1. ??? (2nd Commando Regiment) - 2815 metrů
Když máte důležitý cíl, tak si chcete trefu vždycky pojistit. Zvlášť když střílíte na bezmála tři kilometry. Tým australských sniperů, vyzbrojených osvědčenými M82A1 ráže 0.50, hrál v Afgánistánu na jistotu. Nejdůležitější cíl jejich operace se ocitl hned ve dvou hledáčcích. Jeho hlavu zasáhla pouze jedna ze dvou kulek, ale vzhledem k průraznosti těchto pušek z cíle moc nezbylo. Bohužel nelze z jistotou určit čí kulka vlastně útočníka zasáhla. Nový světový rekord (on už je tedy přes dva roky starý) si tak připisuje celý tým a nikoliv jednotlivec.
2. Craig Harrison (britská Household Cavalry) - 2475 metrů
Jedna z čerstvějších tref z roku 2009, zaznamenaná během konfliktu v Afghánistánu. Žádné oficiální žebříčky sice neexistují, ale odstřel je uznán, pokud ho doloží spotter a libovolný třetí svědek. Měří se většinou pomocí GPS. Craig Harrison použil pušku International Accuracy AWM se střelivem 0.338 Magnum, což je pro takhle dlouhý dostřel poměrně výjimečné. Většinou ho lze dosáhnout jen s vysokou ráží 0.50 BMG. Harrison nicméně použil speciální náboj se sníženým odporem vzduchu.
3. Rob Furlong (Princess Patricia´s Canadian Light Infantry) - 2430 metrů
Pětičlenný kanadský tým sniperů též nadělal v Afghánistánu pořádnou paseku a ještě zvládnul slušnou reklamu arizonskému výrobci antimateriálních pušek McMillan. Třetí a čtvrté místo dělí jen několik dnů.
4. Arron Perry (Princess Patricia´s Canadian Light Infantry) - 2310 metrů
Na trefu nad jeden kilometr už potřebujete kromě grifu i spoustu dalších věcí. Brát v úvahu rychlost větru, hustotu vzduchu podle nadmořské výšky, musíte počítat s balistickou křivkou, ale také Coriolisovou silou, která kvůli rotaci Země odklání předměty doprava nebo doleva (podle toho, na jaké polokouli se nacházíte).
5. Bryan Kremer (2nd Ranger Battalion) - 2300 metrů
Další trefa padesátkou. 0.50 BMG je průrazná munice, která se používá spíš na domy a vozidla, což ale neznamená, že dobře nefunguje i na živou tkáň. Tyhle trefy ovšem umožnily i speciální náboje z konce devadesátých let s extra nízkým odporem vzduchu. Mají plošší balistickou křivku a jsou odolnější vůči poryvům větru.
6. Carlos Hatchcock (1st Marine Division) - 2286 metrů
Tohle je opravdový kabrňák. Carlos Hatchcock měl za války ve Vietnamu 91 certifikovaných odstřelů (ve skutečnosti jich bylo ke třem stovkám). Bez speciálních magických kulek, GPS a dalších bazmeků s klasickým Browningem M2 udělal životní trefu, která se držela v tabulkách pětatřicet let (od roku 1967 do roku 2002). Holt mariňák každým coulem.
7. Jméno utajeno (South African Special Forces) - 2125 metrů
Jihoafrický sniper s výkonnou puškou domácí výroby udělal díru do hlavy na víc jak dva kilometry. Jeho jméno jihoafrické speciální jednotky tají, ale víme, že k zásahu došlo v Kongu. Puška je pozoruhodná tím, že umí střílet ruské (14,5mm) i americké (20mm) střelivo bez toho, aby se musela mezi změnou střeliva totálně rozebrat.
8. Nicholas Ranstad (91st Cavalry Regiment) - 2092 metrů
Další trefa z Afghánistánu, tentokrát novější z roku 2008. Jakýkoliv úspěšný zásah nad dva kilometry je na smeknutí, protože každá zbraň a každé střelivo mají tzv. CEP nebo-li Circular Error Probable, rádius přijatelné chyby. Představte si ho jako kolečko, do které se trefí padesát procent kulek. Všechny ostatní buď nedoletí nebo jdou mimo. A s tím se musí počítat, zvlášť při těchto vzdálenostech.
9. Chris Kyle (US Navy Seal - Team 3) - 1920 metrů
V úvodu zmíněná trefa, na kterou se můžete jít podívat ve čtvrtek do kina. Chris Kyle se s iráckým sniperem naháněl několik let a vzájemný souboj ukončil epickým zásahem, který ovšem prozradil pozici týmu a nadělal ještě hodně starostí. Chris měl mimochodem tradiční 0.338 pušku, která je lehčí a je určená primárně proti lidem.
10. Christopher Reynolds (3 Scots) - 1853 metrů
I Skotové si udělali během války v Afghánistánu pár výjimečných zářezů. Tady je v hlavní roli opět Accuracy International. Zásah vám ale zajistí nejen optimální podmínky, kvalitní puška a pozorný spotter, někteří snipeři mají i speciální GPS počítadla, která jim vypočítají kompenzaci všech rušivých vlivů a naznačí, o kolik kam hnout muškou. Podvádění? V lásce a válce je přece dovolené vše.
A TADY máte 8 důkazů, že překladatelé českých dabingů mají modrou knížku.