnul, jak by vypadal Hluboký spánek ve vesmíru Hvězdných válek. Na tenhle remake bychom určitě zašli.

6. Spider-Man

Tohle je jediný zástupce, který předělávat nepotřebuje. Spider-Man Noir byla totiž samostatná komiksová řada, ve které si Spidey opravdu hrál na detektiva a řešil zločiny. A proč vlastně ne, když pochází z New Yorku, metropolitní ikony noirového žánru.

7. Indiana Jones

Profesor Jones - idol studentek, věčně zavřený ve svém kabinetu, zkoumající podklady a dopisy. Proč by jeho univerzitní kutloch nemohl fungovat jako sídlo soukromého očka. Když dokáže vypátrat vykopávky, určitě zvládne objasnit i teprve chladnoucí mrtvoly. Klobouk má, takže už stačí jen baloňák a jde se do akce.

8. Inspektor Gadget

Pod jeho nafouknutý plášť se vejde spousta gadgetů, které protivníky rozhodně překvapí. A vrtule v klobouku ho dostane z každého průšvihu. Ano, humor a nadsázka většinou do noirového žánru nepatří, ale kdo říká, že se vždycky musíte vejít do každé škatulky?

9. Mad Men

Noirový žánr odezněl na konci padesátých let, Man Men se odehrávají v šedesátkách. Přesahy jsou větší, než si dovedete představit. A agentura v hlavní roli je plná charakterů, které by do detektivky plné bezpáteřních typů a neodolatelných žen skvěle zapadly. Tahle ilustrace ostatně není od seriálu samotného zas tak vzdálená.

10. Malá mořská víla

Čím se asi začala živit mořská víla Ariel, když se zbavila ploutve a narostly jí nohy? Optimista vytuší, že začala třeba rybařit, ale přece by dobrovolně nevraždila svoje druhy pod mořskou hladinou? Dobře placená pozice ve stripbaru je mnohem pravděpodobnější. Tahle verze slavné pohádky by ale asi byla přístupná až od patnácti let věku.

A TADY se podívejte na uvědomělé umění francouzského Banksyho.

Podobné články

Doporučujeme

Další články