fb pixel 10 nejpirátěnějších filmů roku 2015: producenti přišli o stovky milionů – G.cz
Vyhledávání

10 nejpirátěnějších filmů roku 2015: producenti přišli o stovky milionů

S nadsázkou se občas říká, že zatímco Američané mají Netflix, Češi mají Ulož.to. Co se nejvíc stahovalo na torrentech a různých úložištích, když se lidem nechtělo platit za lístek nebo DVD? Tak se na to podívejme!

Václav Rybář
Václav Rybář 28.12.2015, 12:50

Jak aspoň samy prohlašují, následkem stahování ‚zdarma‘ tratí firmy inkasující za distribuci a prodej filmů minimálně stovky milionů dolarů na potenciálních ziscích, což sice u některých titulů představuje jen něco přes deset procent jejich tržeb, ale u jiných to může být podstatně horší. Obecně – čím ‚blbější‘ film, tím menší má ‚legální‘ zisky z kin a nosičů, ovšem stahuje se podobně mohutně jako kasovní trháky.

1. Interstellar

Tak tady nebylo o vítězi sporu. Stejně jako obvykle vyhrál loňský film, ostatně peloton za rok 2014 také vedl Vlk z Wall Street z roku 2013. Nolanova sci-fi se řešila úplně všude a relativně rychle se objevila ve verzi natočené potají v kině. Jen na torrentech se upirátilo 47 milionů kopií, což je obrovský nárůst oproti loňsku, kdy vítězný Vlk z Wall Street utržil sotva 30 milionů downloadů.

2. Rychle a zběsile 7

Přes 40 milionů downloadů. Kdyby se to přepočítávalo na neprodané vstupenky, jak to nejrůznější protipirátské asociace rády dělávají, přihrálo by to producentům úspěšné série do kapsy minimálně dalších 300 milionů dolarů. Už takhle ale vydělali půl druhé miliardy dolarů a jde zdaleka o nejúspěšnější díl celé série. Co to dokazuje? Pirátství kvete a lidé přesto chodí do kina v houfech. V tomhle případě k rekordním číslům na obou stranách barikády napomohl tragický skon Paula Walkera.

3. Avengers 2

Měl to být největší film roku, dost možná po Star Wars, které opanují žebříček za rok (na to si můžete vsadit už teď) – marvelovka se záporákem Ultronem sice vydělala obrovské peníze, ale u diváků tak nějak vyšuměla. To ovšem neznamená, že by si ji fanoušci nestahovali ve velkém. I Avengers se přehoupli přes 40 milionů stažení.

4. Jurský svět

Velkolepý návrat Spielbergových dinosaurů, tentokrát bez Spielberga, se trefil do diváckých potřeb. Snímek rychle vystoupal v žebříčcích na nejvyšší pozice a letos už ho nikdo nesestřelí, dokonce ani Star Wars to nestihnou, ačkoliv dinosaurům sebrali zlato za největší víkendový otvírák. Nejnavštěvovanější filmy samozřejmě nejvíc zajímají i piráty, tady ovšem filmové dobrodružství s pravěkými giganty fasuje až bramborovou medaili.

5. Šílený Max: Zběsilá cesta

Šílený Max byl miláčkem všech opravdových fandů filmu a především gurmánů, co ocení ne úplně mainstreamovou tvorbu. Takoví ale nepirátí, nebo snad...? O Maxovi se ovšem začalo mluvit všude a všichni ho chtěli vidět, zvlášť ti mladší, fascinovaní brutalitou dystopického světa a křiklavým vizuálem. A tak se Max stal oblíbencem cílovky, která vlastně nic jiného než stahování nezná. Což je škoda, protože tahle pecka nejlíp vynikne v kině.

6. Americký sniper

Eastwoodův protiválečný film překvapil nejen na Oscarech, ale na sklonku loňského roku se stal jedním z nejnavštěvovanějších amerických filmů. Doma ve Státech vyvolal širokou diskuzi a k tomu samozřejmě patří i zvýšený zájem médií, běžných lidí a pirátů. Není divu, že se dokázal vyšvihnout na bezmála 35 milionů stažení.

7. 50 odstínů šedi

Porno pro paničky? Zavádějící knižní recenze, velké haló a bulvárem protežovaná filmová premiéra udělaly z 50 odstínů stejnou tutovku jako ze Stmívání, jen pro jinou cílovku. Není divu, že všichni chtěli vědět, co je to zač, včetně lidí, které tenhle žánr absolutně nezajímá. I proto se 50 odstínů šedi stalo vděčným terčem pirátů. Někteří z nich ale určitě stahovali i pro svoje maminky.

8. Hobit: Bitva pěti armád

Velkolepé zakončení druhé tolkienovské trilogie už možná nevyvolalo takový aplaus jako Návrat krále, ostatně až osmá pozice je důkazem, že Peter Jackson už zažil lepší časy. Přesto nakonec solidní výsledek pro Středozemi. Pokud jste nestahovali a máte radši originál, pořiďte si prodlouženou režisérskou verzi Bitvy pěti armád. Stojí to za to.

9. Terminátor Genisys

Stárnoucí Arnie jako kovový terminátor? To přece musí všichni vidět. Ale co když se mluví o tom, že je ten film opravdu nepovedený? To se určitě vyplatí to radši stáhnout. Ke smůle producentů se touhle logikou řídila spousta lidí, a tak Terminátor horko těžko vydělal svůj rozpočet až v Asii. Další díl se jen tak chystat nebude, což je vlastně docela dobře. A kdo viděl Genisys, ten si může v roce 2016 spravit chuť, protože do kina se chystá v obnovené premiéře Terminátor 2, zrestaurovaný a ve 3D. To si necháme líbit!

10. Kingsman

Jestli byl Kingsman nejlepší špiónskou podívanou roku, to si musíte rozhodnout sami, rozhodně byl ale nejzábavnější. A špičkové akční scény a skvělé hlášky si přímo žádají o opakované zhlédnutí. Spousta lidí to vzala tak, že než jít znovu do kina, je lepší si film stáhnout a koukat na něj do aleluja. Naštěstí jich přišlo dost i do sálů, takže se už chystá dvojka. Ovšem bylo to o fous, takže příště radši zamiřte mezi lidi, než zmáčknete „uložit jako...“.

A pozor – nového Sherlocka stahovat nemusíte: poběží na ČT.

Podobné články

Doporučujeme

Další články