10 filmových one-man show

Obrázek uživatele Vaclav Rybar
26.11.2014, 11:00
Chcete si občas vychutnat opravdovou podstatu lidské samoty? Zkuste tyhle komorní produkce. Jedna kamera, jeden herec a spousta kouzelných okamžiků.
   

1. Pohřben zaživa

buried02 Ryan Reynolds se probudí v dobře zatlučené rakvi, šest stop pod zemí s napůl vybitým mobilem. Celý film se z jeho klaustrofobické lokace nehneme, protože veškerá komunikace probíhá prostřednictvím telefonu.  

2. Trosečník

castaway Pár lidí se sice v Zemeckisově filmu mihne, ale pětadevadesát procent stopáže je o Tomu Hanksovi a jeho variaci na Robinsona Crusoe.  

3. Vše je ztraceno

allislost Snímek Roberta Redforda je tak trochu předehrou k Trosečníkovi. Redford totiž nestihne ztroskotat. Do jeho lodi narazí obří nákladní kontejner, a pak se začnou průšvihy kupit. Prosakující trup, nefunkční rádio, nedostatek jídla.  

4. 127 hodin

127h James Franco si horolezí, když mu najednou ujede ruka a zaklíní se mezi dvěma šutry. Zbytek možná znáte, protože jde o film podle skutečné události, ale na intenzitě zážitku to nic neubírá.  

5. Měsíc

mesic Sam Rockwell hraje v tomhle hodně vyklidněném science fiction osamělý dohled nad důlní stanicí na Měsíci. Společnost mu dělá jen robot s hlasem Kevina Spaceyho. Ke konci se to dost zvrhne, dorazí další lidé, ale film stále zůstává one-man show.  

6. Já, legenda

aaa Co na tom, že ten vlčák, se kterým Will Smith rázuje postapokalyptickým New Yorkem, svého páníčka často přehrává, tenhle film až na pár flashbacků zůstává jedním z mála blockbusterů, který si vystačí s jedním jediným hercem a spoustou vizuálních efektů.  

7. Telefonní budka

phonebooth Colin Farrell jako kravaťák, který dostává životní lekci od tajemného hlasu v telefonní budce. Kiefer Sutherland si svojí dabingovou roli taky jaksepatří užil, ale Farrell je tu za hlavní hvězdu (s pár herečkami za postranní čárou a nějakým tím komparsem). Neuvěřitelně našlapaná "sólovka".  

8. Gravitace

gravit Ano, na plakátě Gravitace jsou dvě jména a George Clooney se Sandrou Bullock si bezstarostně plují vesmírem. Omlouváme se za spoiler, ale George Clooney se prostě krátce po začátku filmu rozhodne, že "nevaž se, odvaž se" je motto hodné následování. Osmdesát procent stopáže tak strávíme čistě ve společnosti Sandry Bullock. A víte co? Je to docela fajn.  

9. Wrecked

wreckedd Levnější film už asi nevymyslíte. Adrien Brody hraje v tomhle béčku chlápka, co se probudí na dně rokle v rozmláceném autě. Na zadní sedačce leží mrtvola a v rádiu pořád drmolí o bankovní loupeži, od které rychlým tempem ujela kára, která se až nebezpečně podobá popisu plechovky, ve které se Brody právě nachází.  

10. Locke

locke A ještě jeden automobilový film. V tomhle festivalovém fláku jezdí Tom Hardy devadesát minut po městě a vyřizuje skrz hands free jeden hovor za druhým, zatímco ho díky střípkům z jednotlivých konverzací poznáváme blíž a blíž.   A pokud máte rádi kvalitní filmy jako takové a je vám jedno, jestli se hemží postavami nebo v nich exceluje jen jeden herec, mrkněte ještě na 10 filmů, které vám vypálí rohovky.   

Komentáře

Doporučeno pro vás