10 rájů pro benzínové hlavy

Obrázek uživatele Vaclav Rybar
30.6.2014, 18:06
Vzkaz všem ženám, dívkám a manželkám. Pokud s vámi váš protějšek řeže zatáčky, zřejmě v jeho životě něco chybí. Dejte mu to. Máme pro vás hned deset tipů, jak na to!

1. Nürburgring

Nejtěžší závodní okruh na světě a mýtná silnice v jednom. Desítky zákeřných zatáček, dvacet kilometrů, které si ani napodesáté nezapamatujete, provoz sestávající ze závodních speciálů, sporťáků, motorkářů a obytných vozů. Naprostá extáze za pár desítek eur, kterou musí zkusit, aby pochopil, co tahle modla znamená. Jen bacha na zásadní zatáčku, kde stojí většina fotografů a kameramanů. Moc dobře vědí, proč se usadit zrovna tady (viz video).  

2. Le Mans

Čtyřiadvacetihodinovka v Le Mans je zásadním cílem. Není to jen o vychutnání si libového zvuku, když ležíte někde u rovinky Mulsanne a slyšíte burácení motorů všude kolem. Je to o přežití celodenního závodu se vším všudy. Vytrvat musí závodníci i diváci a být přímo u toho, a ne na gauči tisíc kilometrů daleko, má prostě svoje grády.  

3. Velká cena Monaka

Každá Grand Prix má svoje kouzlo, ale Monako k tomu ještě navíc přidává neopakovatelnou atmosféru městského okruhu, nádherné prostředí a spoustu divokých večírků, luxusních aut a jachet. Strávit víkend na Grand Prix právě tady je jedinečným, i když docela drahým zážitkem.  

4. Severská rally

Opět platí, že většina podniků v kategorii WRC je pecková, klidně si zajeďte na rally v Polsku nebo Německu. Je to kousek a taky si hodně užijete. Finská a švédská rally jsou ovšem jiná liga. Finsko nabízí auta míhající se neuvěřitelnou rychlostí skrz uzoulinké lesní cesty, Švédsko zase nabídne speciály smýkající se na pneumatikách se hřeby v závějích, zatímco vy sedíte s partou dobrosrdečných domorodců u ohně a v půlmetrovém sněhu máte zapíchnuté lahváče. Zažít rally v jiné zemi a jiné kultuře je vždycky pecka.  

5. Festival rychlosti v Goodwoodu

Společenská akce, výstava a motoristická nirvána v jednom. Ty největší hvězdy motorsportu, ty nejraritnější exponáty, ty nejzáviděnější závoďáky a samozřejmě i kraťoučký závod do vrchu, abyste je mohli vidět i jinak než staticky. Pro spoustu lidí kolem aut je tohle TA jedna akce, na které musí každoročně být. Není levná, ale vzhledem k tomu, co nabízí, je vůbec zázrak, že existuje.  

6. Pikes Peak

Nejslavnější americký závod do vrchu, který vede až na jeden z coloradských vrcholů cestou tak klikatou, že konkuruje alpským silničkám nejvyšší kategorie. V době, kdy ještě silnice nebyla vyasfaltovaná, šlo o opravdovou zkoušku nervů. Dneska se na lepším povrchu překonávají rekordy a tu a tam se někdo tak či onak proletí, protože svodidla ani zdaleka nejsou všude. Je to nervydrásající závod a jedinečná podívaná, zejména v kategorii „bez omezení", kde startují tisícikoňová monstra.  

7. Stelvio

Díky Top Gearu asi nejslavnější alpská silnička. Je tu hrozně lidí, aut, motorkářů a cyklistů, takže jde spíš o kochání než nějakou jízdu na hraně, ale přesto by se sem benzínové hlavy měly vypravit. Je to poutní místo a malý rituál. Dát si nahoře wursta, koupit suvenýr, prošmejdit všechny vlásenky a udělat pár fotek. Na vybláznění je tu pak dost silniček v okolí, kde nenajdete ani živáčka.  

8. Wörthersee

Tuningový sraz u rakouského jezera Wörthersee byste si měli naordinovat bez ohledu na to, jestli milujete koncernové vozy od VW nebo žerete tuning. Akce už dávno přerostla tyhle dva parametry a stala se automobilovým svátkem pro všechny, kdo chtějí vidět vkusně i nevkusně upravená auta, trochu se pobavit a třeba omrknout nejnovější koncepty od automobilek.  

9. Race of Champions

Největší hvězdy rally, formulí, cesťáků, offroadů a motorek pod jednou střechou? Právě o to v téhle akci jde. Poslední dobou se sice koná výhradně v Asii, ale občas se vrátí do rodné Evropy. Na improvizované trati tu proti sobě závodí šampioni jednotlivých motoristických disciplín a vždycky je to parádní podívaná, navíc vymyšlená tak, abyste měli jako diváci všechno jako na stříbrném podnose.  

10. Motokáry

Poslední, ale zdaleka nejdostupnější tip. Jestli se letos už na žádnou z uvedených akcí nedostanete, protože a) většina jich už proběhla, b) nemáte peníze, c) máte jiné plány, můžete vždycky z partnera udělat hvězdu během třiceti minut. Prostě s ním zajděte na motokáry. Tam může (relativně) beztrestně bourat, zkoušet jízdu na hraně i za ní, vypilovat řidičské schopnosti, ale hlavně si bezpečně zazávodit a mít pocit, že je mistr světa. Hodinka, dvě na motokárách promění vašeho přítele ve spokojeného blázna na několik dnů. To za tu investici stojí, no ne?  

Komentáře

Doporučeno pro vás