10 příkladů věrné lásky mezi animohomoušema – G.cz
Vyhledávání

10 příkladů věrné lásky mezi animohomoušema

Vědecká zkoumání odhalila až na 190 druhů zvířat, která praktikují partnerské vztahy mezi jedinci stejného pohlaví. Zvířecí svět je zkrátka plný překvapení. Namátkou vybíráme deset zvířecích homosexuálů.

Eliška Salanderová
Eliška Salanderová 18.3.2014, 13:44

„Homosexuální chování je zvrhlé a nepřirozené, důkazem je, že v živočišné říši žádné homosexuály nepotkáte," křičí homofobici mezi námi. Omyl.  

1. Berani

new-zealand-merino-rams Jarmil (vlevo) a Vladimír jsou partneři už třetí léto                 Foto: Pinterest.com Když děti nemohou usnout, radíme jim počítat ovečky. Přirozené sklony beranů ovšem ve skutečnosti nedávají vědcům spát. Mezi berany v domácích chovech se totiž vyskytuje zdaleka nejvíc homosexuálů ve zvířecí říši. Neuvěřitelných osm procent jich vytváří výlučně samčí vztahy bez jakéhokoliv zájmu o samice. Nepěstují sice sex, v každém jiném ohledu se však po celý svůj život chovají jako pár. Není snad třeba dodávat, že to farmáři nevidí zrovna rádi – zvlášť když se snaží stádo rozmnožit.  

2. Albatrosky laysanské

Albatros laysanský je druhý nejrozšířenější pták Havajského souostroví. Vědci, kteří tento druh v roce 2007 zkoumali na ostrově Oahu, zaznamenali, že šedesát procent přítomných jedinců tvoří samice a třicet jedna procent všech párů je lesbických. Svazky samic přitom vykazují všechny známky chování normálního páru – budují spolu hnízdo, líbají se zobáky a tak dále. Albatros je normálně při ochraně hnízda před konkurencí velmi agresivní, je proto zřejmé, že přijetí jiné samice v hnízdě znamená opravdový vztah. Svazky partnerek mohou vydržet stejně dlouho jako tradiční partnerství albatrosů – tedy až devatenáct let. Podobné chování bylo nedávno zaznamenáno i u albatrosů královských na Novém Zélandu, zřejmě homosexualita není u albatrosů nic mimořádného.  

3. Delfíni skákaví

del Tomu se říká mezidruhová láska.                 Foto: natgeo.edgeboss.net Delfíni se všeobecně považují za jedny z nejinteligentnějších zvířat, v mnoha ohledech se srovnávají se šimpanzi nebo i lidmi. Delfíní společnosti jsou také velmi rozmanité a vědci mezi nimi pozorovali i partnerské vztahy jedinců stejného pohlaví. V jednom ze zaznamenaných případů spolu dva homosexuální samci žili sedmnáct let. Kromě toho existují celá hejna delfínů, která sestávají výlučně z jedinců stejného pohlaví, jejímž členům evidentně nechybí milostné zkušenosti. Partnerská pouta jsou navíc u delfínů mimořádně silná bez ohledu na to, jakého pohlaví jsou jedinci, kteří svazek uzavírají. Mnozí delfíni jsou kromě toho bisexuální a vášnivě si užívají s jedinci obojího pohlaví.  

4. Šimpanz bonobo

bonobo-testes Chlap s gulemi. Foto: estaticos.elmundo.es Bonobové jsou výjimečně inteligentní a také ze všech zvířat nejpříbuznější člověku. Žijí ve vysoce strukturovaných společenstvích a na rozdíl od ostatních šimpanzů, kteří bývají často dost násilnické povahy, jsou bonobové dobrosrdeční. K vzájemné komunikaci a řešení problémů používají spíše jazyk lásky než agrese. Konflikty u nich sice vznikají převážně mezi jedinci stejného pohlaví, přesto tu homosexuální vztahy nejsou žádnou raritou. Mezi samicemi přispívá sexuální styk k vylepšení společenského postavení, mezi samci je to spíš bojová hra. Bonobové jsou kriticky ohrožený druh, který ve volné přírodě pomalu vymírá. (Teď už alespoň víme proč.)  

5. Kohoutek skalní

Kohoutek skalní je mimořádně nápadný zpěvný pták z andských pralesů. Přirozený výběr mu nadělil velkolepou výzdobu – zářivě oranžové zbarvení a chochol na hlavě. Čtyřicet procent samců tohoto druhu však kupodivu dává přednost vztahům se svým vlastním pohlavím. Na rozdíl od albatrosů ovšem v tomto případě vyhledávají homosexuální partnerství jen samci. Snad tyto tendence vyplývají z hustoty populace a ostrého konkurenčního boje o samice. Homosexuální vztahy také dávají ptákům víc příležitosti rozvinout své rafinované namlouvací rituály a promiskuitní sklony, čímž napomáhají udržovat stabilitu společenství jinak dost nesnášenlivých ptáků.  

