fb pixel 10 běžných věcí, za které vděčíme válkám – G.cz
Vyhledávání

10 běžných věcí, za které vděčíme válkám

Používáme je denně a ani nevnímáme, že v pozadí jejich vynálezu stály tisíce a tisíce zmařených lidských životů. Myslete na to, až budete příště oblékat silonky nebo dávat jídlo do mikrovlnky.

Václav Rybář
Václav Rybář 19.10.2017, 07:55

1. Jídlo v konzervách (napoleonské války)

canned

Obrovská francouzská armáda musela vymyslet způsob, jak udržet zásobování jídlem na přijatelných mezích. A proto se přišlo na uchovávání jídla v plechových konzervách, za které jsou mnozí z nás vděční dodnes.

2. Nerezová ocel (první světová)

Dva vědci z Anglie a USA spojili síly, aby vymysleli způsob, jak naučit ocel, aby se účinně bránila proti rzi. Podařilo se a po válce byl tento postup zdokonalen a využit v mnoha oblastech běžného života.

3. Vložky a tampony (první světová)

tampons

Ženy mohou být vděčné armádním sestrám. Právě ty jako první přišly na to, že jednorázové savé obvazy z fronty mohou použít během své periody na zastavení úplně jiného krvácení. Po válce tak díky vynalézavosti sester vznikly patenty na první vložky a později i tampony.

4. Nylon (první světová)

Speciální textilní vlákno bylo experimentálně vyvinuto pro padáky a armádní stany, když začaly docházet zásoby asijské bavlny. Po skončení války se díky své odolnosti začal nylon používat i na výrobu mnoha dalších věcí a hlavně jako příměs (dokonce i do papíru, ze kterého se vyráběly americké bankovky). Jeho odolnost v tahu ale nejvíc potěšila ženy, které nosí punčocháče.

5. Vysílačky (druhá světová)

walkie_

Dětské vysílačky, které dnes můžete koupit za pár stovek v supermarketu, mají předobraz v klasických armádních vysílačkách. Jejich princip dal později vzniknout i dvoucestnému rádiu CB (Citizen Band), pagerům nebo třeba dálkovému ovládání garážových vrat.

6. Syntetická guma (druhá světová)

Syntetická guma opět vznikla z nutnosti. Přírodní kaučuk se totiž vyskytoval převážně na asijském území, které ovládala Osa. Spojenci naštěstí přišli na to, jak vyrobit umělou sloučeninu s podobnými vlastnostmi. Jako vedlejší produkt vznikly také nejrůznější šmatlakoule a inteligentní plastelíny.

7. Vteřinové lepidlo (druhá světová)

superglue

Původně vzniklo pro rychlé řešení oprav přímo na frontě, ale armáda nebyla spokojená s jeho spolehlivostí. Po vylepšení základního receptu ale vteřinové lepidlo se správným marketingem našlo uplatnění v civilním sektoru.

8. Mikrovlnky (druhá světová)

Na vynález mikrovlnky se přišlo náhodou, když vojenský přístroj fungující na bázi mikrovln rozpustil během své činnosti tabulku čokolády. Inženýrovi to nedalo a začal celý princip zkoumat. O pár let později si nechal mikrovlnnou troubu patentovat.

9. Lepicí páska (druhá světová)

ductape

Páska, která neztrácí své schopnosti ani poté, co ji „odlepíte“ z velkého kotouče? Geniální. Lepicí páska je dnes nepostradatelným pomocníkem při řešení jakéhokoliv průšvihu. Proč by ty vojenské měly být výjimkou?

10. GPS (válka v Zálivu)

Systém vojenských satelitů – očí na obloze – je samozřejmě mnohem starší, ale až během první války v Zálivu byla ve velkém využita celá síť satelitů, která se dokázala koordinovat mezi sebou. V osmdesátých letech pak začala první jednání o tom, zda tuto technologii dát i do rukou civilistů. A tak se zrodilo dnešní GPS.

A TADY se podívejte na 8 nejtrapnějších věcí, které Češi nosí na tričku.

Podobné články

Doporučujeme

Další články