10 nejmorbidnějších úmrtí umělců při výkonu povolání

Obrázek uživatele Vojtech Libich
09.10.2014, 12:00
Povolání hudebníka, herce nebo třeba baviče je překvapivě vysoce riziková záležitost. Pojďme se teď podívat na deset nejefektnějších skonů slavných kumštýřů.

1. Simon Barere

Když tento ruský koncertní klavírista v roce 1951 hrál v newyorské Carnegie Hall Griegův Klavírní koncert a moll,  začal uprostřed skladby náhle krvácet do mozku. Popravdě by vám jistě spousta profesionálních klavíristů potvrdila, že se krvácení do mozku pokoušelo o leckterého umělce, který se snažil tuto skladbu pokořit.  

2. Johnny Ace

Americký bluesman si o přestávce svého koncertu prostřelil hlavu. Někteří svědci tvrdí, že to bylo v rámci ruské rulety, někteří, že si myslel, že zbraň není nabitá, namířil ji na sebe v žertu a pistole vystřelila. Všichni se ale shodují na tom, že pár promile v krvi už měl. Zlatá kocovina.  

3. Lil Hardin Armstrong

armstrong www.jazz24.org Tak tohle je pravá romantika. Bývalá manželka jazzmana Louise Armstronga - sama jazzová klavíristka. Když Armstrong zemřel, Lil vystoupila na koncertě na jeho počest a zemřela uprostřed svého vystoupení. Tomuhle se říká oddanost až za hrob.  

4. Joseph Keilberth

Německý dirigent zemřel na infarkt během představení Wagnerovy opery Tristan a Isolda. Bizarním faktem budiž to, že ho kleplo ve stejném místě díla jako Felixe Mottla, když Tristana a Isoldu dirigoval v roce 1911. Ne nadarmo má Richard Wagner temnou pověst.  

5. Les Harvey

Kytarista skotské rockové kapely Stone the Crows zemřel roku 1972 na pódiu po zásahu elektrickým proudem. Důvodem tragédie byl neuzemněný mikrofon. Následkem incidentu vzrostla hysterie mezi rockovými kapelami a jejich managementy ohledně bezpečnosti interpretů v koncertních sálech. Přece jen, spálené mrtvoly na stagi nejsou pro showbusiness dobrou vizitkou.  

6. Karl Wallenda

wallendas01 blogs.pjstar.org Německý provazochodec a cirkusák je tak trochu kandidátem na Darwinovu cenu. Zemřel v roce 1978 po pádu z výšky 37 metrů v portorickém San Juanu. Tento třiasedmdesátiletý aktivní důchodce se snažil přejít provaz natažený mezi dvěma desetipatrovými výškovými budovami. Nechci být netaktní, ale co, proboha, čekal?  

7. Warne Marsh

Jazzový saxofonista zkolaboval a zemřel na pódiu losangeleského jazzového klubu. Morbidní zajímavostí zůstává fakt, že Marshe smrt dostihla uprostřed jeho saxofonového sóla ve skladbě Out of Nowhere (Zničehonic). Jak příznačné.  

8. Dick Shawn

Amerického komika sklátil infarkt uprostřed jeho komediálního výstupu v klubu. Symbolicky komické bylo to, že publikum sedělo na svých místech celých pět minut po Shawnově smrti a smálo se, věříc, že se jedná o součást jeho výstupu. Haha.  

9. Richard Versalle

Americký operní pěvec zemřel při představení Janáčkovy opery Věc Makropulos (podle knihy Karla Čapka) v newyorské Metropolitní opeře, a to bezprostředně po zazpívání věty "...škoda, že žijeme tak krátce." Hm... Že by předtucha?  

10. Brandon Lee

crow www.fansshare.com Pravděpodobně nejslavnější umělec, který zemřel při výkonu své profese. Syn legendy filmů s tématikou bojového umění Bruce Leeho doplatil na neprofesionalitu filmového štábu. Při natáčení kultovního horroru Vrána v roce 1993 na něj při bojové scéně bylo omylem vystřeleno zbraní nabitou ostrými náboji místo slepých. Ačkoli nebyl záznam jeho smrti ve filmu ponechán, Vrána se částečně i z tohoto důvodu stala morbidním kultem. Říká se, že je Leeho smrtí celá série prokleta. Možná i z toho důvodu nestála pokračování za nic.

Komentáře

Doporučeno pro vás