6. Lev africký

ll Mirek a Walter. Po děsivých zkušenostech se samicemi dávají přednost opravdové lásce. Pinterest.com Lvi většinou v našich myšlenkách symbolizují ideál vládce, který v patriarchální společnosti ještě umocňuje představa harému. Jisté procento afrických lvů nicméně o dostupné samice nedbá a raději se dají dohromady s jedinci svého vlastního pohlaví. Existují svědectví o lvech-samcích, kteří se navzájem obskakovali a vůbec vykazovali mnohé činnosti vyhrazené za normálních okolností jen párům opačného pohlaví. A přestože u různých druhů zvířat si umíme důvody, které k takovému jednání vedou, nějak vysvětlit, u lvů zůstávají záhadou. Lvi se vyznačují jedním z nejsilnějších sexuálních pudů mezi kočkovitými šelmami, což může znamenat, že jsou tyto vztahy, řekněme... cílevědomější než u ptáků či beranů.  

7. Tučňáci a vodní ptactvo

gay penguins Petrovi a Radkovi je jedno, co si o nich hejno myslí.     Foto: 2.bp.blogspot.com Australské labutě černé někdy při hnízdění vytvářejí trojice, čítající dva samce a jednu samici. Obvykle takové uspořádání, kdy hnízdo před dravci hlídají dva samci, vede k většímu úspěchu ve výchově mláďat. Homosexuální pár samců tučňáka vzbudil mimořádnou pozornost kdysi v jedné zoologické zahradě. Vzhledem k tomu, že se neustále snažili krást vajíčka heterosexuálním párům, rozhodli se ošetřovatelé, že jim jedno dají. Homosexuální partneři z něj úspěšně vychovali mladého tučňáka. Ornitologové, kteří se tímto jevem zabývají, dospěli k názoru, že samčí homosexuální páry se obvykle tvoří v promiskuitních ptačích společenstvech, zatímco samičí spíše v monogamních. Zatímco u mnoha ptačích druhů k tomu dochází přirozenou cestou, zvýšený výskyt homosexuality u jihoamerických ibisů vědci připisují znečištění prostředí rtutí, která se zde používá v důlním průmyslu a způsobuje u živočichů  hormonální změny.  

8. Racek západní

Racci západní se trochu podobají laysanským albatrosům, ve skutečnosti jsou ale více příbuzní papuchalkům. Albatrosům se však přibližují i svými zvyky, včetně soužití dvou samic. Živější páry racčích samic se někdy dokonce i obskakují. Z pozorování vědců na kalifornských ostrovech Channel Islands vyplývá, že celých čtrnáct procent partnerských párů mezi racky tvoří dvě samice. Přišlo se na to ve chvíli, kdy si vědci všimli, že některá hnízda obsahují mimořádně velká množství vajec. Zajímavé je, že některá z těchto vajec bývají i oplodněná, zřejmě nějakou tou 'bokovkou' se samcem.  

9. Žirafy

16069_zoom_PDON019WQ Ondřej. Jak zacházet s jazykem se naučil od svého přítele.                         Foto: 2.bp.blogspot.com Ještě než si mladí samci žiraf začnou namlouvat samici, často navazují krátkodobé vztahy s protějšky stejného pohlaví - 'líbají' se jazyky, masírují si navzájem krky, 'objímají se' a mazlí. Vědci se domnívají, že si přitom brousí partnerské techniky, aby byli řádně připraveni na život se samicí. V malé komunitě stáda se zřejmě považuje za slušné zacházet se samicemi od samého počátku náležitě zasvěceně.  

10. Vážky

6169103690_cd1ef2c463 Emanuel a Harry. Jak něžná je jejich láska.                       Foto: Flickr.com Je to tak: homosexuální může být i hmyz. Vážky jsou jedněmi z nejvyspělejších dravců ve světě bezobratlých a s ničím se neskrývají. Rády spolu tančí v letu i při zcela vážných námluvách. Není přitom ovšem nijak nutné, aby partneři byli opačného pohlaví. Pozorovatelé u vážek vysledovali překvapivě vysoké procento námluv mezi jedinci stejného pohlaví. Porozumět tomuto chování ovšem zatím zůstává mimo naše možnosti. Jednou z příčin může být chemické složení konkrétního životního prostředí, popřípadě nedostatek jedinců opačného pohlaví. Zdroj: kniha Biological Exuberance: Animal Homosexuality and Natural Diversity od Bruce Bagemihla (např. amazon.com)  
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články