Umění může nejen potěšit nebo dojmout, ale také vyděsit nebo probudit hluboko zakořeněné strachy. Vybrali jsme pár soch, na které není pohled zrovna příjemný – a upřímně to tak ani nikdy být nemělo.
1. Národní park Wicklow (Irsko)
Tyhle kousky si v našem žebříčku vysloužily první místo. Všechny jsou v nadživotních velikostech a vyrobili je v Indii podle návrhů Victora Langlandse, který přežil ve svých pěti letech spojenecké bombardování Drážďan. Kolem nich byste se určitě při měsíčku nechtěli procházet.
2. Svatý Bartoloměj stažený z kůže, katedrála Duomo (Milán, Itálie)
Ve vysoké, goticky chladné katedrále můžete spatřit tuhle do detailů vyvedenou sochu mučedníka. Sv. Bartoloměje stáhli Římané zaživa z kůže a sochař ho v tomto okamžiku zachytil – obnažené svaly, šlachy, žíly. Látka, kterou má Bartoloměj kolem pasu a ramen, není látkou, nýbrž jeho vlastní kůží.
3. Plášť svědomí (u Stavovského divadla, Praha, ČR)
Schoulený plášť bez těla je zejména pro Pražany známý umělecký kousek v urbánním plenéru, a přesto jen málokdo ví, o co jde. Dílo Anny Chromy, které je nazýváno též Pieta, je k vidění i v dalších koutech světa – v Rakousku, Řecku, Itálii.
4. Miminka (Kampa, Praha, ČR)
Jedno z nejznámějších děl Davida Černého, celé v černém a s černým humorem. Baví, ale také i mírně děsí – hlavně zepředu, pohledem na rozmašírované ksichtíky. A pak taky zespodu, na jejich ‚bezpohlaví‘.
5. Panenská matka (u Muzea moderního umění v New Yorku, USA)
Socha od Damiena Hirsta. Nic víc asi netřeba dodávat.
6. René de Chalon (kostel Saint-Étienne v Bar-le-Duc, Francie)
René de Chalon, princ Oranžský, zemřel celkem mlád ve věku 25 let v boji, roku 1544. Měl jedno přání, a to aby ho posmrtně nezobrazili v klasické hrdinské pozici, ale jako kostru s olupujícími se pruhy kůže, kterak kyne a mává ostatním mrtvým. Pravou ruku má položenu na hrudním koši, druhou drží vysoko nad hlavou své vlastní srdce. Působivé poslední přání.
7. Smuteční monument (Notre Dame, Paříž, Francie)
Slovutný Norte Dame je přehlídkou krásy – ale schovává se v něm i pár kousků, ze kterých může běhat mráz po zádech.
8. Spánek, hrob Laurence Mathesona (Washington DC's Congressional Cemetery, USA)
Tenhle krásný pomník nechala vdova zhotovit svému zesnulému choti pod taktovkou umělce Petera Shipperheyna. Jmenuje se velmi prozaicky – Spánek.
9. Alenka za zrcadlem (Castle Grounds, Surrey, Velká Británie)
Skulptura stojí blízko domu, v němž kdysi žil v pronájmu spisovatel Lewis Carroll. Vytvořil ji sochař Jeanne Argent, který jako modelku použil svou dcerku. Vystavena je od roku 1990.
10. Polibek smrti (starý hřbitov Poblenou, Barcelona, Španělsko)
Krásný kousek z mramoru a na takovém místě velmi výmluvný. Smrt líbá na čelo mladého muže. Je v jeho tváři radostné vzrušení, nebo rezignace?
Dalších 16 velezajímavých a leckdy úchylných kousků (včetně Komtura u Stavovského divadla a Černého děťátek) si můžete prohlédnout TADY.