fb pixel 10 fiktivních prezidentů, kteří nás baví, na rozdíl od těch skutečných – G.cz
Vyhledávání

10 fiktivních prezidentů, kteří nás baví, na rozdíl od těch skutečných

Štvou vás všichni prezidenti světa? Žádný problém, Hollywood má dost náhradních. A tuhle gé desítku bychom možná vzali i na milost.

Václav Rybář
Václav Rybář 24.1.2018, 06:50

1. Pan prezident (Samuel L. Jackson)

Prezident z finsko-britsko-německého dobrodružného akčňáku Big Game (česky: Sejmi prezidenta, 2014) nemá sice žádné konkrétní jméno, ale to vlastně vůbec nevadí, protože je to další role, ve které Samuel L. Jackson hraje sám sebe. To znamená bad motherfuckera, co neustále nadává jako špaček. Na střílení tu ale bude někdo jiný. V zápletce trochu připomínající Air Force One je prezident katapultován v záchranné kapsli ze zasaženého letadla a přistane kdesi ve Finsku, kde je jeho jedinou nadějí na záchranu malý finský klučina s lukem, kterým dovede na pět kilometrů setřít losa.

2. Prezident James Marshall (Harrison Ford)

A tady máme zřejmě nejslavnějšího filmového prezidenta na světě. Harrison Ford tu měl udělat stejnou fintu se záchrannou kapslí jako Samuel L. Jackson výše, jenže proběhla menší „škatulata“, a tak prezident zůstal na palubě letadla ovládaného teroristy. Harrison tu sice nehraje Indyho ani Hana Sola, ale na nějakou tu držkovou taky dojde. A to se počítá. V jednom z dílů Scary Movie mimochodem visí na zdi v pozadí Fordův prezidentský portrét, takže je vidět, že Harrisonovu funkci uznala i konkurence.

3. Prezident James Sawyer (Jamie Foxx)

V Útoku na Bílý dům si z nejvyšší funkce dělá režírující Roland Emmerich (Den nezávislosti, 2012) tak trochu srandu. Jamie Foxx působí jako rapper, který se náhodou stal prezidentem. Během filmu sype víc hlášek než hlavní hrdina (v případě Channinga Tatuma žádné překvapení), dostane se mu do ruky pancéřovka a dokonce ušlape hlavního hrdinu keckama od Michaela Jordana. Respekt!

4. Prezident Thomas Whitmore (Bill Pullman)

A Roland Emmerich podruhé, tentokrát s nemastným neslaným Billem Pullmanem, který ovšem v závěru vystřihne ukázkový hrdinný proslov a nasedne do stíhačky. No, dámy a pánové, kdo z nás to má? Pullmanovy akcie rázem stoupají o tisíc procent, ale stejně zůstává tím třetím vzadu, protože mimozemskou invazi nahackují Jeff Goldblum a Will Smith, vyzbrojení trojským koněm z Pascalu, dvěma doutníky a spoustou typicky amerického sebevědomí.

5. Thomas Benson (Lloyd Bridges)

Hlava z hliníku, dlouhá záruka, nepotřebuje lak. Navíc jazyk baseta a kůže z azbestu. Nestárnoucí komik Lloyd Bridges zmáknul prezidenta v obou dílech parodie Žhavé výstřely na jedničku. Scény s ním jsou vrcholem obou filmů a jeho souboj se Saddámem Husajnem je hotovým hláškovým vodopádem. Vyřešíme to po námořnicku – kdo umře první, prohrál.

6. Prezident Andrew Shepherd (Michael Douglas)

Prezident jako hlavní aktér v romantické komedii? I to jde zmáknout, když máte chytrý scénář a schopné herce. Michael Douglas dokáže být státnicky důvěryhodný, charismatický a dokonce i zábavný jako vdovec volně k odběru, který se zakouká do zapálené (nebrat doslova) aktivistky Annette Bening. A proč to funguje? Protože Aaron Sorkin měl už tehdy ostré pero (opět nebrat doslova), a vlastně tu trénoval na svůj úspěšný televizní seriál Západní křídlo. Dokonce i Martin Sheen už tu hrál, i když zatím jenom jako senátor (více o Sheenovi na devátém místě žebříčku).

7. Prezident Tom Beck (Morgan Freeman)

Morgan Freeman je univerzální hereckou kapacitou, pokud jde o duchovní rádce, bohy a prezidenty. V polozapomenuté sci-fi Drtivý dopad (přímá konkurence Armageddonu Michaela Baye) hrál prezidenta, který sice přílet smrtonosného asteroidu zatloukal před americkou veřejností, ale všechno vysvětlí tak logicky, upřímně a ochotně, že byste ho nejradši zvolili na další období. I když je jasné, že tou dobou budete dávno pod tunami suti nebo uprostřed nové doby ledové.

8. Prezident Thomas Wilson (Danny Glover)

Další americká jistota v dobách apokalypsy, jak jinak než od Rolanda Emmericha. Ten člověk má prostě na prezidenty čuch. Dannyho Glovera jste pravděpodobně naposledy viděli po boku Mela Gibsona ve Smrtonosné zbrani. Na důchod se dostal k prezidentování, a to zrovna ve chvíli, kdy brajgl ve sluneční soustavě způsobí, že se Země začne trochu ošívat a chce se zbavit nás, mravenců, co na ní přištípkaří. Stejné zatloukání jako v předchozím případě se ovšem prezidentu Wilsonovi vymstí, protože skončí pod jiným prezidentem, konkrétně tedy pod letadlovou lodí USS John F. Kennedy.

9. Prezident Jesiah Bartlett (Martin Sheen)

Jeden z nejoblíbenějších televizních prezidentů všech dob ze seriálu Západní křídlo. Neuvěřitelná vyřídilka, neuvěřitelný cit pro funkci a hlavně všehoschopný politický tým. Aaron Sorkin je natolik schopný scenárista, že byste skoro věřili, že to za zdmi Bílého domu takhle funguje i ve skutečnosti. Pro Martina Sheena zcela jistě jedna z nejzásadnějších rolí jeho kariéry.

10. Prezident David Palmer (Dennis Haysbert)

Neuvěřitelný sympaťák, prezident nevinný jak lilie, kterému šel pořád někdo po krku. Není divu, že ho musel Jack Bauer tahat z průšvihu několik sezón, než ho konečně atentátníci udolali. Ale jen proto, že chtěli diváci nějakou změnu. Pistoli sice nikdy v ruce neměl, ale kdybyste ho potkali, umlátil by vás charismatem a selským rozumem.

A pokud vás zajímá, v čem skuteční američtí prezidenti létali, klikněte SEM.

Podobné články

Doporučujeme

Další články