fb pixel Vojín Henry Tandey netušil, nad kým se smiloval: Ze zraněného německého vojáka se stal vůdce nacistické říše – G.cz
Vyhledávání

Vojín Henry Tandey netušil, nad kým se smiloval: Ze zraněného německého vojáka se stal vůdce nacistické říše

Zdroj: Richard Harvey (Regimental Archivist) - Duke of Wellington's Regimental Headquarters, Halifax, England., Copyrighted free use, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1446976

Dne 28. září roku 1918 došlo k incidentu, který se zapsal do dějin první světové války, ačkoli podrobnosti této události jsou stále nejasné. Vojín Henry Tandey, britský voják sloužící u francouzské vesnice Marcoing, údajně narazil na zraněného německého vojáka a odmítl ho zastřelit, čímž ušetřil život tehdy 29letého svobodníka Adolfa Hitlera.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 30.9.2023, 13:30

Henry Tandey

Henry Tandey, rodák z Warwickshire, se zúčastnil první bitvy u Yper v říjnu roku 1914 a bitvy na Sommě v roce 1916, ze které si odnesl zranění nohy. Po propuštění z nemocnice byl převelen k 9. praporu ve Francii, byl však znovu zraněn během třetí bitvy u Yper u Passchendaele, a to v létě 1917.

Od července do října roku 1918 sloužil Tandey u 5. pluku vévody z Wellingtonu. V této době se podílel na úspěšném britském dobytí Marcoingu, za což si vysloužil Viktoriin kříž za „nápadnou statečnost“.

Slitování

Jak Tandey později vyprávěl, v posledních okamžicích této bitvy, když se německé jednotky dávaly na ústup, vstoupil do Tandeyho palebné linie zraněný německý voják. „Zamířil jsem, ale nemohl jsem raněného zastřelit,“ vzpomínal Tandey, „tak jsem ho nechal jít“. Německý voják kývl na znamení díků a zmizel.

Ačkoli neexistují zdroje, které by dokazovaly, kde přesně se Adolf Hitler onoho dne v roce 1918 nacházel, objevila se zajímavá souvislost, která naznačuje, že to byl právě on, koho Tandey ušetřil. Fotografie, která se objevila v londýnských novinách a na níž Tandey nese zraněného vojáka u Yper v roce 1914, byla později zobrazena na plátně na obraze italského malíře Fortunina Matanii oslavujícím válečné úsilí Spojenců.

Přeživší

Jak se vypráví, když britský premiér Neville Chamberlain v roce 1938 odcestoval do Německa, aby se s Hitlerem na poslední chvíli spojil a zabránil další válce v Evropě, vzal ho vůdce do svého nového venkovského útočiště v Bavorsku. Tam Hitler ukázal Chamberlainovi kopii Mataniova obrazu a poznamenal: „To je ten muž, který mě málem zastřelil.“

Pravost setkání Tandeye a Hitlera zůstává sporná, ačkoli důkazy naznačují, že Hitler měl reprodukci Mataniova obrazu již v roce 1937 – což byla zvláštní akvizice pro muže, který byl rozzuřený a zničený německou porážkou z rukou Spojenců ve Velké válce. Hitler, který byl jako voják dvakrát vyznamenán, v říjnu 1918 v Belgii dočasně oslepl po útoku yperitem a v době, kdy se dozvěděl o německé kapitulaci, ležel ve vojenské nemocnici v německém Pacewalku.

Zážitky z bitvy – nejprve sláva a nakonec rozčarování a sklíčenost – měly poznamenat zbytek Hitlerova života a kariéry, jak přiznal v roce 1941 poté, co svou zemi vedl do dalšího zničujícího konfliktu: „Když jsem se vrátil z války, přinesl jsem si domů své zážitky z fronty; z nich jsem vybudoval své nacionálněsocialistické společenství.“

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články