10 doporučení: co vidět v Lisabonu

Obrázek uživatele Tomas Marny
30.10.2014, 11:00
Víme, že existují i různí průvodci, kteří vám také mohou pomoci. Ale říkáme si, že když jsme to zažili, můžeme sami něco doporučit, ne?
   

Do Lisabonu se dostanete z Prahy portugalskými aerolinkami TAP Portugal, ale bude vás to stát docela raketu, pokud zrovna nechytíte letenky v akci.

Mnohem levněji vás celý výlet vyjde, pokud se do hlavního města Portugalska vypravíte EasyJetem z Berlína (a to včetně benzínu). Zpáteční letenky koupíte už za 2446 Kč!

A kdy se sem vydat? Kdykoliv! Nejstudenějším měsícem je v Lisabonu leden, ale i tak tu průměrná teplota dosahuje krásných 14,8 stupňů…

 

1. Castelo de Sao Jorge

1200px-O_Castelo_de_São_Jorge_e_a_cidade_de_Lisboa_vistos_do_Miradouro_da_Senhora_do_Monte commons.wikipedia.org

Lisabonský hrad je tou pamětihodností, kterou musíte začít, protože kdyby vám na něj nezbyl čas, byla by to velká škoda.

Spíše než o hrad se jedná o jeho zříceninu, ale to vůbec nevadí. A víte proč? Protože je na kopci a jsou z něj perfektní výhledy na celé centrum města a blízké okolí. Můžete tu chodit po hradbách, po cimbuřích, po ochozech… A pro nadšence do historie tu mají i archeologické vykopávky!

 

2. Alfama

1200px-Alfama-CCBY commons.wikipedia.org

Část Lisabonu na východ od centra, která díky svým křivolakým uličkám působí, jako byste byli někde v řecké vesnici u moře. Tím nemyslíme nic špatného! Zkuste se třeba projít z výše zmíněného hradu až dolů k řece Tejo. Úzké ulice plné schodů a sušícího se prádla pod okny vás dostanou.

Všude je tu také plno bister a restaurací, my doporučujeme Pais Café, kde se budete cítit jako v hipsterském obýváku.

 

3. Tramvaj 28

1200px-Tram_28,_Lisbon,_20051011 commons.wikipedia.org

Jedna z lisabonských klasik, o které každý už v životě slyšel, ale dokud nenasednete, není vaše návštěva portugalské metropole kompletní. A je úplně jedno odkud kam touto tramvají pojedete, protože důležité je zúčastnit se!

 

4. Praça do Comércio

1200px-Estatua_de_Don_José_I,_Plaza_del_Comercio,_Lisboa,_Portugal,_2012-05-12,_DD_05 commons.wikipedia.org

Obrovský „buzerplac”, který z jedné strany ohraničuje řeka Tejo a z té druhé obrovský vítězný oblouk Arco da Rua Augusta. Uprostřed náměstí pak je jezdecká socha krále Josefa I., který vládl Portugalsku v letech 1750-1777. Po bočních stranách pak najdete oblíbený plac místních skater boys a na protilehlé straně celou řadu restaurací.

Jo, a je tu docela dost lidí. Turistů i místních, kteří si tu dávají srazy.

 

5. Elevador de Santa Justa

N2_Elevador commons.wikipedia.org

Elevador je v portugalštině výtah. A tenhle není jen tak ledajaký. Je to výtah, který vás ze čtvrti Baixa vytáhne 45 metrů nahoru do čtvrti Bairro Alto. Má dvě kabiny, které jsou v provozu vždy v opačném směru, a každá pojme 25 osob. Když máte tramvajenku, přijde vás jedna jízda na jednou euro, když nemáte, zaplatíte eur pět. Nad strojovnou výtahu je pak malá terasa, odkud máte rozhled po celém centru. Vstup za euro padesát.

 

6. Pastéis de Belém

1200px-Pastéis_de_Belém commons.wikipedia.org

Take své chuťové buňky musíte v Lisabonu řádně uspokojit! Nejlépe tak učiníte místní specialitou - košíčky plněnými žloutkovým krémem. Místo, kde to kdysi vše začalo, je ve čtvrti Belém na adrese Rua Belém 84-92… Nabouchejte jich do sebe tolik, kolik zvládnete, jsou vynikající!

 

7. Aqueduto das Águas Livres

1023px-Aqueduto_das_Águas_Livres_2 commons.wikipedia.org

Obří akvadukt přes údolí řeky Alcantary, který měří 941 metrů, by vám také neměl uniknout. Pochází z roku 1744 a byl součástí důmyslného systému kanálů, které vedly vodu do Lisabonu a celkem měřily bezmála 58 kilometrů. Otevřený je pro prohlídky s průvodcem od 1. března do 30. listopadu, takže to ještě letos můžete stihnout.

 

8. Torre de Belém

914px-Torre_de_Belém1 commons.wikipedia.org

Neboli Belémská věž byla obrannou věží na řece Tejo před nebezpečím připlouvajícím od Atlantiku. Původně byla v letech 1515-1521 postavena na ostrovu kus od břehu, ale postupem doby se naplaveninami a stavbami břeh přiblížil natolik, že dnes na věž dojdete suchou nohou. A stojí to za to!

 

9. Ponte 25 de Abril

10601753_282481208616476_204718403_n instagram.com/kat_minimal

Most 25. dubna je pojmenován na památku počátku Karafiátové revoluce, která započala ten den v roce 1974, svrhla tehdejší diktaturu a přinesla Portugalcům demokracii. Do provozu byl ale uveden už v roce 1966 a do revoluce se jmenoval „Salazarův most”.

Nejzajímavější na něm je fakt, že vypadá jako Golden Gate Bridge v San Franciscu a dokonce jej i stavěla americká firma, byť ta s Golden Gate neměla nic společného. Most 25. dubna je 27. nejdelším visutým mostem světa a měří 2277 metrů. Nemusíte ale přímo na něj, perfektní místo na procházku a pár fotografií je přímo pod mostovkou!

 

10. Metro

1200px-Metro_de_Lisboa_-_Estação_Aeroporto_(8176857326) commons.wikipedia.org

Metro v Lisabonu vás ohromí svou velkolepostí. Není to ale ta ruská velkolepost, kterou můžete zčásti vidět i v Praze, ale velkolepost novodobá a moderní. Obrovské stanice, doslova chrámy pod zemí, vás nepřestanou udivovat ani po několika dnech. Vše je navíc čisté, přehledné a všude (i v tunelech!) máte mobilní signál a 3G data! Pro našince neuvěřitelné…

   

Komentáře

Doporučeno pro vás