10 pohádkových mordorů, které nás neminou ani o letošních Vánocích

Obrázek uživatele Vaclav Rybar
22.12.2017, 08:12

O Vánocích je lepší se od televize držet dál. Během 72 hodin na nás tuzemské kanály vystřílí 99% pohádkového arzenálu. Nejohranější jsou logicky šlágry ze socíku.

1. Tři oříšky pro Popelku (26. 12. ve 20:00 na ČT1)

Libuška, Trávníček a Gotťák pravidelně v ‚prajmtajmu‘. Letos ovšem už ne jako klasicky v štědrovečerním čase po rozbalování dárků, nýbrž až o dva dny později. A abychom byli nezaujatí – poběží nově ve ‚vyčištěné‘ digitální úpravě, takže možná to nebude zas takový Mordor, ačkoli...

2. Byl jednou jeden král (24. 12. v 18:40 na Nově)

I díky obsazení se tahle pohádka jen tak neokouká. Jde o filmovou adaptaci pohádky Sůl nad zlato, ale to všechno určitě víte, protože jste tu pohádku viděli alespoň třikrát. Dříve ji televize vysílaly téměř vždycky během dopoledne, kdy mají všichni příliš práce s objížděním příbuzných nebo porcováním kapra, letos poběží v době, kdy se kapr rozvalí obalený na vánočních stolech.

3. Šíleně smutná princezna (netradičně až 29. 12., ve 20:15 na Primě)

Jakmile se vám v téhle kýčovité pohádce ohrají všechny písničky, není v ní už zhola nic. Snad jen apatická, tehdy ještě přírodní Helenka a solidně zpívající Neckář. Ale to už jsme zase zpátky u těch písniček. Snaha pojmout to trochu jinak se cení, ale nikoliv když to musíte absolvovat po desáté.

4. Princezna se zlatou hvězdou (24. 12. v 15:20 na Primě)

Pohádka, která zestárla asi nejvíc. A není to jen tou hnusně rudou barevnou paletou. Veršování a prudké máchání rukama působilo divadelně už tenkrát, dnes je i v očích premiérových diváků spíše křečí. Jakmile na tuhle princeznu narazím při přepínání kanálů, okamžitě vypínáme oči i uši.

5. Princové jsou na draka (25. 12. v 7:50 na ČT1)

Ty písničky jsou bezesporu fajn, i když je herci spíš recitují než zpívají, zbytek ovšem shazují papírové televizní kulisy, za které by se nám dnes každý vysmál. A vlastně i tehdy. Nebýt Menšíka a Bohdalové, není tu v nezpívaných scénách o čem se bavit. Tuhle pohádku bychom mohli vyvézt za hranice jedině jako muzikální bizár.

6. Zlatovláska (25. 12. v 11:50 na ČT1)

Opět chudá televizní výprava, kterou zachraňuje barrandovský fundus. Herci spíš ochotničí a taneční i pěvecké vložky zpětně působí skoro až ochotnicky. A Štěpánek v roli prince připomíná Mirka Dušína v lokální anestezii. Přitom máme tolik progresivnějších pohádek, ve kterých mají princové alespoň trochu koule.

7. Pyšná princezna (24. 12. v 18:00 na TV Barrandov)

Velká klasika, i přes ten mírný agitační podtón, a právě proto byste se na ni neměli koukat. To ostatně platí pro všechny pohádky v tomhle žebříčku. Každá z nich je svým způsobem povedená, ale zub času a neustálé reprízy je srazily do pozice, kdy nad nimi každý seriózní divák jen zakoulí očima. Ano, můžete k nim posadit děti a ve vedlejší místnosti dohánět záznamy zápasů letošní Premier League, ale to přece není omluva.

8. Císařův pekař a Pekařův císař (25. 12. ve 13:05 a 26. 12. ve 10:40 na ČT1)

Zásadní Fričovo dílo, které si svou komplexností a provázaností nezadá se západními opusy. A samozřejmě famózní Werich v jedinečné dvojroli. Jenže taky další důkaz toho, že všeho dobrého se jednou člověk přejí. Roste nám tu celá generace lidí, kteří film znají, ale jsou k němu zcela apatičtí. Jaká je pak šance, že ho pustí svým dětem, až ho budou počtyřicáté opakovat? Odpovězte si sami.

9. Honza málem králem (26. 12. ve 20:20 na Nově)

Bořivoj Zeman po dvaceti letech, s předabovaným Kornem v hlavní roli a pohádkou, která není moc pohádková a připomíná spíš teenagerskou komedii s muzikálovými vložkami. I proto asi funguje i na dnešní generaci. Alespoň napoprvé.

10. Mrazík (28. 12. ve 20:20 na Nově)

Dvacet let nám ji rvali do chřtánu násilím, dalších dvacet let na ni koukáme z recese. Možná i kvůli nesmrtelnému českému dabingu. Proč ale trávit u televize další hodinu a půl, když máte YouTube a můžete si souboj baby jagy a Ivánka pustit na YouTube?

A jako nášup pár neokoukatelných československých Večerníčků.


Komentáře