Potřást si pravicí a čau
Největší želízko v ohni má samozřejmě samozřejmě Boris Johnson a jeho konzervativci. Jejich hlavní zbraní je dotažení Brexitu do konce. Johnson jedná s Unií už od října a v případě výhry slibuje, že za sebou Británie bouchne dveřmi už na konci ledna. Je pravda, že konzervativci jsou sice ve vedení, ale aby mohli rychle a bez problémů přistoupit k evakuačnímu plánu, potřebují ve Sněmovně absolutní většinu, jinak se Parlament znovu dostane do patové situaci, ve které Britové trčí od roku 2017. A dosáhnout absolutní většiny je o poznání těžší, než jen získat víc křesel.
Konkrétně Johnson potřebuje 326 mandátů a přestože mu předvolební analýza společnosti YouGov přisuzuje dokonce celých 359 křesel, v cílové rovince se může ještě leccos změnit. Pokud má ale YouGov pravdu, bude to nejsilnější výsledek konzervativců od roku 1987.
Váhavé mávání levicí
Ještě nervóznější jsou ale labouristé pod vedením Jeremyho Corbyna. Analýza jim nelichotivě přisuzuje pád o celých 51 křesel, na 211 mandátů, což by byl pro labouristy nejhorší výsledek od konce druhé světové války. Takže zatímco pravice hraje o absolutní úspěch, levice bojuje o přežití.
Boris Johnson evidentně není žádný vysoce charismatický vůdce, ale šéf Labour Party Jeremy Corbyn je absolutně nevolitelný i pro některé tradiční labour voliče. Straně ubližuje Corbynova radikální minulost i současné postoje, jeho shovívavý postoj k teroristům a, přestože má pověst osmdesátkového marxisty, i jakási nestálost v názorech. K Brexitu jako hlavnímu selling pointu těchto voleb se totiž Corbyn staví dost nejasně.
Všechno je to jedna banda
Kredibilitě obou velkých stran nepomáhají ani sliby, které trousí po volbeních meetinzích. Konzervativci slibují víc policistů, víc zdravotních sester, sociální bydlení… a do toho všeho snižování daní, protože samozřejmě, že ano. Nemusíte být ekonom, aby vám došlo, že tady něco smrdí. A pokud navíc jste ekonom, můžete se podívat do plánovaných výdajů britské vlády pro příští rok a zjistit, že je to úplná blbost a dost možná úmyslná lež.
Labouristé zase slibují investice do infrastruktury v přepočtu za sedm a půl BILIONŮ korun. Hodlají zestátňovat železnice, poštu, energetiku… protože ne asi. Corbyna možná nezajímá Brexit, ale na socialistickou revoluci bude slyšet vždycky.
Menší hráči možná ještě zamíchají kartami
Stejně jako konzervativci pravděpodobně posílí i skotští nacionalisté, kteří by si podle YouGov mohli sednout až na 43 křesel. Liberální demokraté prý mohou očekávat jenom 13 mandátů. Kdo je ale divoká karta balíčku je Brexit Party Nigela Farage.
Pamatujete si, jak Farage dotlačil Camerona až k referendu o Brexitu, protože si myslel, že to v životě nemůže klapnout a jen si na tom přihřeje skopový puding, nebo co to Britové vlastně žerou? A pak se ukázalo, že pro variantu Brexit žádný plán nemá? Tak teď ho konečně má. Brexit Party!
A Brexit Party přišla s docela zajímavou strategií: Nekandidovat v obvodech, kde v minulých volbách zvítězili konzervativci. Cílem téhle strategie je samozřejmě „neužírat“ Johnsonovi hlasy a dostat Británii k odchodu z EU, co nejdříve… a to je taky jeden z důvodů, proč YouGov přisuzuje konzervativní straně tolik hlasů. Ale jestli tak skutečně dopadne?
Long story short
Aerolinky už si zase trhají vlasy, protože nemají nejmenší tušení, na jakou cenu nastavit ceny letenek na začátek února. Možná se budou moct uklidnit už v pátek 13. kdy se vyhlásí výsledky voleb. A možná taky ne.