10 dost dobrých důvodů, proč jet v létě do Livigna – G.cz
Vyhledávání

10 dost dobrých důvodů, proč jet v létě do Livigna

Představa dovolené proležené na pláži ve vás vzbuzuje touhu spáchat rituální sebevraždu? Jeďte do hor. Někam, kde mají bajkpark, ledovec, koupání, horolezení a alkohol bez daní!

Jarek Přichystal
Jarek Přichystal 19.6.2014, 13:00

1. Nasytí vás při horolezení

1food Foto: Roby Trab, Livigno.cz Co může být na fyzičku lepší než chození po horách ve výšce kolem tří tisíc metrů? Chození od chaty k chatě v rámci jedné z řady kulinářských výšlapů. Na stránce Livigno.eu najdete hned několik „hladových" okruhů. V každé chatě nabízejí ochutnávky nejlepších jídel typických pro údolí Valtellina jako např. Pizzoccheri - krátké, ploché těstoviny vyráběné z pohankové a pšeničné mouky. Vaří ve vodě spolu s listovou zeleninou (obvykle mangoldem nebo kapustou) a kostkami brambor. Uvařená směs se na talíři proloží kousky sýra Valtellina Casera a posype strouhaným parmezánem či sýrem Grana Padano. Nakonec se zaleje máslem, ve kterém byla zlehka osmažena šalvěj s česnekem. Jako dezert se podávají knedlíčky plněné jablky a zapíjí se to čerstvě nadojeným mlékem. Na horském vzduchu vám zas rychle vytráví. A když se rozhodnete vydat na víc dní, ve spoustě chat si můžete rezervovat přenocování. Komu se nechce šlapat do kopce, může se nechat hodit na hřebínek jednou ze tří kabinových lanovek, které jsou v provozu i v létě.  

2. Otuží vás

2jezero_kajak Foto: Roby Trab, Livigno.cz Před čtyřiceti šesti lety změnilo vzhled Livigna umělé jezero, přesněji přehrada o pěti kilometrech čtverečních. Jako z jednoho z mála jezer Itálie odtéká voda z Lago di Livigno do Dunaje a poté do Černého moře. Voda v přehradě je průzračná a čistá. Pokud nejste otužilec z Ledních medvědů, ve vodě asi dlouho nevydržíte, ale na osvěžení během jízdy na kole nebo při pěší túře je vynikající. A od loňského léta u jezera funguje půjčovna paddleboardů a kánoí.  

3. Zabaví vás golfem

V Livignu letos v létě otvírají nové tréninkové centrum se třemi greeny. Další hřiště najdete v městečkách ležících bezprostředně u Livigna, na výběr máte z osmi hřišť, doslova na dosah je i Kulm Executive Golf course ve švýcarském St. Moritz.  

4. Vyvezou vás s kolem na kopec

3BIKES Foto: Roby Trab, Livigno.cz Každé léto se sem sjíždějí bikeři z celé Evropy. Důvod? Jedenáct dokonale připravených tratí pro sjezdové disciplíny na horských kolech. Vše je obsluhováno rychlou kabinovou lanovkou, která vás vyveze až do výšky 2400 metrů. Celodenní permanentka stojí 21 €, za sedmidenní dáte 95 € (www.mottolino.com). Kolo vám ale vyvezou lanovkou i na Carosello. Dál to můžete vzít podle brožury, kterou dostanete dole ve městě. Spousta lidí však jezdí pouze údolím. Kromě ježdění můžete do Livigna vyrazit i jako diváci závodů nejvyšší světové úrovně, jako je Red Bull Wide Open, který se koná od 11. do 13. července 2014 v Bike Parku Mottolino.  

5. Udělají z vás druhého Eddyho Merckxe

4giro-stelvio-2012 Foto: Roby Trab, Livigno.cz Horská cyklistika vám nic neříká? Nevadí. V okolí jsou vyhlášené cesty pro silniční cyklistiku, které znáte z Giro d´Italia! Vydejte se z Livigna do slavných průsmyků jako Gavia nebo Stelvio. Pokud nechcete do Itálie vozit vlastní kolo, půjčíte si je s komplet výbavou.  

6. Nechají vás zachytat

5spol_rybareni Foto: Roby Trab, Livigno.cz V Livignu nehrozí, že byste se z rybaření vrátili s prázdnou. Řeky přetékají lososy a dalšími sladkovodními rybami. V okolí Livigna je možno rybařit na řece Spöl a jejích přítocích nebo přímo v Lago di Livigno. Výzvou pro opravdové rybáře je pak ledovcové Lago delle Mine v nádherné panenské přírodě!  

7. Opijí vás bez zdanění

Livigno je bezcelní ráj, když tedy z okénka auta zahlédnete cenu za litr benzinu kolem eura, nešálí vás zrak. A za litr finské vodky dáte v obchodě sedm eur. Dejte si ale pozor na hranicích, Švýcaři dost kontrolují, kolik alkoholu vezete z Livigna k nim do země a zda jste nepřekročili povolený objem na osobu ve věku nad 17 let, který činí jeden litr destilátu s obsahem alkoholu nad 22 %, dva litry destilátu s obsahem alkoholu pod 22 %, čtyři litry vína a 16 litrů piva.  

8. Ochladí vás na ledovci

6Stelvio_ski Foto: Roby Trab, Livigno.cz V létě se dá lyžovat i na bližších ledovcích v Rakousku, ale pouhou hodinu jízdy od Livigna je Passo Stelvio, největší ledovec v Evropě. Jezdí se mezi 3050 m a 3400 m od stanice Livrio, kam se dostanete systémem kabinových lanovek asi za 10 minut, což je mnohem dřív než ve většině letních středisek. Letos tu má být opět nachystaná široká sjezdovka pro carving, krátký slalomový svah Nagler a sportovní svahy v oblasti Geister. Samozřejmostí je snowpark a šestikilometrový okruh, kde se v létě připravují i olympijští reprezentanti. Celodenní skipas je za 40 eur. (www.passostelvio.com)  

9. Zbaví vás starostí o děti

7kralik_deti Foto: Roby Trab, Livigno.cz Děti jsou fajn, ale člověk si od nich někdy rád odpočine. V Livignu se o ně postarají v Kinder Klubu, kde se vyblbnou na lodičkách, v autíčkách nebo na malé zvířecí farmě, kde mají malý elektrický traktor, králíky, slepice a kozy (zdarma). Kromě toho je můžete odložit do tanečního hiphopového kurzu (lekce za 10 eur) nebo je nechat vyjezdit ve „skill centru", kde si vylepší techniku jízdy na horském kole, aby si pak v bike parku nenatloukly nos (5 eur).  

10. Svezou vás vlakem

8Bernina-Express Foto: Roby Trab, Livigno.cz Zní to jako nesmysl, ale dráha Bernina Express mezi Švýcarskem a Itálií je pod ochranou UNESCO. Z panoramatických oken vlaku můžete během 2,5 hodinové krasojízdy obdivovat viadukty, Alpy, jezera i ledovce. Stoupání až 70 promile zvládá vlak s naprostou lehkostí. Pokud si dáte celou trasu, projedete se po 196 mostech a prosvištíte 55 tunely.  
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články