10 nej… ze života hmyzu – G.cz
Vyhledávání

10 nej… ze života hmyzu

Ohromně zajímavý je život hmyzu, který nás ve většině případů odpuzuje. Pouze jedno procento hmyzu je ale považováno za škůdce, i když při jeho ohromné populaci je to také dost. Počet existujících druhů se odhaduje na 6–10 miliónů, a představují více než 90 % všech živých forem na Zemi. 

Jana Kalousová
Jana Kalousová 3.2.2014, 12:03

1. Nejtěžší a nejobjemnější

1 brewstersroost.com Takové druhy hmyzu najdeme mezi brouky goliáši, kteří žijí v tropické Africe. Největší kusy dosahují hmotnosti 70-100 g, což je přibližně třikrát tolik co myš domácí.  

2. Nejrychleji létající

2 nicaliving.com Podle vědeckých experimentů jsou nejrychlejšími letci tři druhy hmyzu – střeček, motýl soumračník a ovádi. Jsou schopni letět 39 km/hod. Na krátké úseky je rekordmanem vážka, která vyvine rychlost až 58 km/h.  

3. Největší křídla

3 proxy12.media.online.ua Nejširší rozpětí křídel má motýl ptakokřídlec, který žije na Papue – Nové Guineji, může přesáhnout i 28 cm.  

4. Nejpočetnější

4 wikipedia.org Nejhojněji se vyskytující skupinou hmyzu jsou chvostoskoci. Rozšířeni jsou po celém světě od rovníků k pólům, na pouštích i horách. V příhodné půdě jich žije až 60 000 v metru čtverečním.  

5. Největší fosilie

5 wikimedia.org Největší prehistorický hmyz byly vážky objevené jako fosilie u Comentry ve Francii. Obrovský druh vážky měl rozpětí křídel kolem 70 cm a žil před 300 miliony let.  

6. Nejdéle žijící

6 galerie-insecte.org   Většina druhů hmyzu žije necelý rok, existují ale výjimky. Brouci krasci se dožívají až třiceti let, z čehož většinu času v podobě larvy žijící ve dřevě.  

7. Nejhlučnější

7 i1.ytimg.com Nejhlasitějším hmyzem jsou samci cikád. Jejich zvuk vzniká oscilací membrány, za kterou je rezonanční komůrka. Podle měření je jejich cvrkání slyšet až 400 metrů daleko a ve vzdálenosti 18 metrů od stromu byl naměřen hluk silný až 100 decibelů.  

8. Největší vajíčko

8 medien.markt.de Klade ho malajská pakobylka druhu Heteropteryx. Sama je dlouhá 15 centimetrů a její vajíčka měří 1,3 cm – jsou tedy delší než např. burský oříšek.  

9.  Nejžravější

9 fao.org Nejzhoubnějším hmyzem je saranče všežravé. Menší hejno o počtu 50 milionů kusů za den sežere tolik potravy, která by postačila 500 lidem na celý rok. Největší hejna pak obsahují kolem 50 000 milionů kusů.  

10. Největší zabiják

10 wikipedia.org Nejnebezpečnějším hmyzem, ale i živočichem, je komár, který má na svědomí ročně několik milionů lidí. Přenáší totiž smrtelné nemoci, jako je malárie, žlutá zimnice, zánět mozkových blan, elefantiázu a další.
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články