10 největších jezer na světě – G.cz
Vyhledávání

10 největších jezer na světě

Vypadají jako moře, občas jsou i slaná jako moře, mají pláže jako moře... Ale nejsou to moře! K jakým největším jezerům na světě se můžete vypravit?

Tomáš Marný
Tomáš Marný 11.4.2014, 12:00

10. Velké otročí jezero

10-1024px-Yellowknife_houseboats http://commons.wikimedia.org Toto kanadské jezero je nejhlubší na americkém kontinentu. Valnou část roku je ale pokryto ledem, takže pokud chcete vidět vodu, dostavte se sem v červenci nebo srpnu.  

9. Jezero Malawi

09-640px-Nkhata_Bay,_Malawi http://commons.wikimedia.org Zajímavostí jezera Malawi, které leží v Africe mezi Malawi, Tanzanií a Mozambikem, jsou jeho další tři jména. Říká se mu také "Jezero hvězd", a to kvůli tomu, jak se na hladině odrážejí lucerny rybářských člunů, "Jezero bouří" díky častým bouřkám v oblasti nebo také "Kalendářní jezero", protože je 365 mil dlouhé a 52 mil široké.  

8. Velké medvědí jezero

08-Deline6 http://commons.wikimedia.org Další z kanadských jezírek. Jeho severní břeh je již za polárním kruhem, jižní břeh je na objevování prý mnohem příjemnější.  

7. Bajkalské jezero

07-1024px-Baykal_sunset http://commons.wikimedia.org Nejhlubší jezero na světě (až 1620 m) je údajně tím nejstarším na Zemi. Zároveň je to největší zásobárna pitné vody na světě. Díky tomu, že ho najdete na Sibiři, je jasné, že v zimě zamrzá, a to dokonce tak silným ledem, že se na něm přechodně staví železnice.  

6. Jezero Tanganika

06-1024px-P1110309 http://commons.wikimedia.org Nejdelší sladkovodní jezero světa leží mezi čtyřmi africkými státy: Demokratickou republikou Kongo, Tanzanií, Zambií a Burundi. Patří mezi nejhlubší na světě.  

5. Michiganské jezero

05-1024px-Boats_Glen_Arbor http://commons.wikimedia.org Krásné a obrovské jezero způsobuje zdání, že se americké Chicago nachází u moře. Není tomu tak. I když nemáte šanci odnikud vidět protější břeh, je to opravdu jen jedno z pěti "Velkých jezer" na území USA a Kanady.  

4. Huronské jezero

04-1024px-Lake_Huron_from_Upper_Peninsula http://commons.wikimedia.org Druhým největším z pětky Velkých jezer je Huronské jezero. Luxusní pláže, průzračná voda a na jedné straně Amerika a na druhé Kanada.  

3. Viktoriino jezero

03-1024px-Sunset_on_the_Victoria_lake http://commons.wikimedia.org Všichni znají africké Viktoriiny vodopády, málo lidí ale tuší, že nad nimi je třetí největší jezero světa. A ještě méně lidí ví, že voda odsud plní nejdelší africkou řeku Nil.  

2. Jezero Superior - Hořejší jezero

02-Palisade,_Shovel_Point_(cropped) http://commons.wikimedia.org Největší sladkovodní jezero na světě a zároveň největší z pěti Velkých jezer dělí zhruba v polovině hranice mezi USA a Kanadou. Jeho pobřeží celkem měří 4385 kilometrů.  

1. Kaspické moře

01-TurkmenbashiSea http://commons.wikimedia.org Klasický školní chyták, ale proč si jej nezopakovat. Kaspické moře není moře, ale slané jezero. A to rovnou největší na světě. Chcete se sem podívat? Tak to máte širokou škálu možností - můžete do Ruska, Kazachstánu, Turkmenistánu, Ázerbájdžánu nebo i do Íránu. Tam všude je Kaspik...
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články