fb pixel 10 nejvlivnějších fiktivních postav – G.cz
Vyhledávání

10 nejvlivnějších fiktivních postav

Za vaši výchovu už dávno nejsou zodpovědní rodiče. Žezlo zvyků a zlozvyků převzala popkultura a s ní právě vymyšlení opinion-lídři. Protože kdo neexistuje, ten prostě nemá chybu.

Václav Rybář
Václav Rybář 18.9.2017, 11:44

1. Velký bratr

bigbrother

Postava z románu 1984 spisovatele George Orwella symbolizuje vševidoucí oko systému, před kterým neskryjete ani svoje nejlepší svědomí, natož všechny černé myšlenky. Šlo o symbol zla a maximální zvůle moci. Dnešní generace ovšem Velkého bratra zná především kvůli stejnojmenné show, kde vševidoucí oko nahrazují šmírácké kamery ve vile plné frustrovaných exhibicionistů. To se samozřejmě nejrůznějším vládám hodí, protože původní symbolika Velkého bratra je otupována televizním bulvárem a už nemá stejný zvuk jako kdysi.

2. Marlboro Man

marlboro

Každý kluk chce být kovboj. A každý kovboj kouří cigarety. Alespoň podle reklam tabákové společnosti Marlboro. Romantický západ slunce, koně a chlápek v klobouku s červenobílou krabičkou. V reklamách se už ale nedozvíte, že chlápek z reklamy umřel už v roce 1984 na rakovinu plic. Proto jsme sem dali obrázek Sama Elliotta, amerického herce, který má patent na učebnicové kovboje. Taky hulí jak fabrika, ale genetika ho ještě nestihla zradit.

3. James Bond

bond

Nejslavnější agent Jejího Veličenstva se musí jmenovat jednoduše. Hlavně žádné šlechtické tituly, předložky nebo druhá křestní jména. Proto ho Fleming pojmenoval prostě James Bond. Dobře se to pamatuje, a když se agent 007 představuje, je to rychlé a úderné, jako úder malíkovou hranou do zátylku. Na Brita poměrně prosté jméno samozřejmě slouží i k tomu, aby se s ním diváci ztotožnili. Tedy samozřejmě hned poté, co projdou kurzem jízdy na koni, na lyžích a na ženách.

4. Barbie

barbie

Plastová ikona je od roku 1959 modlou všech malých holčiček. Pokud jste z jejích křivek nevyrostli a nepřipadáte si úchylně, můžete na Pražském hradě navštívit muzeum hraček, jehož součástí je soukromá sbírka barbín kreslíře a karikaturisty Ivana Steigera. Od příbuzných nebo sousedů si ale raději vypůjčte nějakou holčičku odpovídajícího věku, ať nejste podezřelí.

5. Santa Claus

santa

Ti znalejší vědí, že předobrazem Santa Clause byl ve skutečnosti Svatý Mikuláš, skutečně žijící světec, jehož dobročinnost byla inspirací pro rozdavačného obtloustlého dědulu. Smutné je, že ostatky štědrého Mikuláše, pocházejícího z Turecka, byly převezeny do Itálie, kde jsou uloženy v bazilice Svatého Mikuláše ve městě Bari. Turci už několik let (za otevřené podpory Vatikánu) žádají Mikuláše zpět, ale zatím vše marné. Italové zjevně nikomu nehodlají nadělovat dárky a raději se zuby nehty drží výdělků z turistického ruchu.

6. Sherlock Holmes

sherlock

Až aktuální televizní seriál s Benedictem Cumberbatchem si konečně udělal legraci z typické čapky, kterou ovšem v knihách Holmes nikdy nenosil, alespoň ne přiznaně. Deerstalkera, čapku využívanou při lovu vysoké zvěře, mu přikreslili až ilustrátoři. Ti mu ji mimochodem nesundávali ani ve městě, což by samozřejmě byl neuvěřitelný módní přešlap, kterého by se vychovaný Brit nikdy nedopustil.

7. Robin Hood

Nejzábavnější na všech Robinovských legendách je jejich geografická rozháranost. Všichni tuší, že Robin Hood operoval v Sherwoodu na území Nottinghamshire, jenže jiné balady a zkazky ho zase umísťují o dvacet, padesát až sto kilometrů na všechny okolní strany, což umožňuje bezpočtu penzionů, hospod a dalších zařízení, aby se po něm pojmenovaly a hlásaly, že tudy Robin jel a tudy Robin krad´. Většinou těsně předtím, než vás zkusí oškubat na účtu za dvě pinty piva.

8. Robinson Crusoe

Castaway

Alexandr Selkirk, skutečná inspirace Robinsona Crusoe, přežil na opuštěném ostrově celé čtyři roky a jeho vyprávění se stalo podkladem pro román Daniela Defoa. Důkazem budiž i ilustrace prvního vydání knihy, která zobrazuje zamyšleného trosečníka oděného do zvířecích kůží. To by odpovídalo zeměpisnému umístění ostrova, na němž ztroskotal Selkirk. Defoe ovšem umístil Crusoeův ostrov do Karibiku, tj. do podstatně tropičtějšího klimatu, kde by podobné oblečení ve vysokých teplotách vůbec nedávalo smysl.

9. Vilém Tell

Hrajete prší nebo mariáš? Pak se s postavami z Viléma Tella setkáváte hned několikrát za večer. Nejrozšířenější dvouhlavé karty tzv. německého typu mají totiž na sobě vyobrazeny postavy z divadelní hry Vilém Tell od autora Friedricha Schillera. Jedná se o svršky a spodky, přičemž sám Tell je vyobrazen jako žaludský svršek.

10. Walker, Texas Ranger

walker

Texaští rangeři existují od roku 1823 a jejich sbor, operující výhradně na území Texasu, momentálně čítá přes sto členů. Přitom stačí jeden jediný. Je to Chuck Norris? Pro dnešní generaci možná, ale historicky nejslavnějším fiktivním rangerem zůstává Lone Ranger alias Osamělý jezdec. Ten už ve třicátých letech minulého století Ameriku bavil v rozhlasových hrách, televizním seriálu a zhruba pěti televizních filmech.

A TADY máte 11 komiksů o tom, jak se vám v 25 letech změní život.

Podobné články

Doporučujeme

Další články