10 důkazů, že co se týče písniček, nejspíš jste vyrůstali ve lži – G.cz
Vyhledávání

10 důkazů, že co se týče písniček, nejspíš jste vyrůstali ve lži

Znáte to, Ježíšek, Mikuláš, čáp, vrána a tak. Je toho hodně, co vám rodiče v dobré vůli navykládali a naučili vás tak věřit i tomu, co úplně nedává smysl. Existuje ale i spousta věcí, které si špatně zafixujete vlastním omylem. Třeba slavný Měkoň. Kolik vám bylo, když vám došlo, co přesně se stalo v písni, kde „už Měkoně vyvádějů, už Měkoně sedlajů?“ Jen se přiznejte! Přinášíme dalších deset skutečností, které vás možná šokují...

Zuzana Hubeňáková
Zuzana Hubeňáková 26.9.2018, 10:06

1. Habera to myslel jinak

Prosím vás, možná vám ten náhlý příklon k severskému zemědělství vrtal hlavou léta. Ale věřte mi, Palo nezpíval „Studená si a kozy má na Aljaške“. Skutečný text písně je „Studená si ako zima na Aljaške“. Ale to už jistě víte.

2. Okybača

Kdo jste si mysleli, že je černo Okybača? Africký oftalmolog? Jedná se samozřejmě o omyl. Ovečky zatáčá černooký bača. Opravdu, zatáčá je. Ne natáčá. Natáčky ovečky nepotřebují, jsou přirozeně kučeravé. Neptejte se, jak se zatáčajú, to ví jen bača!

3. Stánky

V žádném článku o muzice nesmí chybět Nedvědův šlágr. I kdybychom psali o sonátách, Stánky tam patří. Stánky jsou nejzásadnější hudební dílo všech dob. Akorát se tam nezpívá „U stánků nálevno krásu“. Kdo to tak zpíval, je alkoholik a měl by se dát vyšetřit.

4. Kouzel Nouzem

Copak nám to ti Kačeři ze stanice Kačerov donesou? Kouzel Nouzem? Nebo snad kouzelnou zem? Jinak na konci, když jste dělali jen takový jakože zvuk, aby si nikdo nevšiml, že jste to nechytli, se zpívá: „Na tváře smích nám právě pích pan Kačer“. Uznáváme, že se to blbě odposlouchává. Hůůůů.

5. Smradlavý podkoní

Přátelé, v písni Zelený pláně čpí pot koní. Podkoní možná taky, ale ten není předmětem písně. Prostě tam normálně smrdí kůň a tymián.

6. Krupiér se stíny za krkem

Jistě jste také teskně vyli ať už s Petrem Jandou nebo Petrem Mukem: „Mám v kapse jeden frank, jsem nejbohatší z bank nad Seinou. Mám víc než krupiéééér, stíny za krkéééém nade mnou!“ Taky vám vrtalo hlavou, jak mohly být stíny za krkem a zároveň nade mnou? Je to past. Jsou to stíny Sacre-Coeur. Kdo to mohl v dětství vědět, že jo.

7. Roboti

Když přimhouříme oko nad tím, že to není přímo píseň, ale báseň, můžeme si ujasnit ještě jeden detail – v Polednici táta přišel z roboty. To je práce. Nedělal robotiku a mechatroniku, protože tenkrát tyhle věci ještě tak nefrčely. Kdyby přišel s roboty, dostala by rýmovačka rázem dost vizionářský nádech.

8. Richardovy holky

Ačkoliv se – ve vší úctě- u něj ta asociace možná trochu nabízí, zpívá Richard Müller ve skutečnosti „Schoulené dívky spí nahé“. Nejsou tam „Zhulené dívky spí nahé“, ačkoliv i takový případ už historie zaznamenala.

9. Harapes

A zase ten matoucí Ivan Mládek. V písní Jez se buď snížil k jakémusi kamarádšoftu a nenápadnému PR pana Harapese, nebo mu v dáli hárá pes. Těžko říct, takhle z hlavy.

10. Topič

Tohle bychom neradi nějak více rozebírali, ale Ivan Mládek zpívá o tom, jak strojvůdce víská mastné vlasy topiči. Topiči. Není tam „d“. Prostě ne a už to tak nezpívejte.

A tady 15 nejzásadnějších kytarových alb 90. let.

Podobné články

Doporučujeme

Další články