10 nejstarších profesionálních sportovců – G.cz
Vyhledávání

10 nejstarších profesionálních sportovců

Zatímco gymnastky jsou staré už v sedmnácti a fotbalisté chodí do penze kolem pětatřiceti, v některých sportech jako golf slaví světové úspěchy i občankoví důchodci. 

Václav Rybář
Václav Rybář 6.8.2014, 20:00

1. Nejstarší hokejista: 52 let

0 totalprosports.com Gordie Howe je legenda NHL s přezdívkou Pan Hokej. Tohle kanadské pravé křídlo mělo vysokou výdrž, Howe ještě v dvaapadesáti letech dával zabrat svým o třicet let mladším soupeřům. Jarda Jágr je proti němu mladík s mlíkem na bradě.  

2. Nejstarší basketbalista: 52 let

hawo juice.ph Robert Jaworski, basketbalista z Filipín, hrál místní nejvyšší soutěž až do svých dvaapadesáti. Po skončení kariéry sportovní úspěchy zúročil i v politice.  

3. Nejstarší tenistka: 49 let

Martina-Navratilova todaytoptrends.com Pokud nepočítáme exhibice, titul nejstarší profesionální hráčky drží Američanka českého původu Martina Návratilová, která v roce 2006, krátce před svými padesátinami, vyhrála smíšenou čtyřhru (tzv. mix) na U.S. Open.  

4. Nejstarší fotbalista: 71 let

Salvador_Reyes Salvador Reyes. Foto:  hispanicallyspeakingnews.com Zatímco kolumbijský gólman Faryd Mondragon překonal na šampionátu v Brazílii rekord a stal se nejstarším hráčem fotbalového mistrovství v historii, oficiální rekord v soutěžním utkání drží Mexičan Salvador Reyes, který k němu nastoupil v 71 letech. Jednalo se nicméně spíše o čestný výkop. Za zmínku stojí i Ryan Giggs, velšký záložník Manchesteru United, který ukončil kariéru ve čtyřiceti letech, nebo italská hvězda Paolo Maldini, který kopal první ligu do jednačtyřiceti.  

5. Nejstarší baseballista: 59 let

satchel-paige-1965-houston-astros-612x300 Satchel Paige. Foto: wahoosam.com V americké baseballové lize se to neúnavnými čtyřicátníky jen hemží. Rekord drží Afroameričan Satchel Paige, který v šedesátých letech hrával až téměř do šedesátky, zajímavé je, že v první baseballové lize debutoval až po čtyřicítce. Vynikající byl i Jamie Moyer, který hrál poslední zápas v 49 letech.  

6. Nejstarší golfista: 77 let

317657660-10160627 Jerry Barber. Foto: lacanadaonline.com Legendární golfista Jerry Barber si zahrál profesionální turnaj PGA tour v neuvěřitelných 77 letech.  Padesátníci mezi vítězi ale nejsou výjimkou: v historii vyhrálo turnaj šest padesátníků, nejstarší z nich byl Sam Snead, kterému bylo 52.  

7. Nejstarší sprinterka: 52 let

6659864--644x362 abc.es Jamajská rychlonožka Merlene Ottey opustila svou karibskou vlast a reprezentuje alpskou zemičku Slovinsko. Bývalá světová šampionka a rekordmanka běhá dodnes. Před dvěma lety, v dvaapadesáti, závodila na mistrovství Evropy ve štafetách 4x 100 metrů.  

8.  Nejstarší střelec: 72 let

swahn72 files.rekordmani.webnode.cz Zlatou olympijskou medaili získal Oscar Swahn na olympiádě v roce 1912 jako čtyřiašedesátiletý "mládenec". Závodil však ještě o osm let později, když mu bylo 72 let.  

9. Nejstarší boxer: 60 let

2330342868_a8aebd56e0 Saoul Mamby. Foto: farm4.static.flickr.com Pravý hák nestárne. Saoul Mamby nastoupil v roce 2008 do ringu se šesti křížky na krku. Nedávnou senzací a povzbuzením pro všechny dříve narozené se ale stal Američan Bernard Hopkins, který se stal znovu šampionem v lehké váze krátce v 48 letech.  

10. Nejstarší kajákářka: 46 let

Stepanka Hilgertova canoeicf.com Olympijská vítězka z Atlanty a Sydney Štěpánka Hilgertová stále neskončila a ani v 46 letech nevyměnila divoké peřeje za klidný důchod. Ostatně ještě před dvěma lety v Londýně dávala soupeřkám zabrat a nakonec skončilave svých 44 letech těsně čtvrtá.  
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články