10 rájů pro benzínové hlavy – G.cz
Vyhledávání

10 rájů pro benzínové hlavy

Vzkaz všem ženám, dívkám a manželkám. Pokud s vámi váš protějšek řeže zatáčky, zřejmě v jeho životě něco chybí. Dejte mu to. Máme pro vás hned deset tipů, jak na to!

Václav Rybář
Václav Rybář 30.6.2014, 18:00

1. Nürburgring

Nejtěžší závodní okruh na světě a mýtná silnice v jednom. Desítky zákeřných zatáček, dvacet kilometrů, které si ani napodesáté nezapamatujete, provoz sestávající ze závodních speciálů, sporťáků, motorkářů a obytných vozů. Naprostá extáze za pár desítek eur, kterou musí zkusit, aby pochopil, co tahle modla znamená. Jen bacha na zásadní zatáčku, kde stojí většina fotografů a kameramanů. Moc dobře vědí, proč se usadit zrovna tady (viz video).  

2. Le Mans

Čtyřiadvacetihodinovka v Le Mans je zásadním cílem. Není to jen o vychutnání si libového zvuku, když ležíte někde u rovinky Mulsanne a slyšíte burácení motorů všude kolem. Je to o přežití celodenního závodu se vším všudy. Vytrvat musí závodníci i diváci a být přímo u toho, a ne na gauči tisíc kilometrů daleko, má prostě svoje grády.  

3. Velká cena Monaka

Každá Grand Prix má svoje kouzlo, ale Monako k tomu ještě navíc přidává neopakovatelnou atmosféru městského okruhu, nádherné prostředí a spoustu divokých večírků, luxusních aut a jachet. Strávit víkend na Grand Prix právě tady je jedinečným, i když docela drahým zážitkem.  

4. Severská rally

Opět platí, že většina podniků v kategorii WRC je pecková, klidně si zajeďte na rally v Polsku nebo Německu. Je to kousek a taky si hodně užijete. Finská a švédská rally jsou ovšem jiná liga. Finsko nabízí auta míhající se neuvěřitelnou rychlostí skrz uzoulinké lesní cesty, Švédsko zase nabídne speciály smýkající se na pneumatikách se hřeby v závějích, zatímco vy sedíte s partou dobrosrdečných domorodců u ohně a v půlmetrovém sněhu máte zapíchnuté lahváče. Zažít rally v jiné zemi a jiné kultuře je vždycky pecka.  

5. Festival rychlosti v Goodwoodu

Společenská akce, výstava a motoristická nirvána v jednom. Ty největší hvězdy motorsportu, ty nejraritnější exponáty, ty nejzáviděnější závoďáky a samozřejmě i kraťoučký závod do vrchu, abyste je mohli vidět i jinak než staticky. Pro spoustu lidí kolem aut je tohle TA jedna akce, na které musí každoročně být. Není levná, ale vzhledem k tomu, co nabízí, je vůbec zázrak, že existuje.  

6. Pikes Peak

Nejslavnější americký závod do vrchu, který vede až na jeden z coloradských vrcholů cestou tak klikatou, že konkuruje alpským silničkám nejvyšší kategorie. V době, kdy ještě silnice nebyla vyasfaltovaná, šlo o opravdovou zkoušku nervů. Dneska se na lepším povrchu překonávají rekordy a tu a tam se někdo tak či onak proletí, protože svodidla ani zdaleka nejsou všude. Je to nervydrásající závod a jedinečná podívaná, zejména v kategorii „bez omezení", kde startují tisícikoňová monstra.  

7. Stelvio

Díky Top Gearu asi nejslavnější alpská silnička. Je tu hrozně lidí, aut, motorkářů a cyklistů, takže jde spíš o kochání než nějakou jízdu na hraně, ale přesto by se sem benzínové hlavy měly vypravit. Je to poutní místo a malý rituál. Dát si nahoře wursta, koupit suvenýr, prošmejdit všechny vlásenky a udělat pár fotek. Na vybláznění je tu pak dost silniček v okolí, kde nenajdete ani živáčka.  

8. Wörthersee

Tuningový sraz u rakouského jezera Wörthersee byste si měli naordinovat bez ohledu na to, jestli milujete koncernové vozy od VW nebo žerete tuning. Akce už dávno přerostla tyhle dva parametry a stala se automobilovým svátkem pro všechny, kdo chtějí vidět vkusně i nevkusně upravená auta, trochu se pobavit a třeba omrknout nejnovější koncepty od automobilek.  

9. Race of Champions

Největší hvězdy rally, formulí, cesťáků, offroadů a motorek pod jednou střechou? Právě o to v téhle akci jde. Poslední dobou se sice koná výhradně v Asii, ale občas se vrátí do rodné Evropy. Na improvizované trati tu proti sobě závodí šampioni jednotlivých motoristických disciplín a vždycky je to parádní podívaná, navíc vymyšlená tak, abyste měli jako diváci všechno jako na stříbrném podnose.  

10. Motokáry

Poslední, ale zdaleka nejdostupnější tip. Jestli se letos už na žádnou z uvedených akcí nedostanete, protože a) většina jich už proběhla, b) nemáte peníze, c) máte jiné plány, můžete vždycky z partnera udělat hvězdu během třiceti minut. Prostě s ním zajděte na motokáry. Tam může (relativně) beztrestně bourat, zkoušet jízdu na hraně i za ní, vypilovat řidičské schopnosti, ale hlavně si bezpečně zazávodit a mít pocit, že je mistr světa. Hodinka, dvě na motokárách promění vašeho přítele ve spokojeného blázna na několik dnů. To za tu investici stojí, no ne?  
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články