10 pomrknutí z první ukázky na Avengers 2

Obrázek uživatele Vaclav Rybar
27.10.2014, 11:10
Už příští léto vtrhne do kin asi nejočekávanější marvelovka všech dob. Avengers se znovu dají dohromady, aby čelili hrozbě z vlastního kurníku.
Upoutávka na Avengers: Age of Ultron zatím boří všechny rekordy ve zhlédnutích na YouTube i jinde. Film se do kin dostane až napřesrok v létě, ale to neznamená, že se o něm nemůžete dozvědět první poslední. Stačí zapátrat na diskuzích, které jsou plné marvelovských nerdů a ze střípků a jednotlivých záběrů lze poskládat důležité indicie. Pokud si však chcete nechat překvapení až do kina, možná si pusťte jenom ukázku a další rozbor už nečtěte. Neradi bychom vás připravili o tu pravou blockbusterovou radost.  

1. Jeden robot za všechny

vlcsnap-00005 Ultron je výtvorem Tonyho Starka. V komiksové předloze ho sice vytvořil spíš Hank Pym alias Ant-Man a Stark jenom pomáhal, ale sólovka Ant-Mana je až otvíracím filmem třetí fáze filmového marveláckého vesmíru, kdežto Avengers 2 uzavírají tu druhou. Takže autorství připadlo pouze Starkovi. Dává to docela smysl, protože třetí Iron Man ho zastihl unaveného a frustrovaného, s celou armádou dálkově ovládaných robotů. Tady Stark dovede podobný nápad ještě dál. Ultron je extrémně pokročilou verzí ironmanovského obleku, ovšem s tím rozdílem, že ho nikdo nemusí ovládat. Je poháněn podobnou umělou inteligencí, která dala vzniknout Jarvisovi, Starkovu virtuálnímu asistentovi, který je uploadnut i do každého ironmaního obleku.  

2. Starkův Pinocchio

vlcsnap-00004 Ultron by teoreticky měl zvládnout za Avengers všechnu špinavou práci. Dá se snadno vyrobit, snadno opravit a snadno zreplikovat, takže dvacet, třicet, padesát takových Ultronů zvládne obstarat všechno, co by Avengers nestihli. Ultron má samozřejmě spoustu bezpečnostních pojistek, aby sloužil jen dobru, ale jeho umělá inteligence je natolik pokročilá, že začne na pozadí předprogramovaných rutin kout pikle a přemýšlet, jak se zbavit provázků, které z ní dělají loutku.  

3. Experimentální dvojčata

vlcsnap-00006 Na pomoc Ultronovi přispěchají dvojčata Quicksilver a Scarlet Witch, které Hydra (tu nejspíš znáte z Kapitána Ameriky) tutlala ve své tajné pevnosti jako trumfové eso proti Avengers. Quicksilver je extrémně rychlý, ale oproti své sestřičce má vlastně jen výprodejovou superschopnost. Wanda Maximoffová totiž umí manipulovat s hmotou a pravděpodobností - umí tedy přímo ovlivňovat realitu a bezprostřední budoucnost. Co tahle dvojčata po jejich osvobození přivede k Ultronovi? Možná s ním soucítí, protože stejně jako oni byli dlouho dobu vězni, je i Ultron svým způsobem vězněm Tonyho Starka. A chce se od něj osvobodit.

4. Sebeuvědomění

vlcsnap-00013 Poté, co se Ultron zbaví okovů, chce se logicky pomstít svému stvořiteli a jeho kamarádům. Ultron potřebuje Starkovi dokázat, že je lepší než on. A začne proto nejen chrlit stovky svých klonů, ale především myslí na to, jak zlepšit sám sebe. Ve filmu tak uvidíme hned několik Ultronových verzí. A každá bude silnější než ta předchozí.  

5. Hulkbuster

vlcsnap-00008 Jednou z nejzásadnějších akčních scén druhých Avengers ale nebude boj proti Ultronovi, nýbrž proti Hulkovi. Zelený gigant se občas naštve a bez ohledu na to, zda ho právě ovládá nějaká vyšší moc nebo zlomyslný nepřítel, vztáhne ruku na svoje kamarády. Tony Stark ovšem s něčím podobným počítal, a proto postavil zvlášť silný oblek jménem Hulkbuster. Ani ten však na Hulka nemusí stačit, protože jeho síla je v zásadě nelimitovaná. Čím naštvanější je, tím větší mocí vládne.  

6. Tryzna

vlcsnap-00002 Tenhle záběr naznačuje, že mač mezi Starkem a Hulkem asi nedopadl úplně nejlíp. Tony tu vůbec není a všichni jsou zachmuření a koukají směrem od spoutaného Bruce Bannera. Tentokrát asi Hulk napáchal víc škody než obvykle a některé rány nejdou jen tak zacelit.  

7. Ničitel světů

vlcsnap-00007 Oppenheimerovský moment Tonyho Starka, když si uvědomí, že dost možná stvořil nezastavitelné monstrum. Ultron osvobozený od morálky totiž znamená obrovskou hrozbu, která se může množit exponenciálně. A sebestředný robot samozřejmě kopie sebe sama považuje za mnohem vyvinutější formu života než nějakého člověka. Proč by tedy tak hezkou planetu mělo lidstvo vůbec obývat? Pro tak primitivní tvory je jí škoda.  

8. Vibranium mění pravidla hry

vlcsnap-00001 Ultron je ovšem pořád jenom robot. Tisíckrát ho mohou Avengers porazit, vždycky se dokáže postavit na nohy, ale proč vlastně inkasovat rány osudu pasivně? Proto Ultron vyhledá někoho, kdo mu pomůže opatřit svou tělesnou schránku Vibraniem, nezničitelným kovem, ze kterého je postaven štít Kapitána Ameriky. Jakmile se Ultron touto substancí beze zbytku potáhne, stane se z něj nezničitelný záporák. A teď babo raď.  

9. Rozebraní Avengers

vlcsnap-00012 Rozsekaný štít Kapitána Ameriky? Marvel si ještě pořád nedovolil odpravit nějakou klíčovou postavu. Dokonce i ty vedlejší se nakonec probraly k životu. Čeká nás ve druhých Avengers nějaká velká oběť? Chystá se třetí Kapitán, ve kterém bude mít klíčovou roli i Tony Stark, takže tady cíle rozhodně nehledejte. Z tónu ukázky je však jasné, že si Avengers sáhnou na dno.  

10. Tělo je pomíjivé, paměť je věčná

ultt I kdyby se Avengers nějakou náhodou povedlo Ultrona zničit, rozhodně mu nedávejte sbohem. V komiksu je známý tím, že si vždycky nějakou cestičku ze záhrobí najde. Jeho paměť je totiž schopna se v okamžiku zničení uploadnout na miliony online míst a odtamtud se znovu poskládat, nahackovat do něčeho/někoho dalšího a pomoct si k dalšímu tělu, které je často sofistikovanější a především poučené z předchozích chyb. Proto je Ultron většinou o krok před svými nepřáteli.  

Komentáře

Doporučeno pro vás