10 mobilů od Nokie, na které budeme vzpomínat – G.cz
Vyhledávání

10 mobilů od Nokie, na které budeme vzpomínat

Finskou legendu včera definitivně pohltil Microsoft. Ikona mobilního pravěku ale bude nadále žít v našich srdcích. Vybrali jsme deset telefonů, na které dodnes rádi vzpomínáme.

Václav Rybář
Václav Rybář 26.4.2014, 19:04

1. Nokia 3210

3210

Měla skladatele tónů, měla Hada, měla výměnné kryty! Ale hlavně to byla jedna z první levnějších Nokií, což z ní udělalo okamžitý hit napříč věkovými skupinami. Dodnes patří se 160 miliony prodaných kusů k nejúspěšnějším mobilům v historii.

2. Nokia 5110

5110

Nerozbitná královna všech kabelek. Vynikající výdrž, plastový kryt, který se občas rozskočil, ale nikdy nerozbil a obří anténa, která trochu tlačila, ať už jste mobil dali kamkoliv. Přesto ho lid miloval, protože spolu s trojkovými modely představoval jednu z nejdostupnějších cest k plné mobilitě.

3. Nokia 5210

5210

Moje osobní úchylka, kterou jsem si pořídil v dobách, kdy jsem venku trávil víc nocí než doma. Stylový design, gumové kryty, které byly nárazu, prachu a voděvzdorné, teploměr a další outdoor funkce. To všechno za pořádně mastný příplatek, ale tenkrát jsme byli zvyklí platit za mobily horentní sumy.

4. Nokia 6210

6210

Nejoblíbenější byznys model ze všech. Někteří podnikatelé ho používají dodnes, případně si ho v bazarech kupují jako záložák. Ve své podstatě to byla jen lépe vybavená a mnohem lépe nadesignovaná 5110, ale dvoubarevná kombinace a možnost pořídit si verzi v metalíze, na to mnozí slyšeli. Navíc měla dataport, takže jste si do ní mohli ‚něco‘ tahat úžasnou rychlostí několika kilobytů za sekundu.

5. Nokia N-Gage

ngage

Herní Nokia, která trochu předběhla dobu. Chtěla být Gameboyem, vypadala trochu jako PSP, ale navzdory pionýrské snaze Nokie prosadit aplikace/hry a jejich prodej to tak úplně nevyšlo. Už proto, že kdyby vás někdo viděl s tímhle telefonovat, asi byste museli chodit kanálama.

6. Nokia 7110

7110

Sporťák mezi mobily. Parádní zasunovací mechanismus, stříkaný metalický povrch, obrovský displej a spousta extra aplikací. Mobil se ovšem velmi rychle vybíjel a taky zasekával, takže bylo potřeba několik návštěv a updatů softwaru, než se s ním dalo fungovat. A to bylo něco, s čím se v tehdejší době nikdo moc neotravoval. Nádherný, ale mnohými nenáviděný model.

7. Nokia 8110

8110

Extrémně drahá hračka, kterou proslavil snímek Matrix. Tam tuhle osmičku používali úplně všichni. V reálném světě, alespoň pokud jde o české luhy a háje, jste s ní naopak nepotkali nikoho. Kdo by chtěl dát za mobil tři výplaty, když si mohlo koupit 5110 za zlomek ceny? Z mobilu se stala spotřebka, kdežto 8110 byla šperk.

8. Nokia 9000 Communicator

9000c

Podnikatelé z nejvyšších sfér na tuhle přechytralou Nokii v době hloupých telefonů nedali dopustit. Komunikátory a počítače Psion byly předchůdci pozdějších netbooků. Tedy s tou výjimkou, že se na nich nedalo moc pracovat. Používaly totiž exotické operační systémy, miniaturní klávesnice a nekvalitní displeje. Ale když jste tuhle Nokii na veřejnosti otevřeli, vypadali jste zazobaně, to zas jo.

9. Nokia 7600

7600

Jeden z mnoha ústřelů v historii firmy. Aneb dáme tam tu klávesnici trochu jinak a třeba se do toho mládež zamiluje. Nezamilovala. Ale když prodáváte ročně stovky milionů mobilů, můžete si pár přešlapů dovolit.

10. Nokia E71

e71

Jeden z posledních relativně kultovních modelů. Kombinace velkého displeje a plnohodnotné klávesnice byla v zemi nepolíbené americkou Blackberry docela slušným tahákem pro chronické SMSkovače. A že jich v Česku máme pořád ještě dost. Navíc už tenhle mobil nabídl i pár chytrých funkcí. Ke smůle Nokie však už byly chytré mobily doslova za rohem.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články