Z italské diskotéky až mezi elitu
Giovanni Giorgio Moroder se narodil 26. dubna 1940 v Ortisei, severní Itálii. Jeho otec byl hotelový recepční a mladý Giovanni měl výhodu v tom, že na něj doma rodiče mluvili italsky i německy, což mu v pozdější době dost pomohlo. Od mládí hrál na kytaru a vystupoval v klubech po Evropě, ale necítil se naplněný. Možná to bylo tím, že vystupoval s převzatými skladbami od jiných hudebníků. Rozhodl se proto vzdát se hry na kytaru a přestěhovat se do Berlína, kde začal svou kariéru jako hudební skladatel a producent.
V roce 1969 dosáhl prvního velkého úspěchu se singlem "Looky Looky", který zabodoval v hitparádách a prodal se v milionech kopií. V Česku se tento singl stal slavný v coververzi Léta letí v podání zpěvačky Valérie Čižmárové. Jeho zvuk připomínal nahrávky The Beach Boys. Poté vydal své debutové sólové album "Son of My Father" (1972), které bylo producentským projektem s hostujícími umělci. Singl "Son of My Father", na kterém spolupracovali Pete Bellotte a Michael Holm, se umístil na špičce hitparád hned v několika zemích. Moroder na tomto albu spojil syntetické zvuky s živými nástroji, což mu otevřelo cestu k novým posluchačům.
Otevření nahrávacího studia Musicland v Mnichově na začátku 70. let bylo pro Morodera geniálním tahem. Kromě tvorby vlastní hudby se studio stalo epicentrem pro hudební elitu. Mezi jeho stěžejní spolupráce patří ta s Donnou Summer v roce 1977, což přineslo ohromný úspěch. Například jejich společná píseň I Feel Love zbourala žebříčky hitparád po celém světě. Syntetický zvuk, který Moroder prosadil, se stal zásadním prvkem taneční hudby, formujícím žánry jako techno a house v pozdějších letech. Hvězdy jako Elton John, Deep Purple, Amanda Lear, Falco, David Bowie, Queen nebo Rolling Stones se ve studiu střídaly, výrazně přispívaly k jeho renomé a vlivu na hudební scénu.
Na konci 70. let Giorgio Moroder získal svou první filmovou zakázku, a to pro snímek Midnight Express, za který získal Oscara za nejlepší hudbu. Tento úspěch rozšířil o další ocenění za hudbu k ikonickým filmům jako Flashdance nebo Top Gun v 80. letech. Moroder také napsal titulní píseň "Push it to the Limit" pro legendární Scarface s Al Pacinem v hlavní roli. Jeho vrcholným úspěchem bylo vytvoření oficiálních hudebních témat pro Letní olympijské hry v letech 1984 a 1988, stejně jako pro Mistrovství světa ve fotbale v roce 1990.
I když se to moc nezdá, Moroder je velkým fanouškem moderních hudebních producentů elektronické hudby. Veřejně vyjádřil obdiv k umělcům jako Skrillex, Martin Garrix a David Guetta. Jakmile uslyšel hit "We Found Love" od Calvina Harrise a Rihanny projevil zájem o spolupráci s Rihannou. V roce 2013 se objevil na albu Random Access Memories od Daft Punk ve skladbě "Giorgio by Moroder", kde veřejně sdílel svůj životní příběh. Tato skladba byla výrazně chválena kritiky a považuje se za důstojný výraz úcty k Moroderově odkazu ve světě hudby.
Dle webu whosampled.com je Moroder jedním z nejvykrádanějších umělců 20. století, a to zejména mezi americkými rappery. Ti italského producenta zaznamenali především v souvislosti s americkou gangsterkou Scarface, pro níž Moroder složil filmovou hudbu. Kromě Kanye Westa nebo kapely Outkast ho v 70. letech vykradla například ABBA v písni Ring Ring.
Zdroje informací:
https://en.wikipedia.org/wiki/Giorgio_Moroder
https://www.csfd.cz/tvurce/64149-giorgio-moroder/prehled/
https://www.giorgiomoroder.com/
https://www.south-tirol.com/culture-holidays-south-tyrol/music-film-theatre/giorgio-moroder